Przewód pokarmowy i żołądek nie zawsze pracują poprawnie. W niektórych przypadkach takie zaburzenia mają związek z czynnikami genetycznymi, chorobami, a w innych są po prostu wynikiem złego odżywiania się i prowadzenia niehigienicznego stylu życia. Najczęstszym objawem problemów ze strony układu pokarmowego i żołądka jest zgaga.

refluks_zgaga_nadkwasotaUczucie pieczenia w przełyku, kwaśny posmak w ustach, palenie w okolicy mostka i częste odbijanie się to główne objawy zgagi. Mogą występować przez cały dzień, nasilać się w nocy, pojawiać się zaraz po spożyciu posiłku lub z samego ranka.

Ze zgagą zmaga się blisko połowa naszego społeczeństwa. Zazwyczaj jest to jednorazowy dyskomfort, pojawiający się na przykład po obfitym posiłku lub wypiciu dużej ilości alkoholu. W takich sytuacjach można potraktować go jako coś naturalnego. Jednak gdy występuje często lub od czasu do czasu, to już może zwiastować poważniejszą chorobę, jak np. refluks żołądkowo-przełykowy.

Przyczyną zgagi jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku, czego wynikiem jest uczucie nieprzyjemnego pieczenia w gardle. Głównym powodem przedostawania się pokarmu z powrotem do przełyku jest upośledzona praca dolnej zastawki przełyku, która nie kurczy się w odpowiednich momentach lub nie zamyka się do końca.

Sprawdzone sposoby na zgagę

Z tak uciążliwą i męczącą przypadłością można walczyć. Wystarczy udać się do najbliższej apteki po lek na zgagę dostępny bez recepty. Warto wspomnieć, że obecnie możemy wybrać jeden z kilku różnych rodzajów preparatów. Najbardziej popularne to najprostsze środki na zgagę, które lekko zobojętniają treść żołądka, a także tworzą osłonę przełyku, która w pewnym stopniu zabezpiecza go przed drażniącym działaniem kwasu. Natomiast najnowocześniejszym lekiem na zgagę dostępnym bez recepty jest Controloc Control, czyli lek, który walczy ze źródłem problemu, ograniczając ilość produkowanego kwasu. Controloc Control może być z powodzeniem stosowany nawet w przypadku osób, które stale zmagają się ze zgagą.

Domowe sposoby na zgagę

Ze zgagą można walczyć również domowymi sposobami. Najpopularniejsze jest picie mleka lub zjedzenie garści migdałów. Większość osób w ten sposób zauważa szybką poprawę, która niestety najczęściej jest tylko chwilowa. Innym domowym sposobem, który warto zastosować w przypadku pojawienia się zgagi w nocy, jest zmiana pozycji własnego ciała tak, by ustawić układ pokarmowy w lepszej pozycji, która ogranicza cofanie się treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Wystarczy podłożyć pod głowę większą poduszkę, by górna część ciała znalazła się nieco wyżej niż żołądek. Niestety ten sposób, jak i większość domowych metod, zazwyczaj nie przynosi długotrwałej poprawy.

Artykuł sponsorowany

Controloc Control® Skład: 1 tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, zarzucanie treści żołądkowej) u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednoczesne podawanie z atazanawirem. Podmiot odpowiedzialny: Takeda GmbH

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Podziel się z innymi dobrą lekturą ↓
Zgaga. Przyczyny. Objawy. Leczenie. Sprawdzone sposoby na zgagę

Sprawdź proponowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE