Osteoporoza bywa nazywana chorobą starszych ludzi, jednak nie jest to do końca słuszne stwierdzenie. Pierwsze objawy można zaobserwować nawet u osób w wieku poniżej czterdziestu lat, choć oczywiście szansa na zapadnięcie na tę podstępną chorobę rośnie wraz z wiekiem. Schorzenie dotyka częściej kobiety, a jego cechą charakterystyczną są znaczące ubytki w tkance kostnej, co powoduje zwiększoną kruchliwość kości. Istnieją leki na osteoporozę, jednak warto pamiętać, że jej widoczne objawy pojawiają się, gdy choroba jest znacznie posunięta w rozwoju, dlatego ważna w tym przypadku jest odpowiednia profilaktyka. Co wiemy o osteoporozie?

  1. Objawy osteoporozy
  2. Rodzaje choroby
  3. Leki na osteoporozę – profilaktyka

Objawy osteoporozy

Niektóre elementy szkieletu człowieka są bardziej podatne na rozwój tej choroby. Zalicza się do nich kręgi na odcinku lędźwiowo-piersiowym, kości udowe, żebra oraz kość promieniowa. To właśnie one najczęściej ulegają złamaniom. Co gorsza, niekiedy złamania te przebiegają bezobjawowo lub przy znikomym odczuwaniu dolegliwości, dlatego są często marginalizowane przez osoby chore. Często jednak pierwsze objawy to mocny ból w ściśle określonej części ciała nawet przy niewielkim wysiłku. Dodatkowo towarzyszy mu chroniczny brak apetytu i wzdęcia. Pęknięcia w kościach kręgosłupa powodują zmianę sylwetki – chory wyraźnie garbi się. Złamania kości udowych bądź ręki mogą wystąpić nawet przy błahych upadkach, powodując ostre boleści w pozornie niegroźnych sytuacjach.

Rodzaje choroby

Rozróżnia się dwa rodzaje osteoporozy – pierwotną i wtórną. Ta pierwsza pojawia się na skutek naturalnego starzenia układu kostnego. Dotyka ona głównie kobiety po menopauzie oraz mężczyzn w starszym wieku. Pojawienie się i rozwój choroby przyspieszyć mogą takie czynniki, jak nałogi, brak ruchu czy niedobór witaminy D. Osteoporoza wtórna to efekt przeżytych chorób i ubocznego działania leków, stosowanych podczas rekonwalescencji. Szczególnie sprzyjają tej odmianie takie schorzenia jak cukrzyca, padaczka, zaburzenia pracy tarczycy czy reumatyzm. Na osteoporozę choruje prawie 40% kobiet po menopauzie i kilkanaście procent mężczyzn po 45 roku życia. Leczenie po złamaniach jest w przypadku tej choroby bardzo żmudne, pomaga w tym rehabilitacja i leki na osteoporozę.

Leki na osteoporozę – profilaktyka

W przypadku osteoporozy bardzo ważna jest profilaktyka, szczególnie wśród osób w średnim wieku i starszych. Powinno się stosować odpowiednie suplementy diety i leki na osteoporozę dostępne bez recepty, na przykład na stronie http://nowafarmacja.pl/leki-na-osteoporoze. U kobiet ważnym elementem jest łagodzenie zaburzeń hormonalnych w okresie menopauzy, w przypadku obu płci – dostarczanie soli magnezu, wapnia, fosforu i witaminy D. Konieczne jest również zrezygnowanie ze stosowania używek, a w przypadku osób chorych – zmiana dawek lub rodzaju przyjmowanych leków. Warto więc jak najwcześniej odwiedzić lekarza i zbadać gęstość swoich kości by upewnić się, iż z naszym układem kostnym jest wszystko w porządku.

Więcej o osteoporozie, w tym dieta, styl życia, praktyczne wskazówki przeciwzłamaniowe i czynniki ryzyka »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.