Zaburzenia mikroflory jelitowej są częstą przyczyną biegunek. Skład mikroflory może ulec zmianom np. pod wpływem terapii antybiotykowej, infekcji rotawirusami albo chemioterapii1. Zwłaszcza dzieci są narażone na wystąpienie biegunek, które bardzo osłabiają ich organizm i mogą doprowadzić do odwodnienia. Czy w takiej sytuacji mogą pomóc probiotyki? Na czym polega ich działanie?

Probiotyk – skuteczna broń w walce z biegunką

W dużym skrócie, probiotyki to dobroczynne szczepy bakterii lub drożdżaków, które pomagają zachować równowagę mikroflory jelitowej. Tymczasem zrównoważona mikroflora działa niczym tarcza, która odpiera atak chorobotwórczych drobnoustrojów. W niektórych sytuacjach bytujące w naszym organizmie dobre bakterie są jednak niszczone. Najlepszym przykładem jest antybiotykoterapia, która niestety czasami kończy się biegunką2. Tymczasem istnieje prosty sposób, aby ograniczyć jej ryzyko – możesz wykorzystać osłonowe działanie probiotyków.

Zasadnicze pytanie brzmi jednak: jakich? Czy wystarczą szczepy probiotyczne występujące w pożywieniu, np. kiszonkach czy fermentowanych produktach mlecznych? Czy może lepiej jest sięgnąć po suplement? Wreszcie – jaki preparat będzie najskuteczniejszy?

Biegunka – znajdź przyczynę, dobierz probiotyk

Kiedy w grę wchodzi np. antybiotykoterapia lub choroba jelit, wówczas spożywcze produkty probiotyczne to niestety za mało i lepiej jest wesprzeć się dobrym suplementem. Jeżeli więc lekarz przepisze Ci antybiotyk, równolegle wspomagaj się probiotykiem (tzw. osłonką) i kontynuuj jego przyjmowanie jeszcze przynajmniej kilka dni po zakończeniu antybiotykoterapii2.

Właściwości probiotyczne posiadają przede wszystkim liczne szczepy bakterii Lactobacillus (np. Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus czy Lactobacillus reuteri) i Bifidobacterium (np. Bifidobacterium bifidum), a także szczepy drożdży Saccharomyces boulardi, które okazały się skuteczne w walce z biegunkami wywołanymi przez zakażenie bakterią Clostridium difficile1

U osób, które ze względu na chorobę muszą przyjmować probiotyki, o konkretnym rodzaju powinien zadecydować lekarz po ustaleniu przyczyny problemów jelitowych. W przypadku niektórych schorzeń probiotyki pełnią jedynie rolę pomocniczą podczas leczenia, jednak w innych mają bardzo istotne znaczenie terapeutyczne. W badaniach naukowych udokumentowano, że probiotyki m.in. zapobiegają biegunkom pochodzenia bakteryjnego i wirusowego, są zdolne do łagodzenia stanów zapalnych jelit, a u dzieci zmniejszają zaś ryzyko wystąpienia biegunki rotawirusowej3,4.

Probiotyki przy biegunce podróżnych – czy szczepy probiotyczne mogą uchronić przed klątwą faraona?

Być może przed wyjazdem do jednego z krajów rozwijających się, w którym panują inne standardy higieniczne, zdarzyło Ci się usłyszeć radę, aby wziąć probiotyk na jelita. Niektóre doniesienia naukowe sugerują, że przyjmowane przed i podczas podróży probiotyki są w stanie zredukować ryzyko biegunki, która może zepsuć egzotyczny wyjazd. Według innych natomiast przyjmowanie preparatów nie ma większego znaczenia. Jednak w tym przypadku również istotny jest szczep – największą skuteczność w tym zakresie przypisuje się szczepom Saccharomyces boulardii, Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum, dlatego jeśli szukasz preparatu, który mógłby Ci pomóc uniknąć przykrych dolegliwości podczas wojaży, sprawdź, czy zawiera w składzie właśnie te probiotyki2.

Prebiotyki – one też są ważne!

Prebiotyki mają za zadanie stymulować  w jelicie rozwój szczepów bakteryjnych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Dlatego nowoczesne preparaty zawierają w składzie zarówno probiotyki, jak i prebiotyki. Mogą być nimi krótkołańcuchowe fruktooligosacharydy, oligosacharydy sojowe czy galaktooligosacharydy4Preparaty łączące w sobie probiotyki i prebiotyki nazywamy synbiotykami, a przykładem jest Proviterol Duo, zawierający szczep Lactobacillus acidoohilus LA 14.

Radzenie sobie z biegunką nie zawsze jest proste. Wiele zależy bowiem od jej przyczyny. Dzięki odpowiedniemu doborowi probiotyków uporanie z przykrymi dolegliwościami może być jednak dużo łatwiejsze – warto ten fakt wykorzystać.

Źródła
1. Krajewska J. Postępowanie w biegunkach. Lek w Polsce 2015, 25(1): 6-12
2. Using Probiotics for Diarrhea. https://www.webmd.com/digestive-disorders/probiotics-diarrhea#1 
Data dostępu: 20.05.2018
3. Mokrowiecka A. Dobór probiotyku w leczeniu biegunki. https://gastrologia.mp.pl/lista/103337,dobor-probiotyku-w-leczeniu-biegunki 
Data dostępu: 20.05.2018
4. Kapka-Skrzypczak L. Probiotyki i prebiotyki jako aktywny składnik żywności funkcjonalnej. Pediatric Endocrinology, Diabetes and Metabolism 2012, 18, 2, 79-83

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.