Szczelina odbytu, określana także jako owrzodzenie, rozpadlina lub naddarcie to przerwanie ciągłości skóry w kanale odbytu. Nie są to wrzody odbytu, ani hemoroidy (obrzmiałe żyły, żylaki odbytu). Jedyne podobieństwo między tymi schorzeniami to miejsce ich występowania.

Objawy szczeliny odbytu to silny ból w czasie skurczu zwieracza i utrzymujący się po oddaniu stolca, obecność krwi na stolcu lub papierze toaletowym, obecność wydzieliny oraz swędzenie odbytu.
Natomiast najczęstsze przyczyny owrzodzenia to niedokrwienie błony śluzowej odbytu, zaparcia i biegunki, a także seks analny.

Szczelina odbytu wymaga leczenia, które obniży napięcie zwieracza, zmiękczy stolec i zmniejszy ból. Oto sprawdzone i wskazane sposoby leczenia oraz profilaktyki szczeliny odbytu…

Dieta…

Więcej włókien i płynów. Główną przyczyną szczelin odbytu są zaparcia. Twarde stolce to wynik źle zbilansowanej diety z ubogą porcją błonnika i wody. Prowadzą one do rozpychania kanału odbytnicy i nadmiernego napinania jego ścian, co jest przyczyną szczelin, ale także hemoroidów.
Dlatego najlepszym sposobem leczenia i zapobiegania jest wyeliminowanie przyczyny, czyli zmiana diety. Należy zwiększyć podaż owoców, warzyw i potraw z pełnego ziarna z jednoczesnym wypijaniem 6-8 szklanek wody dziennie. Jeśli ktoś nie przepada za produktami wysokobłonnikowymi alternatywą jest błonnik witalny.

Jak najmniej potraw ostro przyprawionych lub marynowanych, które podrażniają odbyt i nasilają ból.

Odchudzanie. Im większy ciężar ciała, tym więcej potu spływa pomiędzy pośladkami, który spowalnia gojenie szczelin.

Pomocne naturalne suplementy diety to regulatory funkcji przewodu pokarmowego jak np. Triphala oraz odżywki odpornościowe wspierające regenerację uszkodzonej skóry jak np. Colostrum.

Leczenie miejscowe…

Żel z gliceryny wprowadzony na głębokość około 2cm do odbytu ułatwia oddawanie stolca.

Puder dla dzieci lub zasypka alantoinowa stosowane po każdej kąpieli oraz po wypróżnieniu, skutecznie osuszają i łagodzą podrażnienia.

Maść z hydrokortyzonem może bardzo pomóc w leczeniu stanów zapalnych towarzyszących owrzodzeniu odbytu. Jednak jej nadużywanie może wywołać zakażenie bakteryjne, a wówczas konieczne jest zastosowanie maści z antybiotykiem.

Krem witaminowy z witaminami A i D efektywnie zmniejsza ból oraz ułatwia gojenie szczelin odbytu.

Gorąca kąpiel zapewnia relaksację odbytu, co łagodzi dolegliwości owrzodzenia.

Pozostałe zalecenia…

Biegunka w przypadku szczelin odbytu jest szkodliwa. Wodnisty i kwaśny stolec rozmiękcza oraz drażni już uszkodzoną błonę śluzową.

Drapanie STOP. Gdy owrzodzeniu towarzyszy swędzenie, trzeba powstrzymać się od drapania, które może pogorszyć już słaby stan chorej tkanki.

Okrągła poduszka do siedzenia z otworem na środku.

Papier toaletowy wyłącznie delikatny, biały i nie perfumowany. Substancje zapachowe oraz barwniki nasilają podrażnienie skóry i śluzówki.

Woda do podcierania. Przed użyciem papier toaletowy warto zwilżyć wodą co zwiększa jego delikatność. Można także stosować chusteczki nawilżone lub spłukiwać odbyt.

PORADA LEKARSKA

…jest wymagana w przypadku niegojącej się szczeliny odbytu w ciągu 6-8 tygodni. Przewlekłe owrzodzenie może prowadzić do rakowacenia komórek – bolesna rana, która nie chce się goić to jeden z 7 objawów ostrzegawczych poprzedzających rozwój nowotworu.
Niepokojąca jest także wydzielina śluzowo-ropna z okolic szczeliny, która świadczy o infekcji – zakażenie i ropień odbytu może również mieć poważne następstwa.

Szczelina odbytu. Objawy i leczenie.

Podziel się z innymi dobrą lekturą i/lub zapisz ją...

 • Facebook
 • Google Plus
 • Google
 • Twitter
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Blogger
 • Print
 • RSS
 • Email
 • Add to favorites
Tagi    

Komentarze 3 thoughts on “Szczelina odbytu. Objawy i leczenie.

 • 13.03.2014 z 05:37
  Permalink

  Witam Posiadam własnie szczeline odbytu która raczej jest juz przewlekła mam juz juz pare lat chodze do lekarza dopiero od niedawna ale lekarz twierdzi ze to nie zagraża mojemu zyciu i tylko masci każe uzywa ale one i tak nie pomagaja mam straszne bóle zarówno jak przy oddawaniu stolca jak i po ból jest nie do wytrzymania nie wiem co robic jakich masci uzywac lekarze nie potrafia mi pomuc

  Odpowiedz
  • 14.03.2014 z 06:16
   Permalink

   Sugeruje uderzyć wielopoziomowo, czyli stosować kilka wskazówek jednocześnie aż do uzyskania efektu. Proszę nie ignorować jakiejkolwiek porady, tylko zastanowić sie jak wprowadzić ją do własnej codzienności.

   Odpowiedz
 • 09.06.2014 z 21:59
  Permalink

  stosowałam maści, czopki nic nie pomagało.
  zaczęłam biegać, chodzić na spacery, unikałam siedzenia i zaczęłam używać pudru dla dzieci w tym miejscu. problem zniknął w kilka dni! wypróbujcie! aha i nie można zapominać o piciu wody. dobrze jest też zjeść kilka jabłek dziennie 🙂
  życzę wytrwałości, wiem, że można się czasami przez to załamać…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE