Wiedzę o zdrowym żywieniu można zdobyć lub… kupić w formie gotowych, zbilansowanych i zdrowych diet dobieranych na podstawie indywidualnych preferencji.

Dwa sposoby na zdrową dietę…

Porównanie dietetykówSamodzielna nauka o zdrowym odżywianiu w erze informatycznej nie jest większym problemem, ale może być czasochłonna, szczególnie jeśli zależy nam na pogłębionej wiedzy kompleksowo opisującej każde zagadnienie żywieniowe. Dodatkowo pojawiają się rozterki związane z teoriami dietetycznymi, które wyraźnie wykluczają się. Kolejny ważny aspekt to stały monitoring najnowszych badań naukowych. Dlatego samokształcenie dietetyczne u osób dociekliwych może przynieść więcej pytań niż odpowiedzi 😉

Drugim, szybszym sposobem jest wykorzystanie wiedzy osób, dla których stałe kształcenie żywieniowe jest obowiązkowe, bo to ich zawód. Do wyboru mamy wizytę u dietetyka lub skorzystanie z oferty internetowego serwisu dietetycznego. Druga opcja jest lepiej zoptymalizowana i dlatego zazwyczaj jest tańsza.

Bez względu na to, którą drogę wybierzesz – czy dłuższą i wolniejszą, ale samodzielną, czy krótszą i szybszą, ale ze wsparciem – i tak dotrzesz do celu, bo masz wielkie szczęście w postaci świadomości, że…

Zdrowa dieta to fundament przewlekłego zdrowia i lepszej jakości życia! Według mnie powinna być gwarantowana w konstytucji każdemu obywatelowi w każdym kraju jako najważniejszy element opieki zdrowotnej!

Porównanie serwisów dietetycznych…

Poniżej zrobiłem porównanie największych polskich serwisów dietetycznych, czyli Vitalia.pl i DietMap.pl. Przedstawicieli owych serwisów zachęcam do kontaktu jeśli widzą jakiekolwiek błędy, braki i/lub nieaktualne informacje w tym zestawieniu. Na zielono zaznaczyłem parametry z wyraźną przewagą jednego serwisu nad drugim.

Dane na luty 2016.

Logo VitaliaLogo DietMap
Firma prowadząca serwisSymetria W. Wrzaskała, D. Golenia sp. j., Poznań, ul. Wyspiańskiego 10/4Diet and Wellness sp. z o.o., Warszawa, Aleja Solidarności 115/2
Data powstania (rok rejestracji domeny)20052013
Społeczność737.706 użytkownikówbd.
AplikacjaFitatu Licznik kalorii (android). Nie pozwala na pełną kontrolę konta i tym samym diety.DietMap – zdrowa dieta (android i iOS). Pełna kontrola konta i diety.
Normy i zaleceniaInstytut Żywności i Żywieniabd.
ForumTakTak
Pamiętniki / blogi użytkownikówTakTak
Kontakt ze specjalistąemail, komunikator/czat, forum, telefon (dietetyk, psycholog odchudzania, trener)email, forum (dietetyk)
Baza produktów spożywczych6651 produktów2136 produktów
Diety w ofercieSmacznie dopasowana MAX, IGPro, NSD dla mężczyzn, IGPro dla mężczyznWygodna, Zbilansowana, Wegetariańska, Hashimoto, Bezglutenowa, Cukrzycowa, Białkowa, Kopenhaska, Dukana, Kapuściana, 1000 kcal, Dla Aktywnych, Odchudzająca, Tania
Kalkulatorykalorii, BMI, Lorenz, Broc, Waist-hip ratio, Przemiana materii, Spalone kalorie, Wysiłek biegowykalorii, BMI, Lorenz, Broc, Waist-hip ratio
Dobór diety wg indywidualnych preferencjiWaga początkowa, wiek, płeć, tryb życia, poziom aktywności fizycznej, wybrana szybkość chudnięcia, preferencje smakowe, czas przygotowania posiłków i stopień ich skomplikowania, wykluczenie nielubianych produktówWaga początkowa, wiek, płeć, tryb życia, poziom aktywności fizycznej, wybrana szybkość chudnięcia
Elastyczność dietDopasowywanie potraw do własnych preferencji, w tym ich wymiana na inne z zachowaniem bilansu. Dostępne są: potrawy z najpopularniejszych sieci gastronomicznych i restauracji w Polsce, przepisy z produktami sezonowymi i znanych kucharzy jak Gordon Ramsay czy Michel Moran oraz produkty z dyskontów i sklepów osiedlowych.Dopasowywanie potraw do własnych preferencji, w tym ich wymiana na inne z zachowaniem bilansu.
Nowy jadłospis i lista zakupówCo 7 dniNa dowolną liczbę dni. Ograniczenie wykupionym abonamentem.
Lista zakupówTak. Na telefon w połączeniu z aplikacją Listonic lub do wydruku.Tak
Bezpłatna analizaLiczba kilogramów do zrzucenia i wymagana do tego długość abonamentu dietyWymagana długość abonamentu diety
Gotowanie dla wielu osóbTak. Szybki przelicznik i automatyczne skalowanie listy zakupówbd
Średni tygodniowy koszt diety56zł wg Vitaliabd
Pozostałe funkcje– Przeciwwskazania zdrowotne
– Jadłospis do wydruku
– Monitoring procesu i pomiary
– Wyszukiwarka potraw wg składników, na które jest ochota! Wyszukiwarka dodatków spożywczych E i dodatków do kosmetyków.
– Oszczędność i brak marnotrawstwa. Możliwość gotowania na 2 dni i wykorzystanie produktów w ciągu 2 tygodni.
– Historia diety. Prezentuje wszystkie modyfikacje w jadłospisie.
Cena 1 miesiąca diety (zależy od długości abonamentu)od 25zł do 79zł
Sprawdź Vitalia.pl
od 12,5zł do 29zł
Sprawdź DietMap.pl

