UWAGA » Przy każdym oparzeniu najważniejsza jest szybkość działania!  W pierwszej kolejności polewanie zimną wodą, później opatrunek i pozostała pielęgnacja ↓ Ostatnia aktualizacja artykułu 08.01.2017

Zdecydowaną większość oparzeń 1-ego i 2-ego stopnia można leczyć samemu, ale oparzenie powyżej 3-ego stopnia bezwzględnie wymaga pomocy lekarskiej. Charakterystyki stopni oparzeń razem z ilustracjami na końcu artykułu »

Sposoby leczenia i łagodzenia oparzeń

Zimna woda

Polewaj oparzone miejsca dużą ilością zimnej wody (nie lodowatej) lub jakimkolwiek niepalnym płynem np. mlekiem, przez 15-30 minut lub do ustąpienia pieczenia. Można także zanurzyć oparzone miejsce.

Chłód obkurcza naczynia krwionośne, co zapobiega przenoszeniu się procesu w głąb tkanek i przez krótki czas działa znieczulająco.

Ważne zalecenia

 • Jeśli oparzenie zostało wywołane przez gorący tłuszcz lub substancję żrącą, w pierwszej kolejności usuń ubranie, w które wsiąkła substancja, następnie zmyj ją i zanurz miejsce oparzenia w zimnej wodzie.
 • Jeżeli części odzieży przylgnęły do oparzenia, polewa się je zimną wodą i jak najszybciej szukaj pomocy lekarskiej. Nie wolno samodzielnie odrywać ubrania od skóry!!!
 • Ponieważ może wystąpić obrzęk, należy zdjąć pierścionki, zegarek, buty i wszystkie inne uciskające części ubrania lub biżuterii, które znajdują się blisko miejsca urazu.

Nie stosuj metod domorosłych lekarzy

Masło, ocet, łupiny ziemniaków czy miód – ich kojące działanie przy oparzeniu to legendy. Np. masło to tłuszcz, który tylko podtrzyma wysoką temperaturę tkanek i nasili proces ich niszczenia, co z kolei grozi infekcją.

Obejrzyj ranę

Oparzenie pierwszego stopnia – wielkość mniejsza niż dwuzłotówka u dziecka, a pięciozłotówka u dorosłego – najczęściej nie wymaga pomocy lekarskiej i ogranicza się do samoleczenia. Jednak przy oparzeniu niemowlęcia (poniżej 1 roku życia) albo osoby powyżej 60 roku życia rada lekarza jest konieczna.

Opatrunek

Po ochłodzeniu i oczyszczeniu rany należy ostrożnie przykryć skórę czystym, suchym materiałem np. gazą. Doskonałym tymczasowym opatrunkiem są plastikowe torby lub folia spożywcza. Co najmniej przez dobę nie wolno dotykać chorego miejsca. Proces gojenia musi rozpocząć się sam, bez przeszkód.

Przyspieszanie gojenia

Po upływie doby możesz przemyć oparzenie wodą z mydłem lub słabym roztworem jodyny. Natomiast 2-3 dni po wypadku doradza się smarowanie oparzenia sokiem aloesowymkremem / żelem aloesowym lub przyłożenie świeżego miąższu aloesu, który ma właściwości znieczulające i pobudzające gojenie. Z farmaceutyków pomocny może być Fenistil.

Witamina E

Gdy rana zaczyna się goić można wetrzeć w skórę witaminę E, która zmniejsza swędzenie i zapobiega bliznom. Można również użyć jednego ze środków łagodzących oparzenia słoneczne ».

Krem przeciwbakteryjny

Czasami należy posmarować ranę kremem przeciwbakteryjnym, który zapobiega zakażeniu i przyspiesza gojenie np. Bepanthen lub Sudocrem. Przeciwbakteryjną alternatywą może być przemywanie oparzeń octem jabłkowym, co ogranicza powstawanie pęcherzy.

Krem kolagenowy

Kolagen podany z zewnątrz wspiera odbudowę struktury skórnej, co niweluje wielkość blizn po oparzeniach.

Stewia »

Ta słodka roślina o działaniu przeciwbakteryjnym może być alternatywą dla powyższych kremów. Okłady z liści stewii wspomagają gojenie wszystkich uszkodzeń skóry, w tym oparzeń.

Naturalne oleje i maści na oparzenia

Olej dziurawcowy lub majerankowy wspomaga leczenie oparzeń. Kwiat dziurawca lub ziele majeranku należy włożyć do butelki i zalać oliwą z oliwek tak, aby przykryć zawartość, następnie zakorkować i zostawić na 10 dni w ciepłym miejscu. Proces gojenia wspiera także maść propolisowa, majerankowa lub nagietkowa oraz olejek arganowy i olej kokosowy. Pomocna jest również ozonella – oliwka ozonowana, czyli oliwa z oliwek nasycona antyseptycznym ozonem. Natomiast ze skarbca aromaterapii zalecany na oparzenia jest olejek rumianku rzymskiego »

Nie przekłuwaj pęcherza…

… gdyż jest to najlepszy naturalny opatrunek! Jeżeli pęcherz sam pęknie, skórę wokół należy umyć wodą z mydłem. Następnie nałożyć cienką warstwę maści antyseptycznej i przykryć opatrunkiem.

Regeneracyjna higiena bez chemii

Późniejszy sposób utrzymywania higieny ma wpływ na szybkość gojenia się oparzeń. Chemiczne środki myjące (mydła, żele, szampony itp.) drażnią ranę i opóźniają proces gojenia, jednak usuwanie zabrudzeń jest konieczne, aby uniemożliwić rozwój wtórnego zakażenia. Dlatego rozwiązaniem jest codzienna higiena z zastosowaniem naturalnych mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o działaniu sterylizującym i dotleniającym. Dzięki temu używanie detergentów jest zbędne, a proces gojenia niezakłócony, wzmocniony i znacznie szybszy.

