W licznych reklamach producentów leków przeciwbólowych zawierających substancję czynną paracetamol pacjenci informowani są o całkowitym bezpieczeństwie ich przyjmowania nawet w ciąży i przy wrzodach żołądka. Jak jest naprawdę?

Essentiale MaxW przypadku zatrucia paracetamolem kluczową rolę odgrywa czas udzielenia fachowej pomocy pacjentowi. Niestety, on sam może nie skojarzyć dokuczliwych objawów z zatruciem pozornie bezpiecznymi tabletkami przeciwbólowymi.

Czym jest paracetamol?

Paracetamol jest uznawany za lek całkowicie bezpieczny, zalecany w odpowiedniej dawce nawet niemowlętom. Przynosi ulgę w przeziębieniu, gorączce, przy grypie i bólach różnego pochodzenia. Dopuszczalna do przyjęcia w ciągu doby jego dawka to 4 gramy. Większa grozi poważnym zatruciem, a 10 gramów paracetamolu przyjęte w ciągu doby jest dawką toksyczną, niosącą za sobą ryzyko śmierci pacjenta.

Czego nie wiesz o lekach przeciwbólowych?

Wiele leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zawiera określoną dawkę paracetamolu. Zdaniem brytyjskich naukowców może być to cichy zabójca, jeśli lek przyjmowany jest codziennie przez dłuższy okres. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu na łamach British Journal of Clinical Pharmacology wskazali, że regularne, długie przyjmowanie leków z paracetamolem może poważnie uszkodzić wątrobę oraz mózg. Swoją tezę oparli na wynikach 16-letniej obserwacji, w której wykazano aż 161 przypadków przewlekłego przedawkowania paracetamolu.

Największym problemem jest to, że zażywający paracetamol pacjenci rutynowo połykają tabletki przeciwbólowe w celu uśmierzenia bólów różnego pochodzenia, biorąc zalecane dawki, ale nie mając świadomości tego, że lek ten można przedawkować. Jednocześnie także lekarze mają problem z prawidłowym diagnozowaniem przewlekłego przedawkowania paracetamolu.

Przedawkowanie ze skutkami po czasie

Pacjenci przedawkowujący paracetamol przez długi czas mogą nie odczuwać żadnych skutków ubocznych. Objawiają się one dopiero wówczas, gdy uszkodzenie wątroby jest już bardzo zaawansowane. Tymczasem w takich przypadkach należy podjąć natychmiastowe działania mające na celu umożliwienie organowi autoregenerację. Wątroba jest bowiem jedynym organem w ciele człowieka, który może się odnowić i podjąć swoje naturalne funkcje ponownie, nawet przy znacznym uszkodzeniu. Należy jednak stworzyć mu odpowiednie ku temu warunki, w czym pomagają sposoby na regenerację i oczyszczenie wątroby »

Osoby, u których lekarze zdiagnozowali przewlekłe przedawkowanie paracetamolu, zmagały się z poważnym uszkodzeniem wątroby i niejednokrotnie wymagały przeszczepu tego organu, dializ lub podłączenia do respiratora podtrzymującego funkcje życiowe pacjenta. Zdarzały się również przypadki przedwczesnego zgonu z powodu powikłań po przewlekłym przedawkowaniu.

Jak najszybsza pomoc!

W marcu 2015 roku w prasie pojawił się artykuł o przypadku 60-letniego mężczyzny, który zmarł na skutek zatrucia paracetamolem. Źródło » http://www.tvp.info/19083480/mezczyzna-zmarl-po-przedawkowaniu-paracetamolu-lek-zniszczyl-mu-watrobe-i-nerki

Trafił on w stanie ciężkim na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Było już za późno na efektywne leczenie i ratunek. Powodem śmierci 60-latka, który był aktywny, pracował i nie chorował na żadne poważne czy przewlekłe schorzenia, było częste zażywanie leków przeciwbólowych. Doszło u niego do poważnych uszkodzeń wielu narządów, przede wszystkim wątroby i nerek.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.