Wraz z postępującym rozwojem naszego dziecka musimy jako rodzice jednocześnie zadbać o ogromną ilość czynników przyczyniających się do niego. Jednym z nich jest odpowiedni przebieg rozwoju narządu słuchu, który gdy będzie opóźniony, zaburzony lub w przypadku całkowitego niedosłuchu zatrzymany i niemożliwy do poprawienia bez dodatkowych form leczenia i rehabilitacji. Czy istnieją jakiekolwiek symptomy, w których zalecane będzie podjęcie pewnych działań dotyczących wizyty naszej pociechy na badaniach słuchu?

Jak uczą się dzieci?

Dzieci uczą się mowy i głosu poprzez interakcję z otoczeniem na podstawie dźwięków. Nabywanie zdolności komunikacji oraz ich rozumienia i interpretacji odbywa się zwłaszcza w okresie kilku pierwszych lat życia dziecka, stąd też bardzo ważne jest dopilnowanie tego, aby ten najintensywniejszy etap rozwoju przebiegł bezproblemowo.

Strach przed badaniami

Ten lęk jest poparty pewnymi obawami, które wskazują, że z roku na rok wzrasta odsetek dzieci w wieku szkolnym z występującym niedosłuchem. Głównymi powodami, które decydują, o występowaniu tych dolegliwości są, chociażby zapalenia ucha środkowego, leki uszkadzające układ słuchowy czy zatkanie przewodu słuchowego woskowiną.

Nie musimy się obawiać

Większość badań słuchu można bezproblemowo przeprowadzić u każdej osoby, niezależnie od wieku. Ich metody i sposoby są dobierane stosownie do wieku czy stopnia rozwoju naszego dziecka. Oddając pociechę w ręce specjalisty, nie musimy się martwić o nic, gdyż badania słuchu są całkowicie nieinwazyjne oraz przede wszystkim – bezbolesne. Mamy nadzieje, że tą informacją kompletnie wyeliminowaliśmy wszelkie wątpliwości wśród rodziców!

Podsumowanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, odpowiednia profilaktyka narządu słuchu może zaważyć na tym, jak przebiegnie rozwój naszego dziecka! Jeżeli zauważymy u niego jakiekolwiek objawy pogorszenia słyszenia, należy jak najszybciej udać się do specjalistycznej placówki przeprowadzającej takie badania. Powinniśmy się kierować bardzo zdrową zasadą: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Kontrolne badanie słuchu raz na rok lub kilka miesięcy powinno dać nam pewność, że słuch naszego malucha jest bez zarzutu.

Przyjdź na bezpłatne badania słuchu ze swoim dzieckiem do jednego z oddziałów firmy Audiofon.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.