Japońscy specjaliści od nanotechnologii wody zaprojektowali i opatentowali domowe generatory leczniczych pęcherzyków w postaci słuchawek prysznicowych oraz bardziej zaawansowanych systemów kąpiel wannowej. 

Natomiast skonstruowane przez koreańskich specjalistów kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że ubrania są bardziej przyjazne dla wrażliwej, odbudowującej się tkanki.Mniej proszku w praniu to lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii. Przełom kosmetyczny »

Dieta na oparzenia przyspieszająca gojenie skóry

Dużo płynów. Lekarze radzą, aby jak najwięcej pić, gdyż organizm musi bronić się przed bezpośrednim skutkiem oparzenia, czyli wysuszeniem.

Colostrum. Siara lub młodziwo to pierwsze mleko matki ssaka po urodzeniu. Jest to bioaktywny suplement immunologiczny przyspieszający gojenie się oparzeń.

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) ograniczają nadmierny wzrost wolnych rodników, który towarzyszy oparzeniom i może spowalniać proces gojenia. Źródłem antyoksydantów są rośliny, dlatego dieta bogata w warzywa i owoce będzie sprzyjać szybszemu gojeniu. Alternatywnym rozwiązaniem jest suplementacja czystym przeciwutleniaczem. Można go stosować samodzielnie, ale w połączeniu z jadłospisem obfitującym w rośliny znacznie wzmocni i przyspieszy efekt leczniczy, co zniweluje ewentualne blizny.

Na szczególną uwagę zasługuje flawonoid o nazwie taksyfolina (dihydrokwercetyna, DHQ). Charakteryzuje się on właściwościami synergicznymi dla witamin A, C i E (wzmacnia i przedłuża ich aktywność) oraz wybitnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym i antybiotycznym. Dzięki stymulacji krążenia w obrębie rany zapewnia lepszy przepływ odżywczej krwi, dlatego usprawnia regenerację komórkową i pobudza procesy odnowy skóry. Taksyfolina jest wykorzystywana w leczeniu przewlekłych ran oraz dolegliwości skórnych w trakcie i po radioterapii! Może być stosowana także zewnętrznie, bezpośrednio na ranę jako papka taksyfolinowa. » Test i recenzja najsilniejszego ekstraktu DHQ »

Wskazówki zmniejszające zagrożenie oparzeń w domu

 • instalacja alarmu przeciwpożarowego
 • stały nadzór nad naczyniami z gorącym olejem
 • rączki garnków i patelni powinny być oddalone od przejścia, aby dzieci ich nie strąciły lub nie złapały
 • przewody elektryczne powinny znajdować się w znacznej odległości od blatów kuchennych
 • bezpieczne pozostawianie gorących napojów, jeśli w pobliżu znajdują się dzieci
 • przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kominków, grzejników, świeczek, zapałek, sztucznych ogni, domowych środków chemicznych, elektryczności
 • papierosy najlepiej palić poza domem

Oparzenia skóry. Porada lekarska

Charakterystyki stopni oparzeń

Stopnie oparzeń skóry

 • Oparzenie pierwszego stopnia cechuje zaczerwienienie oraz ból (zniszczenie naskórka). Większość oparzeń słonecznych, gorącą wodą lub parą.
 • Oparzenie drugiego stopnia cechuje powstawanie pęcherzy, sączenie i duża bolesność (zniszczenie naskórka i warstwy skóry właściwej). Poważne oparzenia słoneczne, dotknięcia gorących elementów.
 • Oparzenie trzeciego stopnia cechuje poczernienie tkanek lub zabarwienie ich na biało albo kremowo. Skóra ulega uszkodzeniu na całej grubości. Zwykle nie są bolesne, gdyż zakończenia nerwów ulegają zniszczeniu. Żrące substancje chemiczne, prąd elektryczny lub dłuższy kontakt z rozgrzanym przedmiotem. Konsultacja lekarska jest niezbędna.
 • Oparzenie czwartego stopnia to uszkodzenie tkanek położonych pod skórą: mięśnie, kości itp.

Szybki kontakt z lekarzem jest konieczny w przypadku

 • wszystkich oparzeń u dzieci
 • oparzenia twarzy, rąk, miednicy, okolic łonowych i ocznych
 • wszystkich oparzeń od 3-ego stopnia
 • oparzeń zainfekowanych – pęcherze o zielonkawym lub brunatnym kolorze, po poprawie nawrót objawów
 • wszystkich oparzeń, które nie goją się w ciągu 10-14 dni

WAŻNE! Jeśli zamierzasz pokazać ranę lekarzowi, nie smaruj chorego miejsca maścią lub płynem odkażającym. Wystarczy przykrycie suchym jałowym opatrunkiem.

Ryzyko poważnych powikłań pojawia się już przy oparzeniach I i II stopnia pokrywających więcej niż 15% powierzchni ciała osób dorosłych i 10% powierzchni ciała u dzieci. Śmiertelnym zagrożeniem jest oparzenie obejmujące więcej niż 30% powierzchni ciała.

Tematy pokrewne
Oparzenia meduz »
Oparzenia roślin »
Oparzenia słoneczne »
Egzema »
Pęcherze »
Podrażnienia skóry »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
 1. i są lekarze którzy działają cuda! np dr [spam-moderacja] dzięki niej mój synek po poparzeniu petardą ma normalną rączkę! jedynie przy niskiej temperaturze jest trochę zaczerwieniona, ale po za tym nie ma śladu po oparzeniu!

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.