Zdrowe i ładne zęby są dla każdego z nas nie tylko podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia, ale także naszą najlepszą wizytówką. Nic nie przyciąga uwagi równie mocno jak lśniące, białe i równe zęby. Niestety natura nie każdemu takie dała – u większości z nas da się zauważyć mniej lub bardziej wyraźne wady zgryzu. Na szczęście możemy skutecznie skorygować je w gabinecie lekarza ortodonty.
Co możemy zrobić dla naszych zębów?
Aby nasze zęby zachwycały swym wyglądem, powinniśmy:
- dbać o ich codzienną higienę. Prawidłowa higiena, przy użyciu odpowiedniej szczoteczki i pasty oraz nici dentystycznej i wykonywana poprawnymi technikami, pomaga zapobiegać wielu chorobom zębów i dziąseł. Jeśli więc marzymy o pięknym uśmiechu, to to jest właśnie pierwszy krok, który należy wykonać. Więcej » Jak prawidłowo myć zęby? »
- regularnie odwiedzać stomatologa. Tylko stomatolog może poprawnie ocenić stan naszej jamy ustnej, zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości i zdecydować o najwłaściwszym sposobie ich wyleczenia.
- rozpocząć leczenie. Nawet najlepsza higiena nie zniweluje np. wad zgryzu. Z problemami krzywych lub nieprawidłowo rozmieszczonych zębów powinniśmy zwrócić się dobrego lekarza ortodonty.
Do czego prowadzi zaniedbanie tych czynności? Konsekwencje mogą być bardzo poważne i obejmować:
- pogłębianie się próchnicy i rozszerzanie się jej na pozostałe, do tej pory zdrowe zęby
- stany zapalne dziąseł lub kości szczęki
- utratę zęba lub kilku zębów
- pogłębianie i utrwalanie się wad zgryzu, które wpływają negatywnie nie tylko na nasz wygląd, ale także na komfort naszego codziennego funkcjonowania.
Najczęstsze wady zgryzu
Do najczęściej leczonych wad zgryzu jakie obejmuje ortodoncja zalicza się:
- tyłozgryz. Wada ta polega na cofnięciu się dolnego łuku zębowego względem górnego. Zęby sieczne nie stykają się, a broda pacjenta jest wyraźnie przesunięta do tyłu.
- przodozgryz. To odwrotność tyłozgryzu. Dolny łuk zębowy jest wysunięty za bardzo do przodu, a więc dolne zęby sieczne zachodzą na górne. Ta wada jest łatwo zauważalna w wyglądzie twarzy – broda jest wysunięta w przód, a bruzda wargowo-bródkowa ulega wygładzeniu.
- zgryz krzyżowy. Polega na zagryzaniu zębów górnych na językową powierzchnię zębów dolnych. Powinien być korygowany jak najszybciej, by przywrócić szczękom symetryczny wygląd.
- zgryz otwarty. Pomiędzy zębami górnego i dolnego łuku powstaje tak zwana szpara niedogryzowa: zęby nie zachodzą na siebie, kiedy pacjent zaciska zęby. Lżejsze przypadki można wyleczyć poprzez zastosowanie aparatu ortodontycznego, lecz leczenie musi zostać podjęte natychmiast po rozpoznaniu.
- zgryz głęboki. Polega na zbyt głębokim zachodzeniu siekaczy górnych na dolne, co w konsekwencji prowadzić może do nadmiernego starcia powierzchni zębów oraz chorób przyzębia.
Konsultacje
Aby potwierdzić lub wykluczyć wadę zgryzu, należy umówić się na wizytę do dobrego gabinetu, który świadczy usługi z zakresu ortodoncji.
Należy przeprowadzić głęboki research w Internecie pod kątem profesjonalnej kliniki. Pracujący w niej lekarze ortodonci powinni specjalizować się w wykrywaniu i skutecznym korygowaniu wad zgryzu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Bezpieczny i bezbolesny przebieg leczenia jest kluczowym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę przy wyborze gabinetu.
Konsultacja u ortodonty dziecięcego konieczna jest w następujących przypadkach:
- kiedy dziecko ma wyraźną asymetrię twarzy
- dziecko oddycha przez usta
- broda dziecka jest wysunięta do przodu lub cofnięta
- doszło do przedwczesnej utraty zębów mlecznych w wyniku próchnicy lub wypadku
- zęby dziecka są nieprawidłowo rozmieszczone: stłoczone lub zbyt szeroko rozmieszczone w łuku zębowym
- dziecko ma wadę wymowy
Ortodonta dziecięcy zdiagnozuje wadę zgryzu i zaproponuje najlepszy czas i metodę na jej skorygowanie.
Oczywiście dorośli pacjenci także mogą liczyć na szybką i skuteczną pomoc w przypadku wady zgryzu. Opinii ortodonty należy zasięgnąć, gdy dotyczą nas następujące przypadłości:
- zgrzytanie zębami lub zaciskanie ich
- asymetria rysów twarzy
- nadmierne ścieranie powierzchni zębów
- odsłanianie się szyjek zębowych bez zdiagnozowanej parodontozy
- kiedy jesteśmy przygotowywani do leczenia implantologicznego, protetycznego lub chirurgicznego
Przebieg leczenia ortodontycznego
Jeśli lekarz ortodonta zakwalifikuje nas do leczenia ortodontycznego, będzie ono miało następujący przebieg:
- Zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne i cefalometryczne – pomogą one w ustaleniu planu leczenia.
- Lekarz, po konsultacji z pacjentem, założy mu odpowiedni rodzaj aparatu na zęby. Może to być aparat stały lub, w przypadku mniej poważnych wad zgryzu i w przypadku dzieci, aparat ruchomy.
- W każdym przypadku leczenie jest indywidualnie dopasowywane do potrzeb pacjenta i rodzaju oraz stopnia zaawansowania jego wady zgryzu.
- Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent będzie zobowiązany do stawiania się na regularne wizyty kontrolne, których częstotliwość ustali lekarz ortodonta.
- Na wizytach kontrolnych ortodonta będzie regulował aparat tak, by aktywnie ustawiał on zęby we właściwym położeniu, a także określi, jak długo powinien on pozostać na zębach pacjenta.
Zadbaj o higienę!
Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna po założeniu aparatu ortodontycznego. W miejscach, w których zamki przyklejone są do zębów, tworzą się przestrzenie, na których mogą gromadzić się resztki pokarmów oraz płytka nazębna. Dlatego też pacjenta obowiązują szczególne warunki odnośnie higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować po każdym posiłku przy pomocy szczoteczki i pasty zarekomendowanych przez lekarza, i przy użyciu wskazanej przez niego techniki.
Ortodoncja to niezawodny sposób na to, by nasze zęby były równe i piękne. To także jeden ze sposobów zachowania ich w dobrym zdrowiu i zapobiegania problemom takim jak ich nadmierne ścieranie. Jeśli więc marzy Ci się olśniewający uśmiech, nie zwlekaj i rozpocznij leczenie ortodontyczne już teraz.
Sprawdź proponowane artykuły