Przewód pokarmowy i żołądek nie zawsze pracują poprawnie. W niektórych przypadkach takie zaburzenia mają związek z czynnikami genetycznymi, chorobami, a w innych są po prostu wynikiem złego odżywiania się i prowadzenia niehigienicznego stylu życia. Najczęstszym objawem problemów ze strony układu pokarmowego i żołądka jest zgaga.

refluks_zgaga_nadkwasotaUczucie pieczenia w przełyku, kwaśny posmak w ustach, palenie w okolicy mostka i częste odbijanie się to główne objawy zgagi. Mogą występować przez cały dzień, nasilać się w nocy, pojawiać się zaraz po spożyciu posiłku lub z samego ranka.

Ze zgagą zmaga się blisko połowa naszego społeczeństwa. Zazwyczaj jest to jednorazowy dyskomfort, pojawiający się na przykład po obfitym posiłku lub wypiciu dużej ilości alkoholu. W takich sytuacjach można potraktować go jako coś naturalnego. Jednak gdy występuje często lub od czasu do czasu, to już może zwiastować poważniejszą chorobę, jak np. refluks żołądkowo-przełykowy.

Przyczyną zgagi jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku, czego wynikiem jest uczucie nieprzyjemnego pieczenia w gardle. Głównym powodem przedostawania się pokarmu z powrotem do przełyku jest upośledzona praca dolnej zastawki przełyku, która nie kurczy się w odpowiednich momentach lub nie zamyka się do końca.

Sprawdzone sposoby na zgagę

Z tak uciążliwą i męczącą przypadłością można walczyć. Wystarczy udać się do najbliższej apteki po lek na zgagę dostępny bez recepty. Warto wspomnieć, że obecnie możemy wybrać jeden z kilku różnych rodzajów preparatów. Najbardziej popularne to najprostsze środki na zgagę, które lekko zobojętniają treść żołądka, a także tworzą osłonę przełyku, która w pewnym stopniu zabezpiecza go przed drażniącym działaniem kwasu. Jednak oponenci podkreślają, że obniżanie kwasowości kwasu pogarsza potencjał trawienny, co prowadzi do wielu zaburzeń. Więcej » Jak zakwasić żołądek? Zgaga »

Domowe sposoby na zgagę »

Ze zgagą można walczyć również domowymi sposobami. Najpopularniejsze jest picie mleka lub zjedzenie garści migdałów. Większość osób w ten sposób zauważa szybką poprawę, która niestety najczęściej jest tylko chwilowa. Innym domowym sposobem, który warto zastosować w przypadku pojawienia się zgagi w nocy, jest zmiana pozycji własnego ciała tak, by ustawić układ pokarmowy w lepszej pozycji, która ogranicza cofanie się treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Wystarczy podłożyć pod głowę większą poduszkę, by górna część ciała znalazła się nieco wyżej niż żołądek. Niestety ten sposób, jak i większość domowych metod, zazwyczaj nie przynosi długotrwałej poprawy.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.