Dbałość o prawidłowe wartości cholesterolu we krwi powinna mieć duże znaczenie dla każdego. Wszelkie odchylenia mogą wskazywać na problemy zdrowotne powiązane z różnymi układami organizmu człowieka.

Prawidłowe wartości cholesteroluDlatego warto mieć na uwadze, by poziom stężenia cholesterolu mieścił się w ogólnie przyjętej normie, a tym samym zapewniał właściwe funkcjonowanie organizmu. Jakie wartości liczbowe odpowiadają normom w tym zakresie?

Cholesterol – jakże istotny dla zdrowego trybu życia

Aktualnie wiele mówi się o negatywnym wpływie na zdrowie podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Czym tak naprawdę jest cholesterol? Otóż jest to substancja tłuszczowa znajdująca się w składzie krwi człowieka, niezbędna w organizmie człowieka. Jego obecność warunkuje wytwarzanie hormonów płciowych i nadnerczowych, witaminy D3, kwasów żółciowych, dzięki czemu pełni bardzo ważne, biologiczne funkcje.

Cholesterol dzieli się ze względu na pochodzenie na endogenny, czyli wytwarzany przez organizm (głównie wątrobę) w ilości 75% oraz egzogenny, czyli wchłaniany w procesie odżywiania (produkty pochodzenia zwierzęcego najbardziej obfitujące w cholesterol) w ilości 25%.

Zachowanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi jest bardzo ważne dla utrzymania organizmu w dobrej kondycji zdrowotnej. Natomiast brak kontroli i zbyt wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić do miażdżycy, chorób serca, choroby wieńcowej, zawału, udaru mózgu.

Cholesterol, zaliczany do grupy tłuszczów, nie rozpuszcza się we krwi, w związku z czym jest transportowany w cząstkach noszących nazwę frakcji. Frakcje te dzieli się na lipoproteiny o wysokiej gęstości, zwane potocznie “dobrym” cholesterolem HDL oraz lipoproteiny o niskiej gęstości, określane jako “zły” cholesterol LDL. Zasadniczo różni je sposób transportowania – cholesterol LDL przenosi się z wątroby do mięśni organizmu, odkładając się w tętnicach i przyczyniając do powstawania miażdżycy, natomiast cholesterol HDL przemieszcza się z tkanek obwodowych do wątroby, w której zachodzi dalszy metaboliczny proces1.

Normy stężenia cholesterolu we krwi a zdrowie

Mówiąc o prawidłowych wartościach cholesterolu we krwi, uznaje się, że pewne jego ilości znajdują się w normie – warunkującej odpowiednie funkcjonowanie organizmu lub poza normą – znamionując schorzenia lub nieprawidłowości.

Wartości normatywne to: 180–200 mg/dl cholesterolu całkowitego we krwi, cholesterolu HDL powyżej 50 mg/dl u kobiet i powyżej 40 mg/dl u mężczyzn, cholesterolu LDL poniżej 100 mg/dl.

Jeśli w organizmie występuje niedomiar HDL, to automatycznie zwiększa się ryzyko zachorowalności na miażdżycę, jeśli natomiast diagnozuje się nadmiar LDL, należy liczyć się  ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, chorób powiązanych z miażdżycą2.

Co zrobić, by utrzymać poziom cholesterolu w normie?

Na pewno wiele zależy od człowieka, prowadzonego przez niego stylu życia, od diety, którą stosuje. Konieczne jest wpisanie w rytm dnia regularnej aktywności, stopniowego jej rozwijania, poszerzania zakresu wykonywanych ćwiczeń i poświęcanego im czasu.

Ważne jest stawianie na ruch w codziennych czynnościach – chociażby, na niewielkie zakupy w sklepie można wybrać się spacerem, a nie jak dotychczas samochodem. W biurowcu warto pokusić się o pokonanie kilku pięter schodami, a nie korzystać z wygodnej alternatywy, jaką jest winda.

Aktywność fizyczna powinna iść w parze z odpowiednio zbilansowanym jadłospisem i suplementacją codziennego menu. Konieczne jest stosowanie produktów bogatych w stanole roślinne – dostępne są margaryny i tabletki do ssania, choć korzyść ze stosowania jakichkolwiek margaryn jest kontrowersyjna.

Więcej o diecie antycholesterolowej »

Bibliografia
1 chorobawiencowa.mp.pl/zapobieganie/62068,co-to-jest-cholesterol,dostęp: 15.09.2016
2 mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy, dostęp: 15.09.2016

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Bzdury. W mojej rodzinie wszyscy, ja tez, maja powyzej 300. I zyja powyzej 80lat.
    Zobacz na YouTube wyklady pana Zieby. gosciu ma racje.
    Margaryna to mozna du…py smarowac.

    1. 1. To jest wpis gościnny, więc to nie jest moja opinia.
      2. Znam poglądy Jerzego Zięby i teorie o ustaleniu limitu cholesterolu przez kilku lekarzy na korytarzu i tym samym stworzenie wielomilionowego rynku statyn.
      3. Przykład rodzinny jest marny, bo to raptem kilka osób zbliżonych genetycznie, więc mogą reagować identycznie. Jednak ludzie są różni i nie wolno o tym zapominać…

  2. Moja zona od wielu juz lat zyje z wysokim stezeniem cholesterolu we krwi/ponad 380/ktory lekarze probowali zbic przy pomocy statyn,dopiero wspanialy polski biochemik Jerzy Zieba wytlumaczyl jej zeby odrzucila wszystkie leki na cholesterol i od tego czasu czuje sie jak dwudziestolatka,a ma obecnie 73 lata.Nie dajcie sie oszukiwac mafii farmaceutycznej.

  3. ja mam powyżej 300 cholesterol,dowiedziałam się sie dopiero jak mój mój syn zbadał cholesterol i okazało się ,że ma też około 300 ,kazał mi też zrobić badania.Mój drugi syn żyjacy od 10 lat w Japonii i odżywiający się jak Japończycy też ma wysoki cholesterol.pierwszy syn od kilku lat bierze lekarstwa ,żeby zbić cholesterol,ja nie biorę nic. Myśle ,że moi rodzice też mieli wysoki,ale nikt nie robił jeszcze wtedy badań,żyli do 90 lat

    1. Ciekawe case study, które w pewnym stopniu potwierdza teorie p. Jerzego Zięby. Jednak brakuje kilku szczegółów. Zastanawia mnie jak bardzo podbity ma cholesterol syn mieszkający w Japonii? Tak samo jak rodzina w Polsce, a może o wiele mniej? Jak duży wpływ na to stężenie ma japoński jadłospis?

      Najważniejsze jest leczenie pierwszego syna. Jeśli p. Jerzy ma pełna rację to syn robi sobie krzywdę zbijając cholesterol, zakładam, że statynami. Dodatkowo, skoro w rodzinie wysoki cholesterol o niczym nie świadczy, to znaczy, że ma on takie predyspozycje rodzinne i walka z LDL może być bardzo szkodliwa.

      Jednak tu kłania się indywidualna percepcja każdego z nas i wiara w jedno z rozwiązań. Albo wierzymy statynom z medycyny akademickiej, albo naturopatom. Niestety jest to trudny wybór, gdyż argumenty każdej ze stron są przekonujące, szczególnie dla laików. Pozostaje tylko jak najszersze zgłębianie wiedzy o swoim schorzeniu i… podjęcie najwłaściwszej decyzji.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.