Śmierdzące buty wynikają z nadpotliwości stóp, które wydzielając nadmiar potu po prostu śmierdzą zarażając tym samym przykrym zapachem obuwie.

Jest to wyjątkowo krępujący problem, gdy jest się gościem w obcym domu. Dlatego warto znać domowe sposoby leczenia i zapobiegania śmierdzącym butom oraz stopom…

Sposoby na śmierdzące buty i nadmierne pocenie stóp

Pielęgnacja stóp

Częste mycie nóg to fundament profilaktyki. Należy je skrupulatnie myć w ciepłej wodzie z mydłem, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia jeśli jest taka potrzeba – delikatne szorowanie miękką szczoteczką, także między palcami i dokładne osuszanie.

Zasypka do nóg, mączka skrobiowa lub aerozol przeciwgrzybiczy (np. seria Daktarin) należy stosować po każdym myciu stóp. Do butów można nasypać trochę talku aby chłonął wilgoć. Wartymi uwagi są także preparaty na bazie przeciwgrzybicznych olejków eterycznych jak np. Antifungi.

Preparaty złożone łączące działanie odwaniające i przeciwpotne to najlepszy wybór. Środki przeciwpotne lub dezodoranty tylko maskują nieprzyjemny zapach, ale nie hamują nadmiernego wydzielania potu. Optymalne rozwiązanie to preparaty zawierające heksahydrat chlorku glinu.

W przypadku grzybicy nie wolno stosować tego rodzaju środków, ponieważ wywołują one silne pieczenie – zalecane są sztyfty zamiast sprajów, początkowo stosowane 2-3 razy dziennie, później tylko raz.

Kuracja nocna. Wieczorem dokładnie myje się stopy i wciera w nie alkohol, następnie na spód stopy rozpyla się silny antyperspirant i owija całe stopy plastikową folią. aby substancja głębiej wniknęła w skórę, na koniec zakłada się skarpetki. Zabieg należy powtarzać co wieczór przez tydzień, a potem w razie potrzeby 1-2 razy w tygodniu.

Częste moczenie stóp w różnych roztworach to kolejny skuteczny sposób w walce z nadmiernym poceniem. Wskazane mieszanki:

  • herbata – tanina zawarta w herbacie ma działanie wysuszające, 3-4 torebki herbaty gotuje się przez 10 minut w 1l wody, następnie dolewa się zimnej i moczy w tym stopy przez 30 minut, po tym czasie dokładnie suszy się nogi i posypuje pudrem; zabieg wykonuje się 2 razy dziennie, aż do uzyskania poprawy, później wystarczy go powtarzać 2 razy w tygodniu
  • sól nieoczyszczona i grubsza od zwykłej – moczy się stopy w roztworze, w proporcji pół filiżanki soli na 1l wody
  • octan glinu (płyn Burowa) – do 0,5l zimnej wody należy dodać 2 łyżki stołowe płynu Burowa i w otrzymanym roztworze moczyć nogi przez 10-20 minut powtarzając zabieg 2 razy dziennie
  • soda oczyszczona (wodorowęglan sodu, dwuwęglan sodu) – w 1l wody rozpuszcza się łyżkę stołową sody oczyszczonej i moczy w tym stopy 2 razy w tygodniu przez 15 minut
  • ocet – zamiast sody można użyć octu, pół filiżanki na 1l wody, w tym ocet jabłkowy i 15-minutowe moczenie stóp
  • ciepło/zimno – wskazane są także naprzemienne kąpiele nóg w gorącej i zimnej wodzie (zawsze kończąc na zimnej), zmiana temperatur działa obkurczająco na naczynia krwionośne, co zmniejsza wydzielanie potu; zimna kąpiel z kostkami lodu i sokiem z cytryny; na koniec naciera się stopy alkoholem i osusza; podczas upałów taki zabieg należy powtarzać codziennie; przeciwwskazania to cukrzyca i choroby układu krążenia

Skarpety

Częsta zmiana skarpet, nawet 3-4 razy dziennie. Najlepsze są skarpety z włókien naturalnych (np. bawełna), które dobrze wchłaniają wilgoć.

2 pary skarpet jednocześnie. Warstwa powietrza między tkaninami poprawia chłodzenie stóp, dzięki czemu zmniejsza się ich potliwość. Najpierw należy założyć skarpetki bawełniane, potem wełniane.

Buty

Odpowiednie obuwie. Tradycyjne buty zwiększają potliwość stóp i stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii, dlatego najlepsze są skórzane sandały lub buty z otwartymi noskami. Nigdy nie należy chodzić w tym samym obuwiu przez 2 dni z rzędu – dopiero po upływie doby buty są odpowiednio suche.

Wywar z bylicy to skuteczny sposób likwidowania brzydkiego zapachu obuwia. Wywarem należy zraszać wnętrze buta.

Wkładki do butów z dodatkiem węgla aktywowanego skutecznie wchłaniają wilgoć, co pomaga zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi stóp.

