Większość ukąszeń przez owady to tylko wściekłe swędzenie i bąble, które znikają po 1-2 dniach. Mimo tego warto znać sposoby łagodzenia dolegliwości i nie dopuszczenia do poważniejszego zakażenia.

Leczenie & ProfilaktykaKleszcze, muchy, komary, pająki czy pluskwy – małe owady stanowiące spory problem, ale także poważne zagrożenie…

KLESZCZE

Prawidłowo usuń pasożyta. Kleszcz wbija się w skórę dlatego jego mocne oderwanie może spowodować, że jego część gębowa pozostanie w skórze, co bywa przyczyną infekcji. Zaleca się użycie małych szczypków, którymi bardzo powoli wyciąga się kleszcza. Ważne! Nie należy robić tego zbyt szybko!

Jeżeli zabieg się nie powiedzie, można do odwłoka kleszcza przytknąć żarzącą się zapałkę. Natomiast kropla benzyny, nafty lub alkoholu umieszczona w okolicy główki kleszcza spowoduje, że owad odpadnie po 10 minutach lub dłużej.

Podobną metodą jest pokrycie kleszcza kroplą parafiny (wosku) lub lakieru do paznokci. Substancje te zatykają otwory oddechowe w ciele pasożyta co powoduje jego uduszenie. Jednak coraz częściej mówi się o tym, że kleszcza powinno wyjąć się żywego – uśmiercony może zwymiotować i drobnoustroje chorobotwórcze dostaną się do organizmu.

Kolejny sposób to rozgrzanie końcówki dużego gwoździa, pod tyłów kleszcza wkłada się na płasko ostrze scyzoryka. Ogrzany koniec gwoździa umieszcza się na grzbiecie owada tak, że znajduje się on między nożem a gwoździem. Gdy zauważy się ruchy odnóży, obraca się ostrze o 90stopni, by obrócić pasożyta na grzbiet. Nadal ściskając, ciągnie się go delikatnie ku górze. Jeśli nie porusza odnóżami, trzeba ponownie ogrzać gwóźdź i powtórzyć próbę.

Na rynku dostępne są specjalne urządzenia, które powinny znaleźć miejsce w każdej domowej apteczce:

Przemywanie rany. Po usunięciu pasażera skórę należy umyć wodą z mydłem i posmarować jodyną lub innym płynem odkażającym.

Czujność. Szczyt sezonu na kleszcze przypada na czerwiec i lipiec jednak zagrożenie nimi istnieje od wczesnej wiosny aż do jesieni. W lesie oraz na terenach porośniętych wysoką trawą trzeba zachować szczególną ostrożność i dokładnie oglądać skórę. Metodą na sprawdzenie czy w okolicy istnieje zagrożenie kleszczami jest przywiązanie kawałka białej flaneli do sznurka i przeciągnięcie jej po trawie lub ściółce – jeśli pasożyty będą, przyczepią się do flaneli.

Ubranie. Jeśli obecność kleszczy jest potwierdzona należy odpowiednio się ubierać: najlepiej długie spodnie, długie skarpetki i bluzki z długimi rękawami.

Przed snem. Podczas wieczornej kąpieli należy dokładnie obejrzeć ciało i powtórzyć zabieg tuż przed snem. Wiele gatunków kleszczy ma bardzo małe rozmiary i łatwo je przeoczyć.

Zagrożenia powodowane ukąszeniami kleszczy:

 • borelioza; rozpoczyna się rumieniowatym wykwitem w miejscu ugryzienia; stosuje się antybiotyki, które szybko niszczą drobnoustroje tej choroby; objawy mogą ustąpić dopiero po kilku tygodniach i dlatego ranę należy kontrolować przez dłuższy czas
 • gorączka plamista Gór Skalistych; wysypka na nadgarstkach i w okolicy kostek, która po pewnym czasie rozprzestrzenia się na całe ciało; kolejne objawy to wysoka gorączka i silny ból głowy; choroba ta może zagrażać życiu dlatego konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem; toksynami wywołującymi problem są tzw. riketsje, które kleszcze przekazują do organizmu poprzez ukąszenie

MUCHY I KOMARY

Dezynfekcja. Muchy i komary mogą przenosić różne choroby. Miejsce ukąszenia trzeba więc dokładnie obmyć wodą z mydłem, a następnie przemyć zainfekowany obszar środkiem antyseptycznym.

