Joga, praktyka wywodząca się z Indii, staje się coraz popularniejsza w kulturze Zachodu. Jej zbawienny wpływ na zdrowie całego ciała, kondycję psychiczną, a nawet odchudzanie skutkuje wciąż zwiększającą się rzeszą zwolenników praktykujących wiele jej odmian.

Ci, którzy nie mieli jeszcze styczności z tą wschodnią praktyką, powinni zdecydować się na najbardziej klasyczną formę treningów.

Która z nich jest najlepsza?

Trudno tutaj jednoznacznie ocenić skuteczność czy efektywność jogi. Jej klasyczna forma posiada całą masę odmian, które różnią się od siebie zakresem asan czy dynamiką ich wykonywania. Chociaż każda z nich ma na celu osiągnięcie równowagi psychofizycznej to tak naprawdę wybór odpowiednich pozycji będzie skutkował większym naciskiem na dany obszar organizmu.

W świecie zachodnim istnieje co najmniej kilkanaście odmian jogi, z których jedne wspomagają walkę ze stresem i sprzyjają relaksacji, inne zaś zbawiennie oddziałują na kręgosłup i stawy czy też służą rozciągnięciu mięśni lub utracie zbędnych kilogramów.

Joga klasyczna dla nowicjuszy

Mówiąc klasyczna mamy na myśli szereg podstawowych asan, które będą oddziaływać zarówno na ciało, jak i ducha. To właśnie dzięki nim masz szansę zarówno wzmocnić, jak i rozciągnąć swoje mięśnie, zwiększyć elastyczność stawów, poprawić swoją postawę, odciążyć kręgosłup, a także przyspieszyć metabolizm i poprawić ukrwienie całego organizmu. Wszystkie ćwiczenia oddziałują także na oddech regulując go i wyrównując, dzięki czemu łatwo osiągnąć stan głębokiego relaksu i wyciszenia.

Początkowe pozycje są na tyle bezpieczne i proste, że z całą pewnością możesz wykonywać je w domu i nie ma w związku z nimi żadnych ograniczeń wiekowych. Istotne jest to, iż klasyczna odmiana jogi jest praktyką mało dynamiczną, a spokojne przechodzenie z jednej pozycji do drugiej prawie do zera eliminuje ryzyko kontuzji. Mimo wszystko, przed rozpoczęciem treningu na własną rękę, warto skonsultować swój plan z lekarzem lub fizjoterapeutą, który potwierdzi, że nie istnieją żadne przeciwwskazania zdrowotne.

Ashtanga joga – joga dynamiczna

Ashtanga joga jest o wiele bardziej dynamiczną odmianą jogi, która mocny nacisk kładzie nie tylko na ćwiczenia fizyczne, ale także i rozwój duchowy. Do podjęcia tej praktyki wymagane jest dość dobre rozciągnięcie mięśni i opanowana równowaga własnego ciała.

Zaawansowane asana są praktyką dość kondycyjną i wiążą się z wykorzystaniem siły, a wszystkie zmiany pozycji należy synchronizować z oddechem. Jedynie taki sposób wykonywania ćwiczeń zapewnia przejście w stan pełnej harmonii między duchem i ciałem. Ta forma jogi jest idealna dla osób, które trenują także inny sport, a jogę traktują jako praktykę relaksacyjno-rozciągającą.

Joga w parach, na dobry humor i zbędne kilogramy

Dość ciekawą odmianą jogi jest połączenie wschodnich praktyk z akrobatyką i masażem. Acroyogę, bo o niej mowa, wykonuje się w parach i wymaga ona bardzo dobrego rozciągnięcia mięśni i stawów, a także sporej siły. Kapitalnie wpływa na gibkość całego ciała i choć wymaga stosunkowo dużego wysiłku, mogą próbować jej nawet początkujący. Istotne w tej odmianie jest to, że jej praktyka wpływa zbawiennie nie tylko na nasz organizm, ale pozwala także zbudować silną relację między dwojgiem ludzi i zwiększa ich zaufanie wobec siebie.

Dla tych, którzy marzą o utracie zbędnych kilogramów świetnym rozwiązaniem będzie Bikram Joga. To dość wyczerpująca praktyka polegająca na wykonywaniu asan budujących mięśnie i wzmacniających stawy w trudnych warunkach. Na sali jest bowiem aż 41 stopni, a wilgotność powietrza powinna wynosić ok 40%. Długi i dynamiczny trening, mimo konieczności sporego zaangażowania i samodyscypliny, przynosi wymagane efekty zaskakująco szybko.

Dość specyficzną, ale bardzo interesującą odmianą jogi jest joga… śmiechu, której główne zadanie to działanie terapeutyczne. Nie wiąże się ona z wykonywaniem żadnych asan, ale polega jedynie na tym, aby wspólnie śmiać się bez powodu i nawzajem zarażać dobrym humorem. Choć nie wpływa ona na zdrowie, kręgosłup i mięśnie to z całą pewnością jest idealnym remedium na wszystkie stresy i napięcia budowane na tle nerwowym.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.