Szorstka i podrażniona skóra najczęściej jest skutkiem noszenia niewłaściwej odzieży, która może powodować otarcia głównie twarzy i szyi, ale także opryszczkę i trądzik.

Dlatego warto poznać kilka porad, aby uniknąć zbędnego problemu dermatologicznego, który najczęściej wynika z błędów odzieżowych.

Sposoby na podrażnioną skórę

Optymalna odzież

Odzież z włókien naturalnych zamiast sztucznego poliestru to fundament profilaktyki podrażnień tkanki skórnej. Najlepsze wyjście to materiały bawełniane.

Pranie nowych ubrań przed pierwszym włożeniem. Każda nowa odzież, szczególnie sportowa, wymaga wyprania przed pierwszym założeniem. Pomaga to zmiękczyć nowy materiał.

Obcisłe ubranie to także dobre rozwiązanie. Elastyczne rajstopy czy kolarskie szorty z lycry są miękkie i rozciągliwe, dzięki czemu nie obcierają skóry.

Bawełna pod spód. Jeśli sportowe ubranie jest wykonane z nylonu lub innego syntetycznego tworzywa, warto pod spód włożyć bawełnianą bieliznę. Dlatego wielu sportowców nosi np. bawełniane podkoszulki.

Gruba odzież jest niewłaściwa. Im grubszy materiał, tym skóra jest bardziej narażona na otarcia i podrażnienia.

Dodatkowe zabezpieczenie

Elastyczny bandaż jest zalecany osobom otyłym. Należy owijać te części ciała, które są najbardziej narażone na tarcie np. grube uda. Bandaż chroni skórę, ponieważ zamiast tarcia skóry o skórę, następuje tarcie materiału o materiał. Ważne aby bandaż był założony fachowo i nie przesuwał się na ciele.

Opatrunek samoprzylepny również skuteczni chroni miejsca potencjalnie zagrożone przed podrażnieniem np. biegacze nakładają takie opatrunki na sutki.

Leczenie miejscowe i zapobieganie podrażnieniom skóry

Smarowanie wazeliną wszystkich miejsc, w których może dojść do podrażnień skóry np. wewnętrzna strona ud, palce u nóg, pod ramionami. Wazelina gwarantuje optymalną ochronę. Równie skuteczne są kremy i maści ochronno-nawilżające.

Puder działa podobnie, dlatego jest powszechnie stosowany u niemowląt. Najwygodniej nasypać porcję pudru na środek, dużej miękkiej chusteczki, związać jej brzegi i używać jak puszki do pudrowania.

Specyfiki naturalne na podrażnienia skóry to m.in. srebro koloidalne, propolis, aloes, liście stewii i olejki eteryczne tj. miętowy, tymiankowy, różany i rumiankowy.

Olejek arganowy wymaga oddzielnego opisu. Zawiera on składniki regeneracyjne oraz ochronne w naturalnej formie i optymalnej proporcji, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką skutecznością w leczeniu dermatologicznym, nie tylko podrażnień skóry. Korzystne działanie wykazuje także olej lniany oraz kokosowy stosowane zewnętrznie na skórę i w diecie.

Chwilowa zmiana uprawianej dyscypliny sportowej daje czas podrażnionej skórze na wygojenie np. jazdę na rowerze można zamienić na pływanie, które z oczywistych względów nigdy nie wywołuje otarć. Natomiast sportowcy z nadwagą mogą stale cierpieć na podrażnienia skóry, dopóki nie schudną.

Tematy pokrewne
Odciski »
Odmrożenia »
Oparzenia »
Pękające dłonie »
Pękające usta »
Rany »
Siniaki »
Sucha skóra »
Ugryzienia »
Ukąszenia »
Użądlenia »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.