Współczesny świat stawia głównie na perfekcyjny wygląd. Doskonale skrojone ubrania, perfekcyjny makijaż, zadbana cera – na nic się to zda, jeśli figura nie będzie również idealna. Dlatego coraz więcej osób stawia na dietę, której celem jest zrzucenie przynajmniej kilku kilogramów. Czy dietę można układać samodzielnie, czy też lepiej postawić na wsparcie dietetyka?
Zdrowa żywność

Jadłospis źródłem zdrowia

Dobrze zbilansowana dieta to nie tylko szczupła sylwetka, ale również lepsze samopoczucie. Trzeba pamiętać, że nadprogramowe kilogramy to zwiększone ryzyko cukrzycy, zawału mięśnia sercowego, udaru krwotocznego mózgu. Dlatego chudnąć należy nie tylko dla mniejszego rozmiaru spodni.

Dietetyk czy nie?

Samodzielne odchudzanie – bez wsparcia dietetyka – nie jest niemożliwe. Obarczone jest jednak dużo większym ryzykiem porażki. Dietetyk dysponuje bowiem fachową wiedzą, dzięki której jest w stanie stworzyć indywidualny plan odżywiania dla każdego klienta. Niewątpliwym plusem samodzielnego układania diety jest ograniczenie kosztów. Nie musimy bowiem płacić za usługi profesjonalisty. Dla wielu osób plusem jest także możliwość zaoszczędzenia czasu. Układając dietę samodzielnie, nie trzeba bowiem nawet na chwilę wychodzić z domu.

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia? 100letni praktycy z niebieskich stref vs nauka i gęstość odżywcza. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »

Menu ułożone przez dietetyka to gwarancja tego, że w posiłkach nie zabraknie żadnych niezbędnych witamin i składników mineralnych. Specjalista – zanim przystąpi do opracowania diety – przeprowadzi gruntowny wywiad. Planując menu, uwzględni więc:

  • tryb życia
  • wzrost
  • masę ciała
  • efekty, jakie klient chce osiągnąć

Dieta skonstruowana będzie tak, aby pozwoliła na zgubienie zbędnych kilogramów, a jednocześnie nie wiązała się z niezwykle przykrym uczuciem głodu, którego obawia się większość osób chcących chociaż trochę schudnąć. Dietetyk zatroszczy się o to, aby dieta przyniosła efekty, a nie doprowadziła do wycieńczenia organizmu. Planując menu samodzielnie, bardzo trudno jest taki cel osiągnąć. Brak specjalistycznej wiedzy sprawia bowiem, że bardzo łatwo można wyeliminować z menu to, co jest naprawdę istotne dla dobrego samopoczucia i zachowania zdrowia. Dietetyk uwzględnia wszystkie potrzeby organizmu. Wie, jaki musi być procentowy udział poszczególnych pierwiastków oraz witamin w posiłkach, aby waga ciała się zmniejszała, a samopoczucie nie pogarszało.

Gdzie można znaleźć dietetyka?

Obecnie wystarczy wykorzystać do tego Internet wpisując w wyszukiwarkę np. słowo dietetyk wraz z aktualną lokalizacją. W ten prosty sposób każdy zainteresowany ma szansę na znalezienie idealnego dietetyka możliwie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Alternatywnym i najczęściej tańszym rozwiązaniem są internetowe serwisy dietetyczne.

Sprawdź i wybierz optymalnie » Porównanie dwóch najpopularniejszych portali z opieką dietetyczną w Polsce »

Dobrze skonstruowana dieta połączona z aktywnością fizyczną to najlepszy sposób na to, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów i móc cieszyć się szczupłą sylwetką. Warto pamiętać, że każdy z nas ma siłę do tego, aby poradzić sobie z nadwagą. Nie wolno jednak zapomnieć, że dieta to pewien proces, który musi trwać. Nigdy nie może być kilkutygodniową głodówką, która jedynie wycieńczy organizm, doprowadzając go na skraj wytrzymałości.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.