Wiedzę o zdrowym żywieniu można zdobyć lub… kupić w formie gotowych, zbilansowanych i zdrowych diet dobieranych na podstawie indywidualnych preferencji. Według świadomych żywieniowo osób jest to wiedza i umiejętność równoważna z czytaniem lub pisaniem… a może jeszcze ważniejsza!

Zdrowa dieta to fundament przewlekłego zdrowia i lepszej jakości życia! To determinant optymalnego rozwoju jednostek i całych społeczności. Dlatego powinna być gwarantowana w konstytucji każdemu obywatelowi w każdym kraju jako najważniejszy element opieki zdrowotnej!

Porównanie dietetyków

Dwa sposoby na zdrową dietę. Samokształcenie lub dietetyk

Samodzielna nauka o zdrowym odżywianiu w erze informatycznej nie jest większym problemem, ale może być czasochłonna, szczególnie jeśli zależy nam na pogłębionej wiedzy kompleksowo opisującej każde zagadnienie żywieniowe. Dodatkowo pojawiają się rozterki związane z teoriami dietetycznymi, które wyraźnie wykluczają się. Kolejny ważny aspekt to stały monitoring najnowszych badań naukowych. Dlatego samokształcenie dietetyczne u osób dociekliwych może przynieść więcej pytań niż odpowiedzi 😉

Drugim, szybszym sposobem jest wykorzystanie wiedzy osób, dla których stałe kształcenie żywieniowe jest obowiązkowe z przyczyn zawodowych. Do wyboru mamy wizytę u dietetyka lub skorzystanie z oferty internetowego serwisu dietetycznego. Druga opcja jest lepiej zoptymalizowana i dlatego zazwyczaj jest tańsza.

Bez względu na to, którą drogę wybierzesz – czy dłuższą i wolniejszą, ale samodzielną, czy krótszą i szybszą, ale ze wsparciem – i tak dotrzesz do celu przy odrobinie determinacji

Przykładowa rozpiska diety na masę od dietetyka klinicznego + Plan treningu od trenera osobistego »

Porównanie serwisów dietetycznych » Vitalia.pl vs DietMap.pl

Poniżej zrobiłem porównanie największych polskich serwisów dietetycznych, czyli Vitalia.pl i DietMap.pl Przedstawicieli tych serwisów zachęcam do kontaktu, jeśli widzą jakiekolwiek błędy, braki i/lub nieaktualne informacje w zestawieniu. Na zielono zaznaczyłem parametry z wyraźną przewagą jednego serwisu nad drugim.

Dane na luty 2016. Aktualizacja lipiec 2018

e-Dietetyk »Logo VitaliaLogo DietMap
Firma prowadząca serwisSymetria W. Wrzaskała, D. Golenia sp. j., Poznań, ul. Wyspiańskiego 10/4Diet and Wellness sp. z o.o., Warszawa, Aleja Solidarności 115/2
Data powstania (rok rejestracji domeny)20052013
Społeczność737.706 użytkownikówbd.
AplikacjaFitatu Licznik kalorii (android). Nie pozwala na pełną kontrolę konta i tym samym diety.DietMap – zdrowa dieta (android i iOS). Pełna kontrola konta i diety.
Normy i zaleceniaInstytut Żywności i Żywieniabd.
ForumTakTak
Pamiętniki / blogi użytkownikówTakTak
Kontakt ze specjalistąemail, komunikator/czat, forum, telefon (dietetyk, psycholog odchudzania, trener)email, forum (dietetyk)
Baza produktów spożywczych6651 produktów (3500 posiłków / przepisów)2136 produktów
Diety w ofercieSmacznie dopasowana MAX, IGPro, NSD dla mężczyzn, IGPro dla mężczyznWygodna, Zbilansowana, Wegetariańska, Hashimoto, Bezglutenowa, Cukrzycowa, Białkowa, Kopenhaska, Dukana, Kapuściana, 1000 kcal, Dla Aktywnych, Odchudzająca, Tania
Kalkulatorykalorii, BMI, Lorenz, Broc, Waist-hip ratio, Przemiana materii, Spalone kalorie, Wysiłek biegowykalorii, BMI, Lorenz, Broc, Waist-hip ratio
Dobór diety wg indywidualnych preferencjiWaga początkowa, wiek, płeć, tryb życia, poziom aktywności fizycznej, wybrana szybkość chudnięcia, preferencje smakowe, czas przygotowania posiłków i stopień ich skomplikowania, wykluczenie nielubianych produktówWaga początkowa, wiek, płeć, tryb życia, poziom aktywności fizycznej, wybrana szybkość chudnięcia
Elastyczność dietDopasowywanie potraw do własnych preferencji, w tym ich wymiana na inne z zachowaniem bilansu. Dostępne są: potrawy z najpopularniejszych sieci gastronomicznych i restauracji w Polsce, przepisy z produktami sezonowymi i znanych kucharzy jak Gordon Ramsay czy Michel Moran oraz produkty z dyskontów i sklepów osiedlowych.Dopasowywanie potraw do własnych preferencji, w tym ich wymiana na inne z zachowaniem bilansu.
Nowy jadłospis i lista zakupówCo 7 dniNa dowolną liczbę dni. Ograniczenie wykupionym abonamentem.
Lista zakupówTak. Na telefon w połączeniu z aplikacją Listonic lub do wydruku.Tak
Bezpłatna analizaLiczba kilogramów do zrzucenia i wymagana do tego długość abonamentu dietyWymagana długość abonamentu diety
Gotowanie dla wielu osóbTak. Szybki przelicznik i automatyczne skalowanie listy zakupówbd.
Średni tygodniowy koszt diety56zł wg Vitaliabd.
Pozostałe funkcje• Przeciwwskazania zdrowotne
• Jadłospis do wydruku
• Monitoring procesu i pomiary
• Wyszukiwarka potraw wg składników, na które jest ochota! Wyszukiwarka dodatków spożywczych E i dodatków do kosmetyków.
• Oszczędność i brak marnotrawstwa. Możliwość gotowania na 2 dni i wykorzystanie produktów w ciągu 2 tygodni.
• Historia diety. Prezentuje wszystkie modyfikacje w jadłospisie.
Cena 1 miesiąca diety (zależy od długości abonamentu)od 25zł do 89zł
» Sprawdź Vitalia.pl »
od 12,5zł do 29zł
» Sprawdź DietMap.pl »

