Meduzy oraz żeglarze portugalskie to najczęściej spotykane parzące zwierzęta morskie. Są one wyposażone w parzydełka, które w czasie otarcia o ciało, przekłuwają skórę i uwalniają trującą substancję. Poparzenia wywołują nawet oderwane części meduz.

Ciężkim oparzeniom może towarzyszyć ból głowy, kaszel, skurcze mięśni, duszności, nudności i wymioty – jeśli nie ustępują lub narastają kontakt lekarski jest niezbędny!

Pierwsza pomoc. Kolejność działań po oparzeniu meduzy

Opłucz ranę natychmiast wodą morską i nigdy nie używaj słodkiej wody, gdyż uaktywnia ona jeszcze nie otwarte parzydełka.

Neutralizacja parzących komórek. Obmywanie poniżej wymienionymi płynami łagodzi ból. Im wcześniej tym lepiej, zabieg należy powtarzać co 2-3 godziny:

  • alkohol; oczywiście najlepiej użyć spirytusu ale może być każdy alkohol
  • ocet; zaleca się aby jak najszybciej spłukać ranę octem lub amoniakiem (czyli mocz to też wyjście)

Nie wolno usuwać przylegających kawałków meduz gołymi rękami

  • należy owinąć dłoń ręcznikiem lub inną tkaniną i zetrzeć wszystkie widoczne kawałki parzydełek
  • trzeba delikatnie ogolić skórę
  • następnie należy przyłożyć okład z mokrego piasku (lub sody oczyszczonej i wody morskiej) i zdrapać ostrą krawędzią np. nożem lub kartą kredytową

Leczenie świądu i pieczenia wywołanego przez parzydełka: na swędzenie leki antyhistaminowe, obrzęk łagodzi krem z hydrokortyzonem, przy utrzymującym się bólu pomoże lek przeciwbólowy jak aspiryna czy paracetamol.

Surowica przeciwtężcowa. Należy pamiętać, że woda morska nie dezynfekuje rany. Dlatego czasami zaleca się przyjęcie przypominającej dawki szczepionki (anatoksyny) jeśli nie przyjmowano jej w ostatnim roku. Jest to stosunkowo rzadkie – tylko przy rozległych ranach a od szczepienia minęło więcej niż 8 lat.

Japońskie mikro- i nanobąbelki. Późniejszy sposób utrzymywania higieny ma wpływ na szybkość gojenia się oparzeń. Chemiczne środki myjące (mydła, żele, szampony itp.) drażnią ranę i opóźniają gojenie, jednak usuwanie zabrudzeń jest konieczne, aby uniemożliwić rozwój wtórnego zakażenia.

Dlatego genialne rozwiązanie to codzienna higiena z zastosowaniem naturalnych mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o wybitnym działaniu sterylizującym i dotleniającym. Dzięki temu używanie detergentów jest zbędne, a proces gojenia niezakłócony ale wzmocniony i znacznie szybszy.

Japońscy specjaliści od nanotechnologii wody zaprojektowali i opatentowali domowe generatory leczniczych pęcherzyków w postaci słuchawek prysznicowych oraz systemów kąpiel wannowej. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii!

Colostrum. Bioaktywny suplement immunologiczny przyspieszający gojenie się oparzeń. Więcej » Gojenie ran

Rajstopy nylonowe są doskonałym sposobem uniknięcia poparzenia przez meduzy.

Tematy pokrewne
Blizny »
Oparzenia »
Oparzenia roślin »
Oparzenia słoneczne »
Pęcherze »
Podrażnienia skóry »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.