Rozedma płuc to nieodwracalne uszkodzenie struktury płuc skutkujące zaburzeniem ich funkcji. Rozedma z pęcherzami rozedmowymi to stan prowadzący do groźniejszej choroby o nazwie odma płuc, czyli wtargnięcie powietrza lub innych gazów do jamy opłucnej.

Rozedma płucNajczęstsze przyczyny rozedmy płuc to palenie tytoniu (98%) i zanieczyszczenie środowiska. Dlatego eliminacja tych czynników to elementy najskuteczniejszego leczenia i zapobiegania rozedmie!

Podstawowe objawy rozedmy płuc

Ostateczne rokowanie to niewydolność oddechowa i śmierć. Bardzo rzadko rozedmie nie towarzyszą dodatkowe schorzenia. Z reguły jest powikłaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli (bronchit) lub astmy.

Osoby zagrożone zmianami w płucach lub już na nie cierpiące, aby zrozumieć potencjalne ryzyko utraty zdrowia i życia, muszą znać…

Sposoby na rozedmę płuc. Leczenie i zapobieganie

• Koniec z zatruwaniem organizmu…

Rzucenie palenia to niezbędny element skutecznego leczenia rozedmy i jej zapobiegania

Na odstawienie papierosów nigdy nie jest za późno! Rzucenie tytoniu w każdym wieku spowalnia rozwój choroby, a im wcześniej, tym skuteczniejsze leczenie. Dodatkowa korzyść to poprawa wydolności wysiłkowej.

Mechanizm jest prosty… dym tytoniowy przyciąga do płuc obojętnochłonne krwinki białe (neutrofile), które są głównymi komórkami krwi zwalczającymi czynniki chorobotwórcze. Neutrofile produkują enzymy, których zadaniem jest atakowanie szkodliwych drobnoustrojów, ale w tym przypadku prowadzi to tylko do systematycznego niszczenia tkanki płuc.

W zdrowym organizmie działanie tych enzymów jest blokowane przez antytrypsynę, która jest podstawowym czynnikiem antyproteolitycznym, czyli hamującym rozkład białek ustrojowych.
Osoby niepalące rzadko cierpią na rozedmę, a jeśli tak się zdarza to przyczyną jest dziedziczne zaburzenie metabolizmu białkowego skutkujące niedoborem antytrypsyny.

Palenie bierne

Jest równie szkodliwe co aktywne. Zdarzają się przypadki raka płuc u niepalącego partnera osoby palącej, zwłaszcza po wielu lat wspólnego życia.

Unikanie obszarów o zanieczyszczonym powietrzu

Coraz częstsze alarmy smogowe w dużych aglomeracjach miejskich (np. Kraków, Warszawa) jednoznacznie sugerują, że życie w nich stwarza poważne zagrożenie zdrowia i życia.

Jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się przeprowadzka na tereny podmiejskie lub wiejskie. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, dlatego w takim przypadku warto podejmować działania zapobiegawcze jak np. noszenie masek przeciwpyłowych lub stosowanie w domu roślin oczyszczających powietrze z toksyn.

Więcej – Zanieczyszczenie powietrza i smog! Jak ograniczać szkodliwy wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie? »

Uwaga na spraje i aerozole

Do płuc nie powinna przedostać się żadna substancja. Do układania włosów należy używać preparatów płynnych lub żelu, antyperspiranty tylko w kulce lub sztyfcie, środki czystości nigdy w sprayu.

Uwaga na alergeny

Osoby cierpiące na rozmaite uczulenia, wywołujące zaburzenia dróg oddechowych, powinny szczególnie unikać kontaktu z substancjami uczulającymi, gdy dodatkowo chorują na rozedmę. » Alergia

• Dieta na rozedmę płuc

Częste jedzenie małych porcji

Wraz z rozwojem rozedmy powiększają się płuca – ulegają one rozdęciu z powodu zalegania powietrza w obszarze buli (pęcherzy) rozedmowych. Powiększone płuca spychają w dół przeponę i uciskają żołądek. Dlatego korzystniejsze może być jedzenie 6 małych posiłków dziennie zamiast 3 dużych. Optymalna dieta to dużo kalorii w małej objętości np. pokarmy wysokobiałkowe.

Należy pamiętać, że proces trawienia zwiększa zużycie tlenu, a organizm chorych z rozedmą jest często niedotleniony.

Leczenie naturalne dietą…

… w terapii rozedmy skupia się m.in. na oczyszczaniu organizmu z toksyn i zwiększaniu odporności. Pomocne środki to Ostropest plamisty, czyli roślina wspierająca wątrobę w detoksykacji ustroju oraz Colostrum, czyli tzw. siara (pierwsze mleko maki ssaka) pozyskiwana od zwierząt, która stanowi pierwszą naturalną szczepionkę wyjątkowo bogatą w substancje immunostymulujące. Pomagają także mieszanki ziołowe tj. Alveo Mint (smak miętowy) czy Alveo Grape (smak winogronowy).

Kuracja witaminowa C+E

Zaleca się przyjmowanie 2 razy dziennie, minimum 250mg witaminy C oraz 800jm witaminy E (dodatkowa suplementacja witaminą E wymaga konsultacji lekarza). Witaminy C i E to znane przeciwutleniacze, a w dymie tytoniowym znajdują się wolne rodniki silnie uszkadzające tkankę płuc. Znane z obfitości źródła pokarmowe witaminy C to m.in. dzika róża i wiśnia acerola.

Taksyfolina

Dihydrokwercetyna (DHQ) to flawonoid, antyoksydant i mocny synergetyk dla witamin C i E, który wzmacnia ich aktywność biologiczną. Dlatego taksyfolina wybitnie przeciwdziała nadmiarowi wolnych rodników, dzięki czemu m.in. wspomaga oczyszczanie płuc, poprawia wskaźnik drożności oskrzelowej, ogranicza ilość napadów kaszlu i objętość wydzieliny, co finalnie poprawia samopoczucie palaczy.

W żywności występują małe ilości DHQ. Efekt terapeutyczny zapewnia wyłącznie ekstrakt dihydrokwercetyny. Miałem nieskrywaną przyjemność sprawdzenia na sobie najsilniejszego suplementu taksyfoliny. Wrażenia opisałem w tej recenzji razem z porównaniem preparatów DHQ dostępnych na rynku »

• Nowe życie z rozedmą płuc

Małe zmiany = duża różnica

Optymalna zmiana organizacji pozwala oszczędzić wysiłku przy wykonywaniu codziennych czynności. Należy poprawić wydolność oddychania i lepiej wykorzystywać mięśnie oddechowe np. można tak urządzić kuchnię, by wykonując zwykłe czynności, robić 5 kroków, a nie 10, jak do tej pory. Może pomóc przesunięcie suszarki do naczyń bliżej zlewu lub kupno przesuwanego stolika z 3 półkami.

Skoncentrowanie myśli na bieżących zadaniach

Dobry sposób zachowania równowagi emocjonalnej. Nie możliwe jest cofnięcie czasu i wyeliminowanie przyczyn rozedmy.

Małe cele do realizacji

Rozedmę należy potraktować jako chorobę ulegającą kontroli. To jeden z realistycznych małych celów, do których trzeba dążyć. Innym jest aktywność fizyczna, a postęp w wykonywaniu coraz trudniejszych ćwiczeń warto zapisywać, co pozwoli na łatwiejsze zaobserwowanie poprawy.

Wolniej

Kolejna umiejętność, którą musi opanować osoba chora na rozedmę to zwolnienie tempa wykonywania wszystkich czynności życiowych – trzeba znaleźć własny, wolniejszy rytm.

Normalne życie

Nie wolno unikać kontaktów społecznych i towarzyskich. Wiele osób chorych na rozedmę boi się wyjść z domu z obawy przed napadem duszności – z tego powodu nie wolno dopuścić do samotności i izolacji.

