Omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowiące istotny materiał budulcowy komórek. Dostarczane w odpowiednich proporcjach w codziennej diecie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Świadomi tej wiedzy są producenci suplementów diety oferujący wiele produktów zawierających ten jakże cenny składnik.
Wpływ omega-3 na zdrowie
Kwasy tłuszczowe Omega-3 mają zbawienny wręcz wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Badania kliniczne potwierdzają, że zmniejszają one nadciśnienie tętnicze, arytmię oraz ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Co ciekawe, w przypadku prawidłowego ciśnienia tętniczego omega-3 nie powodują jego obniżenia. Ponadto kwasy z tej grupy działają wspomagająco na układ immunologiczny, zmniejszając tym samym ryzyko występowania infekcji.
Badania kliniczne potwierdzają, że kwasy te wspomagają pracę układu trawiennego. Działają między innymi pobudzająco na procesy przemiany materii oraz pracę wątroby. Niedobory tych kwasów mogą natomiast prowadzić do wystąpienia schorzeń układu nerwowego, między innymi depresji i stanów lękowych.
Omega-3 mają niezwykle istotne znaczenie w rozwoju psychicznym i fizycznym dzieci. Dieta bogata w NNKT powoduje prawidłowy rozwój mózgu i znacząco wpływa na inteligencję. U dzieci ze zdiagnozowanym zespołem nadpobudliwości (ADHD) wsparcie leczenia suplementami diety zawierającymi omega-3 w znaczący sposób łagodzi symptomy choroby.
Szerokie spektrum działania tych kwasów wykorzystywane jest ponadto w łagodzeniu niepożądanych objawów w czasie menopauzy. Wpływa korzystnie na poprawę nastroju, ma wpływ na zmniejszenie przygnębienia niejednokrotnie towarzyszącego kobiecie w tym trudnym okresie.
Nie ulega wątpliwości, że wraz z wiekiem spowolnieniu ulega przemiana materii, co w konsekwencji prowadzi do możliwych problemów z nadwagą. Działanie omega-3 uaktywnia ten proces, co w sposób korzystny wpływa nie tylko na sylwetkę, ale przede wszystkim na zdrowie.
Omega-3. Prawda czy fałsz?
W związku ze zróżnicowanym stopniem wiarygodności informacji pojawiających się na temat działania kwasów omega-3 trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, co jest prawdą, a co przekłamaniem związanym z błędną interpretacją wyników badań klinicznych.
Powszechnie dominująca opinia opierająca się na założeniu, iż najlepszym źródłem są wyłącznie tłuste ryby morskie, np. śledź, makrela, tuńczyk czy łosoś, jest tylko w części prawdą. Po pierwsze trudno określić zawartość kwasów w poszczególnych rybach, a ponadto istotne znaczenie odgrywa sposób, w jaki ryba zostaje przygotowana do spożycia.
Smażona w głębokim tłuszczu i obtoczona panierką stanie się raczej źródłem kwasów omega-6, których działanie hamuje przyswajanie omega-3. Zdrowa alternatywa? Np. solone śledzie nie poddane obróbce cieplnej i bez panierki dostarczą znacznie więcej dobroczynnych tłuszczy. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, że w rybach morskich mogą występować szkodliwe dla zdrowia związki rtęci i innych metali ciężkich oraz mikrocząsteczki plastiku – małe gatunki są czystsze od większych ryb.
Często więc lepszym rozwiązaniem, szczególnie dla kobiet w ciąży czy małych dzieci, jest przyjmowanie suplementów diety. Nasuwa się w tym miejscu jednak pytanie, czy kapsułki zawierające tłuszcz ryb morskich nie kryją również niepożądanych, a nawet toksycznych substancji. Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ mogą one wiązać się jedynie z białkami, a nie z olejem.
Funkcjonuje również przekonanie, że omega-3 wywiera korzystny wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Teza ta nie jest jednak potwierdzona żadnymi wiarygodnymi badaniami (do tej pory).
Najlepsze suplementy z Omegą-3
Olej lniany to najbogatsze źródło omegi-3 pochodzenia roślinnego. Także surowiec źródłowy, czyli siemię lniane (lepsze złote od brązowego) powinno znaleźć się w zdrowym jadłospisie (maceracja w zimnej wodzie przez 24h przed spożyciem). W przypadku źródeł zwierzęcych prym wiedzie olej rybi (tran). Marki warte uwagi: Ecomer, ActivKrill, Mollers, Neptun Krill Oil, Biomarine i nowa polska marka Omega 3 CHEERS »
Mam pewne wątpliwości co do suplementów diety jako dobrego źródła omega-3. Przecież kwasy omega-3 są bardzo nietrwałe i giną w wyniku wystawienia ich na światło. Jest to przyczyną, dla której w porządnych aptekach przechowuje się olej lniany bogaty w omega-3 w ciemnych butelkach w zamknięciu. Czy zatem w przezroczystych kapsułkach przechowywanych na półkach sklepowych w stosunkowo wysokich temperaturach faktycznie omega-3 mogą się uchować? Inna sprawa, że nie wiemy jak te kapsułki są produkowane. Czy nie są lepszą alternatywą dla ryb morskich wspomniany olej lniany, rzepakowy i siemię lniane?
Olej lniany to kwasy tłuszczowe ALA, które organizm zamienia na DHA/EPA. Natomiast tran (w tym w kapsułkach) to gotowe DHA/EPA. Stąd wynika różnica we wrażliwości (ALA są delikatniejsze) i dawkowaniu: zalecane porcje oleju lnianego są dużo większe niż tranu, ponieważ przemiana ALA w DHA/EPA wg różnych źródeł waha się w przedziale 5-50%.
Jako weganka muszę stanowczo sprzeciwić się twierdzeniu, że kwasy Omega-3 znajdują się tylko w rybach. Jest wiele innych, roślinnych źródeł tego dobrodziejstwa…
a gdzie jest napisane, że omega3 jest tylko w rybach?