Nadmierna potliwość, czyli nadpotliwość to główna przyczyna nieprzyjemnego zapachu ciała, który z wiadomych względów, często jest źródłem przykrości płynącej od osób z otoczenia. Dlatego osoby cierpiące na nadpotliwość koniecznie powinny znać sposoby leczenia i łagodzenia skutków nadmiernego pocenia się.
Sposoby na nadmierną potliwość
Czystość ciała to podstawa. Nieprzyjemny zapach ciała wywołuje pot i bakterie znajdujące się na skórze. Należy starannie się myć wodą z mydłem, szczególnie pod pachami i w pachwinach. Pocenie się dotyczy także nocy, dlatego ważne jest poranne mycie.
Mydła perfumowane i antyseptyczne (przeciwbakteryjne) są najskuteczniejsze ponieważ hamują rozwój bakterii. W Polsce popularne jest np. Protex.
Czyste ubranie. Bieliznę należy zmieniać codziennie. Natomiast koszulkę podczas letnich upałów, nawet kilka razy w czasie dnia.
Tkaniny naturalne (np. bawełna) lepiej wchłaniają pot niż sztuczne włókna.
Kosmetyki przeciwpotne. Antyperspiranty to ważny element walki z nadmiernym poceniem się i tendencją do wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Antyperspiranty skutecznie maskują woń potu u większości ludzi. Pozostawiają na skórze substancje chemiczne, które niszczą bakterie zdolne do wytwarzania produktów rozkładu potu o brzydkim zapachu. Podstawa każdego dezodorantu to substancja hamująca wydzielanie potu (związek glinu), substancja zapachowa (odwaniająca) i związek antyseptyczny (przeciwbakteryjny).
Wysypka skórna występująca po zastosowaniu antyperspirantu powinna być sygnałem do zmiany preparatu przeciwpotnego. Poważniejsze zmiany skórne wymagają zastosowania kremu z antybiotykiem lub maści antyhistaminowej, gdyż wysypka może być objawem uczulenia.
Body Crystal (francuski specyfik) to kostka soli mineralnych w formie krystalicznej, która zwalcza bakterie nie powodując podrażnienia skóry. Łagodna alternatywna dla osób nie tolerujących zwykłych środków przeciwpotnych.
Mydło sosnowe to popularny wśród myśliwych sposób maskowania naturalnego zapachu. Innym rozwiązaniem jest mydło glicerynowe.
Dieta. Składniki niektórych produktów tj. ryby, kminek, curry i czosnek na długo pozostają w organizmie i mogą nadawać ciału nieprzyjemny zapach. Natomiast środki moczopędne jak np. kawa, przyjmowane w dużych dawkach mogą nasilać potliwość. Zalecana jest suplementacja algą chlorella, która charakteryzuje się działaniem regulującym funkcję gruczołów łojowych.
Olejek arganowy znormalizuje pracę gruczołów łojowych od zewnątrz, a dodatkowo poprawi wygląd cery. Nie bez powodu jest nazywany marokańskim cudem kosmetycznym.
Wczesne zapobieganie. Podniecenie seksualne, lęki i stres zwiększają wydzielanie potu, dlatego jeśli można przewidzieć podobne sytuację, warto zawczasu użyć środka przeciwpotnego.
Sok pomidorowy to stary sposób na odwonienie psa. Wystarczy do kąpieli dodać kilka filiżanek soku i zostać w wannie przez 15 minut.
Jonoforeza to zabieg polegający na zatkaniu nadmiernie aktywnych przewodów wydzielniczych gruczołów potowych na okres do 6 tygodni. Jonoforezę można przeprowadzić w warunkach domowych przy użyciu specjalnych urządzeń elektronicznych. Tego typu urządzenia nie są tanie ale poniesione koszty zwracają się – oszczędność na kosmetykach przeciwpotnych i odzieży np. zniszczonych i przepoconych koszulkach.
Aromaterapia to nie tylko piękny zapach. Olejki eteryczne można także stosować na skórę jako środek antyseptyczny uzyskując podwójny efekt – zapach i dezynfekcje. Przykładowo olejek bergamotowy i cyprysowy.
Tematy pokrewne Śmierdzące stopy » Cera tłusta »
[…] zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego – IBS) – anemia – świąd skóry – potliwość, wilgotna skóra ciała i dłoni – brązowe plamy przy cebulkach włosów – nowe brodawki, brązowe […]