Podsumowanie…

Oferta DietMap jest lepsza tylko pod dwoma względami, choć i ta przewaga jest dyskusyjna:

 • bardziej funkcjonalna aplikacja obsługująca konto i dietę (to rozwiązanie będzie bardziej odpowiadać młodym osobom sprawnie obsługującym urządzenia mobilne)
 • niższa cena abonamentu (dla jednych to zaleta, dla innych wada ograniczająca funkcjonalność serwisu)

Natomiast Vitalia to „internetowy potentat dietetyczny” z szeroką funkcjonalnością, dużą bazą produktów i ponad 10-letnim doświadczeniem. Zapewnia kompleksową opiekę dietetyczną, psychologiczną i treningową. Ich nie w pełni funkcjonalna aplikacja też nie jest problemem, gdyż konto i dietę można kontrolować bezpośrednio na ich stronie www przystosowanej do obsługi różnych urządzeń – obsługa poprzez aplikację wydaje się zbędna.

Reasumując, DietMap ma ofertę dla osób mniej wymagających, które chcą zaoszczędzić, a Vitalia odpowiada na zapotrzebowanie pełnej opieki żywieniowej w przystępnej cenie.

Gotowa zdrowa dieta? Vitalia.pl vs DietMap.pl | Porównanie największych polskich serwisów dietetycznych

Podziel się z innymi dobrą lekturą i/lub zapisz ją...

 • Wykop
 • NK
 • Gadu-Gadu
 • Blogger
 • LinkedIn
 • Pinterest
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Tumblr
 • Facebook
 • Google Plus
 • Google
 • Twitter
 • Add to favorites
 • PDF
 • Print
 • Email
 • RSS

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarze 2 thoughts on “Gotowa zdrowa dieta? Vitalia.pl vs DietMap.pl | Porównanie największych polskich serwisów dietetycznych

 • 24.02.2016 z 12:41
  Permalink

  bardzo dobre porównanie, dzięki, tego szukałam!:)

  Powtórz
 • 09.09.2016 z 10:14
  Permalink

  Byłam na diecie Vitalii, więc w tej kwestii mogę się tylko wypowiedzieć – działa. Zmieniłam odżywianie i zaczełam chudnąć, nauczyłam się inaczej podchodzić do jedzenia (odpowiednie godziny posiłków, odpowiedniej wielkości porcje). Jadłam raczej wszystko to, co lubię. Jak był kryzys, a niestety miałam to pomogłły dietetyczki i pani psycholog i udało mi się jakoś dokulać do tego celu.
  Oprócz tego, że jestem chudsza to czuje się zdrowiej i raczej nie ciągnie mnie do starych nawyków żywieniowych, chociaz przyznaje, że jem słodycze i czasem fast food, ale wszystko jest dla ludzi.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE