Pogłębiająca się z wiekiem wada postawy lub nabyta kontuzja pleców, kolana lub kręgosłupa mogą wymagać rehabilitacji. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na prywatną terapię u fizjoterapeuty, z kolei wizyty refundowane przez NFZ mogą występować w zbyt dużych odstępach czasowych, co spowolni nasze postępy.

W dzisiejszych czasach mamy jednak sporo możliwości na odzyskanie sprawności na własną rękę, wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt rehabilitacyjny, który nadaje się do samodzielnego użytkowania w domu oraz poczytać kilka poradników na temat ćwiczeń.

Sprzęt ortopedyczny do ćwiczeń w domu

Warto wiedzieć, że nawet jeśli uczęszczamy na wizyty u fizjoterapeuty, to samodzielne ćwiczenia z pewnością nam nie zaszkodzą, a wręcz pomogą w szybszym uzyskaniu pełnej sprawności po kontuzji, czy skorygowaniu wady postawy. Jaki sprzęt rehabilitacyjny może być z powodzeniem użytkowany w domu?

  • Piłki z kolcami – nie tylko pomagają w leczeniu urazów dłoni i nadgarstków, ale też relaksują
  • Rotory – sprzęt przydatny w przypadku niedowładu rąk lub nóg, pomagają przywrócić odpowiedni poziom czucia oraz koordynacji
  • Stabilizatory stawów skokowych lub kolanowych – nie jest to sprzęt rehabilitacyjny, pomaga jednak zabezpieczyć się przed pogłębieniem kontuzji
  • Poduszki ortopedyczne – pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, przydatne szczególnie dla osób, wykonujących pracę za biurkiem
  • Taśmy do ćwiczeń ogólnorozwojowych – pomocne przy korygowaniu wad postawy

Jeśli chodzi o sprzęt ortopedyczny, który nadaje się do ćwiczeń w domu, to wybór jest naprawdę spory. Samodzielna praca nad zdrowiem pozwoli szybciej uzyskać efekty rehabilitacji.

Problemy z samodzielnym poruszaniem się, jak sobie pomóc?

Podczas odzyskiwania sprawności po złamaniu kończyny dolnej, niezbędnym akcesorium będą z pewnością kule ortopedyczne. Zdarzają się sytuacje, w których nabyta przez nas kontuzja lub uszczerbek na zdrowiu jest na tyle duży, że przez jakiś czas nie możemy poruszać się o własnych siłach. W takich momentach musimy zaakceptować to, że w naszym życiu zagości wózek inwalidzki. Wózek to nie wyrok, osoby niepełnosprawne przy odrobinie chęci i samozaparcia mogą prowadzić normalne i satysfakcjonujące życie. Jeśli istnieje jakiś procent szansy na odzyskanie pełnego zdrowia, to warto z niego skorzystać.

Ortmed – profesjonalny sprzęt ortopedyczny.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.