Nietrzymanie moczu, problemy z poruszaniem, zależność od drugiego człowieka – to tylko niektóre hasła, które charakteryzują wiek podeszły. Osoby starsze wymagają pomocy w opiece i przy utrzymaniu higieny, w pokazaniu, które pieluchomajtki są dla nich najlepsze, jak myć skórę i ją pielęgnować. Warto poznać 5 najważniejszych i elementarnych informacji, dotyczących opieki nad seniorami, aby móc lepiej i bardziej świadomie pomagać.

Pielęgnacja nad seniorem, to nie tylko szereg obowiązków. To przede wszystkim relacja, od której jakości zależy bardzo wiele. Jeżeli pragniesz świadomie i profesjonalnie podchodzić do tego, co robisz, zadbaj o pieluchomajtki i kosmetyki dla osób starszych, lecz przede wszystkim o sferę emocjonalną.

I. Zadbaj o komfort psychiczny

Zależność od drugiego człowieka praktycznie we wszystkim jest niezwykle trudna do zaakceptowania, bez względu na wiek. Osoby starsze, które wymagają opieki trudno znoszą to, że banalne czynności, które jeszcze niedawno wykonywali samodzielnie, od teraz zależą od drugiego człowieka. To frustrujące. Do tego dochodzą kwestie skrępowania podczas higieny, zwłaszcza intymnej. Osoby starsze na takie zmiany mogą różnie reagować, nawet złością, co jest normalne.

Dlatego najważniejsze jest zbudowania relacji na zaufaniu, szczerości. Rozmawiaj ze swoim podopiecznym. Oczywiście ważne, aby wiedział dokładnie, co zamierzasz zrobić. Ale ważne jest również słuchanie jego, rozmowy o przyszłości, pokazywania tego, co jednak jeszcze może być. Słuchaj swojego podopiecznego, niech w twoim towarzystwie poczuje się bezpiecznie. To wpłynie nie tylko na twoją pracę, i obowiązki, lecz przede wszystkim na wasze relacje i stan emocjonalny twojego podopiecznego.

II. Akcesoria dla seniorów – zadbaj o prawidłowy wybór

Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie akcesoriów dla seniorów.

Pieluchomajtki

Wielu seniorów wzbrania się, aby założyć pieluchomajtki. To dlatego, że źle im się one kojarzą – z wielkimi anatomicznymi i pełnymi pieluchami dla osób leżących i chorych, które wypróżniają się całkowicie w pieluchy dla dorosłych.

Natomiast są różne pieluchy i wkładki. Wszystko zależy od aktywności seniora, od częstotliwości incydentów nietrzymania moczu i jego natężenia. Dobrze dobrane pieluchomajtki to komfort, czystość i bezpieczeństwo. Warto uświadamiać w tych sprawach podopiecznych, aby nie bali się poznawać nowych rozwiązań.

Kosmetyki

Skóra w pewnym wieku traci elastyczność, staje się sucha, cienka, podatna na podrażnienia i zranienia. Dlatego wymaga odpowiedniej opieki. Jest na rynku szereg kosmetyków przeznaczonych dla seniorów. Można też stosować emolienty. Ważne, aby to nie były zwykłe, wysuszające kosmetyki, ale powinny zawierać panthenol, allantoinę, witaminę E, tym samym nawilżać, natłuszczać i stwarzać barierę ochronną dla czynników zewnętrznych, a także wspierać gojenie ewentualnych podrażnień.

Ciekawe i pomocne

Warto również wyszukiwać pomocnych akcesoriów w życiu codziennym, jak np. szczotka do mycia na długiej rączce, szczoteczka do zębów z małą główką, dostosowana do protez, mata antypoślizgowa i zainstalowany uchwyt do trzymania pod prysznicem itd.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.