Pękające i zadzierające się skórki przy paznokciach mogą stanowić bolesną uciążliwość w życiu codziennym – przypominają o sobie lekkim bólem przy każdym zaczepieniu o cokolwiek.
Powodem jest rodzaj skóry nad paznokciami, która w tych miejscach jest słabo natłuszczona i łatwo wysycha. Przyczyny nasilające tą dolegliwość to częste moczenie dłoni, obgryzanie paznokci i okoliczności sprzyjające wysuszaniu się skóry rąk.
Najbardziej zagrożeni zadzierającymi się skórkami, pękaniem skóry rąk i wypryskami na dłoniach są pracownicy biurowi, którzy mają stały kontakt z papierem, zwłaszcza osoby pracujące na poczcie. Papier wchłania tłuszcz ze skóry stanowiący naturalną warstwę ochronną.
Domowe sposoby na zadarte i pękające skórki przy paznokciach. Leczenie i zapobieganie
Krótkie i jak najwcześniejsze przycięcie zadartych fragmentów skóry zapobiega dalszym naddarciom. Należy zadartą skórkę przyciąć małymi, ostrymi i wysterylizowanymi nożyczkami. Jednak przed zabiegiem warto wymoczyć palce w ciepłej wodzie lub w wodzie z dodatkiem olejku, aby zmiękczyć skórę – wycinanie twardego naskórka prowadzi do zranień i uszkodzeń.
Nie wolno obgryzać skórki przy paznokciach, gdyż powstają głębsze ranki, które łatwo ulegają zakażeniu. Jeśli obgryzanie towarzyszy zdenerwowaniu to w tych momentach należy wkładać dłonie do kieszeni i trzymać je tam dopóki rozdrażnienie nie minie.
Moczenie dłoni w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku kąpielowego jest bardzo wskazane – 4 nakrętki olejku na 0,5l wody i moczenie przez 10-15 minut.
Wycieranie skórek i paznokci ręcznikiem. Po kąpieli lub po moczeniu dłoni należy kilkukrotnie i energicznie wytrzeć skórki ręcznikiem w kierunku wzrostu paznokcia – poprawia to krążenia krwi i odżywienie tkanki w tych miejscach.
Opatrunek pomaga w wyjątkowo dokuczliwych przypadkach. Przed snem na chore miejsce nakłada się krem zmiękczający i owija plastrem – działa to łagodząco i nawilżająco. Jednak rano należy go usunąć lub zmienić na nowy.
Regularne nawilżanie powinno stać się codziennym nawykiem. Dermatolodzy zalecają wcieranie wokół paznokci podgrzanego balsamu do rąk, oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego, co zmiękcza skórę, nawilża i wspomaga jej regenerację. Jednak najwyższą skuteczność wykazuje olejek arganowy, nazywany marokańskim złotem ze względu na swoje unikalne właściwości kosmetyczne.
Ostrożne usuwanie naskórka, czyli cienkiej warstwy skóry u nasady paznokcia. Zadarcia skórek często dotyczą naskórku na paznokciu, dlatego wiele osób stosuje specjalne roztwory rozpuszczające naskórek. Tymczasem eksperci odradzają tego sposobu, gdyż używane preparaty zawierają wodorotlenek sodu, czyli żrącą substancje, która niszczy skórę, gdy pozostaje na niej zbyt długo.
Konieczne jest przeczytanie ulotki informacyjnej, właściwe i przede wszystkim oszczędne korzystanie z tych specyfików. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że naskórek chroni paznokieć przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami, dlatego przed jego usunięciem warto się poważnie zastanowić.
Tematy pokrewne Podrażnienia skóry » Rany » Sucha skóra » Pękające usta » Wrastający paznokieć »
Sprawdź proponowane artykuły