Wielu z nas zna to uczucie: jesteśmy zmęczeni, chcemy już spać, ale gdy przykładamy głowę do poduszki nasz żołądek głośno burczy. Głód uderzył! W takiej sytuacji nie potrzeba trzydaniowego posiłku, ale wystarczy jedna późna przekąska. Problemem jest to, że jedzenie przed nocną regeneracją może prowadzić do niestrawności, więc kładziemy się spać głodni? A może jednak coś jemy przed snem?

Przyczyny niestrawności

Niestrawność może mieć wiele przyczyn. Jedną z głównych przyczyn jest jedzenie, które sprawia, że żołądek produkuje więcej kwasu. Kwas ten może podrażniać ściany żołądka, górną część jelita lub przełyk.

Czy jedzenie przed snem jest ok?

Tak. Późno wieczorne przekąski pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi, co jest ważne, by dobrze spać, utrzymywać właściwą temperaturę ciała i mózgu po długim dniu oraz przygotować organizm do porannej pobudki. Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt niski będziemy mieć problemy ze snem, a wstanie rano z łóżka będzie ciężkie. Unikajmy więc żywności z wysoką zawartością cukru, takich jak lody albo ciasteczka a w zamian zdecydujmy się na coś o niskiej zawartości węglowodanów prostych lub białko.

Jakie są najlepsze i najzdrowsze przekąski późno w nocy?

Jogurt (bez tłuszczu)
Jogurt beztłuszczowy to źródło białka dietetycznego, probiotyków i innych korzystnych składników odżywczych. To białko sprawia, że czujemy się najedzeni na dłużej i jest idealną przekąską, by zaspokoić głód aż do rana.

Białe mięso
Zjedz kawałek mięsa kurczaka lub indyka. Białe mięso trawi się bardzo powoli, ma bardzo niskie wydzielanie insuliny i zawiera glukagon, który pomaga organizmowi rozbić później przechowywane węglowodany i tłuszcze na energię. Unikajmy czerwonego mięsa, ponieważ zawiera tyrozynę, która stymuluje wytwarzanie kortyzolu – hormonu stresu, co z pewnością nie pomoże nam zasnąć.

Twarożek
Mała miska sera trawi się powoli i zawiera sycące białko. Podobnie jak beztłuszczowy jogurt, spożywajmy twaróg chudy i bez cukru, można dodać trochę jagód dla smaku.

Pełnoziarniste cienkie pieczywo
Kilka krakersów pełnoziarnistych opóźni nasz głód aż do śniadania. Nie jedzmy oczywiście całego pudełka! Wystarczą dwie, trzy sztuki chrupkiego pieczywa z plastrami sera.

Warzywa
Surowe warzywa, takie jak ogórek, marchewka i brokuły wypełniają żołądek, mają mało kalorii i dostarczają węglowodany złożone, które rozkładają się powoli i utrzymują nas przez noc. Można zjeść warzywa z pysznym dip’em, np. hummusem ponieważ zawiera witaminę B6, która jest niezbędna do produkcji melatoniny – hormonu snu.

Inne
Banany, ryż i jabłko. Te potrawy są bardzo łatwe do strawienia, co czyni je doskonałymi przekąskami przed snem. Banany szczególnie pomagają zasnąć ponieważ są napełnione potasem i magnezem, a oba działają rozluźniająco.

Jakie są najgorsze przekąski na noc?

Bardzo łatwo jest zepsuć sen nieodpowiednią przekąską. Mogą one powodować niestrawność, zgagę i refluks kwasu, co spowoduje, że ucierpi na tym nasz sen.

Produkty o wysokiej zawartości cukru i węglowodanów
Będą one utrudniać pracę organizmu do samo-naprawy, ponieważ hamują produkcję insuliny. Takie przekąski doprowadzają do przechowywania tłuszczu, a tym samym przyrostu masy ciała, więc zrezygnujmy późnym wieczorem z ciasteczka. Między zjedzeniem słodkiego a snem powinno minąć dużo czasu.

Tłuste i ciężkie pokarmy
Organizm potrzebuje bardzo dużo czasu by je strawić. Jeśli zjemy boczek i jajka przed położeniem się spać wtedy organizm zamiast zajmować się regeneracją będzie musiał trawić przekąskę tłuszczową.

Duże ilości
To jest najgorsza ze wszystkich późnych nocnych przekąsek – ogromny posiłek po prostu osadzi się ciężko w brzuchu i spowoduje nadmiar produkcji kwasów do strawienia. To z kolei prowadzi do dyskomfortu z powodu niestrawności.

Płyny
Zakłócają nasz sen z różnych powodów. Kofeina ma czas półtrwania w krwiobiegu do 8 godzin. Jeśli już chcemy napić się kawy wieczorem niech to będzie kawa bezkofeinowa. Alkohol natomiast zapobiega przedostawaniu się do etapu snu REM, co oznacza, że ciało i mózg nie będą mogły prawidłowo zregenerować się. Starajmy się nie pić wody lub innych płynów na 90 minut przed snem. Inaczej czeka nas wstawanie w nocy do toalety.

Pamiętajmy przy tym wszystkim, że dobre wyspanie zagwarantuje nam materac. Także po lekkiej przekąsce kładziemy się spać na komfortowym materacu, w zaciemnionej i przewietrzonej sypialni, by bez problemu zapaść w sen i obudzić się rano w pełni wypoczętym.

Więcej o wieczornym trawieniu » Biorytm dobowy (od 20:00) & Kolacja wg Chronoodżywiania

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.