Vitalia & DietMap. Podsumowanie

Oferta DietMap jest lepsza tylko pod dwoma względami, choć i ta przewaga jest dyskusyjna:

 • bardziej funkcjonalna aplikacja obsługująca konto i dietę – to rozwiązanie będzie częściej odpowiadać młodym osobom sprawnie obsługującym urządzenia mobilne
 • niższa cena abonamentu – dla jednych to zaleta, dla innych wada ograniczająca funkcjonalność serwisu, oczywiście okrojony pakiet może być dla niektórych osób wystarczający

Natomiast Vitalia to internetowy potentat dietetyczny z szeroką funkcjonalnością, dużą bazą produktów i ponad 13-letnim doświadczeniem. Zapewnia kompleksową opiekę dietetyczną, psychologiczną i treningową. Ich nie w pełni funkcjonalna aplikacja też nie jest problemem, gdyż konto i dietę można kontrolować bezpośrednio na stronie www przystosowanej do obsługi różnych urządzeń – obsługa poprzez aplikację wydaje się zbędna.

Reasumując, DietMap ma ofertę dla osób mniej wymagających, które chcą zaoszczędzić, a Vitalia odpowiada na zapotrzebowanie pełnej opieki żywieniowej w przystępnej cenie.

Sprawdź proponowane artykuły

 1. Byłam na diecie Vitalii, więc w tej kwestii mogę się tylko wypowiedzieć – działa. Zmieniłam odżywianie i zaczełam chudnąć, nauczyłam się inaczej podchodzić do jedzenia (odpowiednie godziny posiłków, odpowiedniej wielkości porcje). Jadłam raczej wszystko to, co lubię. Jak był kryzys, a niestety miałam to pomogłły dietetyczki i pani psycholog i udało mi się jakoś dokulać do tego celu.
  Oprócz tego, że jestem chudsza to czuje się zdrowiej i raczej nie ciągnie mnie do starych nawyków żywieniowych, chociaz przyznaje, że jem słodycze i czasem fast food, ale wszystko jest dla ludzi.

 2. Ja korzystałam z obu i do DietMap już nie wrócę. Jaką bym dietę nie wybrała ciągle kanapki :/ I w kółko te same potrawy. Przecież wszystkich propozycji nie będę zmieniała. A z Vitalii byłam zadowolona i żałuję, że dałam się skusić na niższą cenę.

  1. “Ja korzystałam z obu i do DietMap już nie wrócę. Jaką bym dietę nie wybrała ciągle kanapki :/ I w kółko te same potrawy. Przecież wszystkich propozycji nie będę zmieniała. A z Vitalii byłam zadowolona i żałuję, że dałam się skusić na niższą cenę.”
   CAŁKOWICIE SIĘ Z TYM ZGADZAM – DIETMAP TO ISTNY BÓL Z CIĄGŁYMI ZMIANAMI POTRAW I NIE TRAFIA DO MNIE UZASADNIENIE ADMIN. ŻE NIE NARZUCAJĄ WOLI JEDZENIA

 3. To porównanie wygląda trochę jak artykuł sponsorowany przez Vitalię. Byłam na obu dietach i nie mogę zgodzić sie z forsowaną opinia. W dietmap widać dużo bardziej merytoryczne, dietetyczne podejście. Po kontakcie z dietetykiem czułam, że naprawdę mam nad sobą opiekę fachowców. Rzeczywiście program wymaga trochę atencji na poziomie dostosowania jadłospisu, ale za to efekty stosowania diety są o wiele lepsze. Mówiąc wprost schudłam szybciej i więcej.

  1. Zapewniam, że artykuł nie jest sponsorowany – moja własna niezależna inwencja. Jednak jaka jest pewność, że powyższe komentarze pochodzą od autentycznych klientów, a nie od opłaconych troli lub pracowników porównanych serwisów? Niestety zerowa… co dotyczy także Twojej opinii, gdyż subiektywne odczucie fachowej obsługi to słaby argument w zestawieniu z wcześniejszymi konkretnymi zarzutami co do przedmiotowego jadłospisu jak nudne kanapki czy nieróżnicowane potrawy.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.