Pozostałe sposoby na śmierdzące buty i nadmierne pocenie stóp

Jonoforeza to zabieg polegający na zablokowaniu nadmiernie aktywnych przewodów wydzielniczych gruczołów potowych. Urządzenie generuje słabą energię elektryczną o odpowiedniej częstotliwości, która oddziałuje na gruczoły potowe w taki sposób, że na pewien czas zmniejsza ich nadmierną aktywność w produkcji potu. Regularne powtarzanie procedury pozwala utrzymać suche stopy i zmniejszyć ich potliwość. Napięcie działające na skórę jest bardzo małe, więc nie istnieje ryzyko jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych.

Jonoforezę można przeprowadzić w warunkach domowych przy użyciu specjalnych urządzeń elektronicznych. Tego typu urządzenia nie są tanie, ale poniesione koszty zwracają się – oszczędność na zabiegach przeprowadzanych w profesjonalnych salonach, na kosmetykach przeciwpotnych oraz na zniszczonych i przepoconych butach, skarpetkach itp.

Spokój. Gruczoły potowe gwałtownie reagują na silne emocje, dlatego zarówno stres pozytywny jak i negatywny, powoduje wzmożone wydzielanie potu, co z kolei aktywizuje bakterie wywołujące brzydki zapach stóp. Warto poznać sprawdzone sposoby na stres » Techniki relaksacyjne

Dieta. Jedzenie ostrych produktów tj. cebula, papryka czy czosnek może nasilać zapach potu.

Nadmierne obciążenie stóp lub schorzenie ortopedyczne np. płaskostopie także może być przyczyną nadmiernej potliwości. Im bardziej obciążone stopy, tym więcej wydzielają potu, a im więcej potu, tym większa wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii rozkładających pot, co staje się źródłem śmierdzących stóp i butów. Dlatego usunięcie bezpośredniej przyczyny np. przywrócenie właściwego wysklepienia stóp za pomocą odpowiednich wkładek, może natychmiast zmniejszyć potliwość.

Tematy pokrewne
Nadmierne pocenie »
Cera tłusta »

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Co ja się naszukałam specyfików przeciwko poceniu stóp..marnie..W akademiku ludze zaczeli temat jonoforezy,zaczeliśmy więcej interesować się tym tematem.Dużo czytałam na ten temat.Postanowiłam wypróbowć,mówiłam sobie jeżeli to nie pomoże ,to już nie wiem :-No a teraz jestem po 4tygodniowej kuracji i powiem szczerze bomba.Stopy suchutkie:-)

    1. Czy to urządzenie stosujesz tylko na stopy,jak można leczyć np,pachy albo twarz.

    2. Również jestem zainteresowana możliwością leczenia nadmiernej potliwości tym urządzeniem w przypadku pach. Będę wdzięczna za odp.!
      Pozdrawiam:)

  2. nieprzyjemny zapach stóp to wynik namnażających się bakterii. Bardzo skuteczne jest ozonowanie, ponieważ ozon kilkadziesiąt razy silniej niż np. chlor niszczy bakterie. Stopy można moczyć w ozonowanej wodzie ok. 20 min, a buty można wrzucić do torebki nylonowej i także ozonować ok 20 min.

  3. Kąpiele wodne, wkładki i inne specyfiki – jak ja się tego nastosowałam latami. Pomógł dopiero dezodorant do stóp w kremie. Działa niesamowicie. Brak brzydkiego zapachu, a to był mój cel. Dodatkowo mam wrażenie, że stopy są mocniej nawilżone.

  4. Z artykułu wynika, że na dbanie o stopy powinno się przeznaczyć jakieś 24 godziny na dobę…

    1. Nikt nie pisze o jednoczesnym stosowaniu wszystkich sposobów – to są tylko opcje do wyboru w indywidualnym przypadku. Innymi słowy, wybierz to co pasuje do Twojego stylu życia.

  5. Taaaak – stopy myć kilka razy dziennie – siedząc przed komputerem, w domu, mając stopy przed sobą bez roboczego obuwia to możliwe, świetne rozwiązanie – pracując 14 godzin w terenie raczej absurdalne 🙂
    Wieczorem dokładnie myje się stopy i wciera w nie alkohol, następnie na spód stopy rozpyla się silny antyperspirant i owija całe stopy plastikową folią – tylko raz tak zrobiłem, NIGDY WIĘCEJ!!! Przez kilka dni miałem problem z odparzeniami, porażka!!!
    Myślę, że artykół jest G… wart – piszą go pantoflarze, pantoflarki, 6x dziennie kąpiel, kilka godzin na pielęgnację, a prawdziwie mający ten problem to ludzie akcji, pracy w terenie, aktywni, nie mający czasu na pudrowanie…

    1. Warto czytać komentarze i tym samym oszczędzać czas na absurdalne żale… 1. Nie wszyscy pracują w terenie przez pół doby 2. Czy pod folią był rzeczywiście antyperspirant, a może się tylko tak wydawało? 3. Co to jest artykÓł? 4. Artykuły maja być uniwersalne dla wszystkich, nie tylko dla sfrustrowanych i przemęczonych “ludzi akcji” 5. Brak solucji? To szukaj dalej, a jak znajdziesz to podziel się skutecznym rozwiązaniem w komentarzu – pomożesz innym…

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.