Aspiryna. Niektórzy lekarze radzą aby po ukąszeniu zwilżyć skórę i wetrzeć w rankę tabletkę aspiryny – jedyne przeciwwskazanie to uczulenie na kwas acetylosalicylowy.

Łagodzenie świądu. Po ukąszeniu przez muchę lub komara, obrzęk i intensywne swędzenie może utrzymywać się przez 3-4 dni dlatego warto znać metody łagodzenia problemu:

 • doustne przyjęcie środka antyhistaminowego
 • przyjmowanie zawiesiny kalaminy
 • okłady z lodu
 • okłady nasączone wodą z solą
 • okłady z sody oczyszczonej; łyżeczkę sody rozpuść w szklance wody; zmoczoną w tym roztworze szmatkę przykłada się na 15-20 minut na swędzące miejsce
 • okłady z soli gorzkiej; łyżkę stołową owej soli rozpuść w litrze gorącej wody; chłodny kompres przyłożyć na miejsce ukąszenia
 • olej kokosowy łagodzi świąd i ból dzięki 50%-owej zawartości antybakteryjnego kwasu laurynowego

Profilaktyka. Doskonałym sposobem zapobiegającym ukąszeniom są domowe środki odstraszające owady. Obecnie jest bardzo szeroki wybór tego typu produktów. Im cieplej tym muchy i komary są aktywniejsze. Komary są szczególnie dokuczliwe w okolicach wilgotnych, w pobliżu zbiorników wodnych i terenów błotnistych. Wiele gatunków najsilniej atakuje po południu, a po zmroku przyciąga je sztuczne światło.

 • chlorowodorek tiaminy; doustne przyjmowania witaminy B1, działa skutecznie, gdyż jest ona wydalana przez skórę i odstrasza owady; jednak przedawkowanie może mieć odwrotny skutek – swędzenie i wypryski
 • chlorek do bielenia; zaleca się kąpiel w silnie rozcieńczonym roztworze chlorku do bielenia bielizny; 2 nakrętki chlorku dolej do wanny ciepłej wody i weź 15-minutową kąpiel; podczas kąpieli chroń oczy i twarz; zapach chlorku odstraszy owady na kilka godzin
 • DEET; powszechnie dostępne są środki zawierające N,N-dietylo-m-toluen (DEET); substancję tę rozsmarowuje się na odkrytej skórze ze szczególną uwagą na oczy, gdyż DEET po przedostaniu się do spojówek powoduje silne pieczenie; nie wolno go zbyt często stosować m.in. u dzieci!
 • niektóre olejki kąpielowe, eteryczne i kremy z filtrem również odstraszają owady » Olejek Mięty PieprzowejOlejek Bazyliowy i Olejek Eukaliptusowy; dostępne są także gotowe mieszanki olejków eterycznych w sprayu np. Fresh-off lub Moskiter
 • vick vaporub itp. ma także działanie odstraszające owady
 • cynk; codzienne stosowanie cynku (minimum 60mg) jako naturalnego środka odstraszającego owady; należy pamiętać, że cynk musi być skumulowany w organizmie co trwa około miesiąca – tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarską!

PAJĄKI

Każde ukąszenie pająka może być szkodliwe. Jednakże większość z nich jest za mała lub za słaba by przebić skórę. Gdy to się stanie należy:

 • obmyć rankę i zdezynfekować roztworem antyseptycznym
 • przyłożyć okład z lodu by spowolnić wchłanianie toksyn
 • zneutralizować truciznę poprzez zwilżenie miejsca ukłucia i wtarcie tabletki aspiryny

Ukąszenie przez czarną wdowę może powodować silne bóle brzucha, które łatwo pomylić z zapaleniem wyrostka robaczkowego – niezbędna konsultacja lekarska. Problemów może też dostarczyć ukąszenie przez brązowego pająka samotnika – jeśli w miejscu ukąszenia powstaje bardzo bolesny guzek kilka tygodni po ukąszeniu, trzeba zwrócić się do lekarza.

Pozostałe zioła, preparaty i urządzenia na ukąszenia

 • Gotu-kola – zioło łagodzące ukąszenia owadów
 • Amol – płyn leczniczy
 • Fenistil – żel działa przeciwświądowo i znieczulająco
 • Sio / A-sio itp – aerozole ochronne
 • Beurer IS 40 – urządzenie gojące rany i likwidujące swędzenie po ukąszeniach
Tematy pokrewne
Oparzenia roślin »
Oparzenia meduz »
Podrażnienia skóry »
Rany i skaleczenia »
Ugryzienia »
Użądlenia »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.