W czasie ataku duszności najlepiej jeśli ktoś bliski jest w pobliżu. Pomoc w opanowaniu podstawowych technik relaksacyjnych jest nieoceniona, wystarczy nawet pobyt z chorym i jego wsparcie przed oraz po ataku duszności.

• Oddech a rozedma

Uregulowanie oddechu

Chorzy na zaawansowaną rozedmę nawet w stanie spoczynku oddychają chaotycznie – głębokie wdechy są przedzielane płytkimi. Uporządkowanie ruchów oddechowych przynosi poprawę, przynajmniej doraźną.

Oddychanie przeponą

To najbardziej wydajny sposób oddychania. U niemowląt odbywa się ono w sposób naturalny. Aby sprawdzić czy oddycha się przeponą należy przyjąć pozycję leżącą, położyć na brzuchu dużą książkę i obserwować, czy porusza się ona w rytm oddechu.

Ćwiczenie mięśni dróg oddechowych

Ich siła i sprężystość zwiększy się poprzez powolne wydychanie powietrza przez zaciśnięte wargi. Ćwiczenie to należy powtarzać codziennie przez 30 minut. Wydech powinien trwać 2 razy dłużej niż wdech. Specjalny ustnik z tworzywa sztucznego, który posiada pierścień na jednym końcu ułatwia to ćwiczenie. Obracając ten pierścień zmienia się wielkość wylotu ustnika. Należy rozpocząć od maksymalnego przy głębokim wdechu i pełnym wydechu. Po opanowaniu oddychania przy jedynym ustawieniu, pierścień przestawia się na mniejszy otwór.

Koordynacja oddechu w czasie wykonywania codziennych czynności

Wdech powinien przypadać na chwilę odpoczynku np. wchodząc po schodach, każdy kolejny stopień pokonuje się na wydechu przez zaciśnięte wargi, a w chwili przerwy nabiera się powietrza.

• Pozostałe sposoby na rozedmę

Kontrola wagi i utrzymanie prawidłowego ciężaru ciała

Dodatkowe kilogramy powodują większe zużycie energii, dlatego im bliżej normy wagowej, tym lepiej dla płuc. W przypadku zaawansowanej rozedmy pacjenci bardzo chudną. Większa praca przy oddychaniu powoduje dodatkowe zużycie energii, wówczas należy świadomie zwiększać podaż kalorii (pokarmy wysokobiałkowe).

Regularna aktywność fizyczna

Jest bardzo istotna w leczeniu rozedmy. Szczególnie wskazane są:

  • spacery, które angażują cały organizm
  • ćwiczenia poprawiające napięcie mięśni w kończynach górnych: trening z ciężarkami 0,5-1kg uruchamiający mięśnie szyi, barków i klatki piersiowej, uczy korzystania z tzw. pomocniczych mięśni oddechowych, które są bardzo ważne, jeśli występują problemy oddechowe
  • pływanie oprócz uaktywniania mięśni całego ciała, dodatkowo umożliwia wdychanie wilgotnego powietrza

Relaks

Przewlekły stres zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Napięcie i lęk towarzyszące chorobie uruchamiają fizjologiczne mechanizmy obronne organizmu, które pogarszają jej przebieg. Dlatego zapanowanie nad stresem jednocześnie oznacza zapanowanie nad reakcjami fizjologicznymi.

Wsparcie grupowe

Pomaga fizycznie i psychicznie. Statystyki dowodzą, że rehabilitacja grupowa zmniejsza częstość pobytów w szpitalu.

Luźne ubranie

Odzież nie powinna ograniczać ruchów klatki piersiowej i brzucha. Najlepiej zrezygnować z noszenia pasków i obcisłych dżinsów. Kobiety zamiast klasycznych biustonoszy powinny nosić podkoszulki.

Oczyszczanie płuc

To doskonały sposób zapobiegania rozedmie, jednak także w trakcie leczenia może być korzystny. Zbiór metod wspierających detoksykację płuc opiera się o inhalacje, ćwiczenia i dietę, w tym zioła. Więcej » Oczyszczanie płuc i dróg oddechowych

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.