Popularność naturalnych metod pielęgnacji sprawiła, że na nowo odkrywamy właściwości naturalnych olejków. Znajdziemy je w wielu kosmetykach, choć równie skuteczne są stosowane bez żadnych dodatków. Jak oleje działają na włosy i skórę?
Najczęściej po olejki sięgamy jako zamienniki dla kosmetyków, których używamy na co dzień np. kremów, balsamów lub maseczek. Bardzo popularne jest olejowanie włosów, czyli regularne nakładanie olejów na włosy, aby przywrócić im zdrowie i podkreślić ich piękno.
Czy olejki jedynie upiększają włosy? Zapominamy (albo nie mamy świadomości), że naturalne i dobrze dobrane do problemu olejki są nie tylko ciekawym kosmetykiem pielęgnującym, ale również mogą leczyć. Jakie problemy można rozwiązać regularnie olejowując skalp? Właściwości olejków pozwalają wykorzystać je w pielęgnacji różnego rodzaju skóry głowy.
Nawilżanie suchej skóry głowy
Jeśli mamy nadmiernie przesuszoną skórę głowy, może przyczyniać się to do powstawania łupieżu lub łuszczycy skóry głowy. Częstym objawem są też podrażnienia i przewlekłe stany zapalne. Naturalne olejki mogą przynieść ukojenie i wyrównać poziom nawilżenia skóry głowy. Tworzą na jej powierzchni delikatną warstwę ochronną, która zapobiega odparowywaniu wody. Miękkość i nawilżenie zapewni np. olej kokosowy.
Olejowanie włosów z łupieżem
Łupież to jedna z najczęstszych chorób skóry głowy, która występuje w różnych odmianach (suchej, mokrej). Niezależnie od przyczyn łupieżu olejki mogą pomóc rozwiązać ten problem. Niektóre mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, tonizują, ograniczają wydzielanie sebum i wyrównują pH skóry głowy – to wszystko pomaga zminimalizować łupież. W przypadku tego problemu warto sięgnąć np. po olejek cedrowy, rozmarynowy, sosnowy lub kokosowy.
Nadmierne wypadanie włosów
Częsty problem to również nadmierne wypadanie włosów. Tak właściwie może ono wynikać zarówno z przesuszania skóry głowy, nadmiernego gromadzenia się łoju, jak i stanów zapalnych lub grzybic. To problem, który bardzo łatwo rozwiązać stosując wcierki ziołowe (pokrzywę, skrzyp, chmiel) lub wykonując olejowanie włosów. Najlepsze olejki ograniczające wypadanie włosów to m.in. olej rycynowy, indyjski olejek amla lub brahmi, a także olej z sosny syberyjskiej.
Przetłuszczanie się włosów
Zbyt szybko przetłuszczające się włosy to problem wynikający z rozregulowania pracy gruczołów łojowych. Może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry. Również w tym przypadku naturalne olejki mogą złagodzić objawy i zadbać o dłuższą świeżość włosów. Regularnie wcieranie w skalp np. oleju sosnowego, rycynowego lub kokosowego (najlepiej w połączeniu z glinką) pozwala przywrócić prawidłowe funkcjonowanie gruczołów, ograniczyć nadmierną produkcję łoju, odświeżyć skórę głowy i zapobiec pojawianiu się stanów zapalnych.
Sprawdź proponowane artykuły