Ból gardła to jedna powszechnych dolegliwości, z którą niektórzy z nas muszą się zmagać nawet kilka razy w roku. Jednak infekcja infekcji nierówna i w niektórych przypadkach nie obędzie się bez pomocy lekarza.

Angina. Bakteryjne zapalenie gardła. LeczenieWysoka częstotliwość zapadania na gardłowe choroby sprawia, że duża część chorych stara się rozprawić z dolegliwościami własnym sumptem. W myśl zasady, że to nie pierwsza i nie ostatnia infekcja tego typu, staramy się zaoszczędzić czas rezygnując z pójścia do przychodni. W dzisiejszym artykule spróbujemy zastanowić się, czy aby na pewno takie zachowanie jest słuszne.

Wirusowe a bakteryjne zapalenie gardła

Problemy z gardłem mogą różnić się pod wieloma względami. Najważniejszym z kryteriów jest źródło zmian chorobowych. Kłopoty gardłowe mogą być wywołane przez wirusy, bakterie lub grzyby. Najczęściej winne okazują się te pierwsze, co ma przełożenie na objawy. W przypadku zapalenia wirusowego rozwój choroby jest mało dynamiczny, a ból gardła rzadko bywa bardzo intensywny. Wtórują mu: ból głowy, ogólne osłabienie i ewentualny stan podgorączkowy. Taki cykl chorobowy trwa z reguły 3-7 dni. Sytuacja robi się poważniejsza, gdy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Jej najlepszym przykładem jest angina. W tym przypadku intensywny ból gardła krzyżuje się z wysoką gorączką oraz spotęgowanym zmęczeniem, a także możliwym bólem stawów. U chorego z zapaleniem wywołanym przez bakterie można dostrzec nagłe zmiany objawowe oraz powiększone migdałki, na których czasem gromadzi się nalot ropny. Zakażenie bakteryjne może trwać nawet dwa, trzy razy dłużej niż w przypadku jego wirusowego odpowiednika.

Przy wystąpieniu objawów zapalenia wirusowego sami możemy próbować rozprawić się z zagrożeniem. Pole manewru jest tutaj całkiem szerokie. W tym przypadku możemy stosować tabletki do ssania, syropy, preparaty w sprayu, płukanki, inhalacje i szereg sposobów z domowej apteki. Niektóre objawy mogą też niwelować ziołowe suplementy diety. Dopiero gdy aplikowane środki okazują się być nieskuteczne, a ból gardła potęguje się wraz z upływem czasu, należy wybrać się do lekarza. Kiedy symptomy mają znamiona infekcji bakteryjnej, konsultacja lekarska będzie nieodzowna, a każdy dzień zwłoki może jedynie sprowokować dodatkowe komplikacje. Angina jest zazwyczaj leczona z użyciem przepisanych przez lekarza antybiotyków. Bez ich podania niewyleczona angina może zakończyć się nawrotami choroby i groźnymi powikłaniami (np. ropień okołomigdałkowy, schorzenia serca i nerek).

Kiedy ból gardła powinien być skonsultowany z lekarzem?

Inwazja bakterii to najczęstszy, ale nie jedyny pretekst do skorzystania z porady specjalisty. Kiedy jeszcze nasze gardło obligatoryjnie powinien obejrzeć lekarz? Z pewnością nie można bagatelizować stanu, w którym bólowi gardła towarzyszą trudności z oddychaniem. To symptom, który zdradza poważniejsze problemy, np. zapalenie krtani lub tchawicy.

Nawet niezbyt intensywny ból gardła powinien niepokoić kiedy jest połączony z gorączką. Może to bowiem oznaczać początek stanu zapalnego w innej części ciała, a lekki ból gardła może jedynie być wyrazem ogólnego osłabienia organizmu. Wysoka temperatura jest więc kolejnym czynnikiem, który powinien skłonić nas do umówienia się na wizytę w przychodni.

Podobną oznaką, która musi wzbudzić naszą czujność są bóle w okolicach sąsiadujących z gardłem: uzębienie, uszy, zatoki, tchawica, krtań. Pretekstem do udania się do lekarza są także niestandardowe objawy, które pojawiają się u chorego po raz pierwszy. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku chorób długotrwałych. Nieustępliwe objawy mogą oznaczać przewlekłe zapalenie, które może być leczone jedynie pod nadzorem lekarskim.

Przewlekły nieżyt gardła może mieć różnorakie przyczyny, które często oznaczają dysfunkcje innych narządów lub czynniki trwałe (np. używki, zanieczyszczone powietrze, zła technika mówienia). Ich korekta nie jest możliwa bez podjęcia leczenia. Pod stałą profilaktyczną opieką lekarza otolaryngologa powinny być też osoby pracujące głosem. W tym wypadku regularne konsultacje mogą uniknąć poważnych problemów w postaci guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych i innych.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wystąpienia infekcji u dzieci. Każdorazowo powinniśmy udać się do pediatry, gdy na ból gardła cierpi niemowlę. Wizyta małego pacjenta w gabinecie lekarskim jest także wskazana gdy infekcja zajmie gardło starszego dziecka. Nawet jeśli objawy wskazują tylko na zapalenie wirusowe, z uwagi na subiektywność oceny objawów przez dziecko, dobrze jest udać się z nim do lekarza.

Kwestia leczenia chorób gardła z udziałem lekarza lub bez jest niejednoznaczna. Dużą rolę odgrywa w tym wypadku nasz stosunek do zdrowia i leczenia. Powyżej wskazaliśmy kilka przykładów, w których powinniśmy zaczerpnąć z autorytetu wiedzy medycznej. Nie jest jednak powiedziane, że tylko w tych przypadkach możemy szukać ratunku u laryngologa lub lekarza rodzinnego. Jeśli jest cokolwiek co wzbudzi dodatkowo Twój niepokój, nie bój się opowiedzieć o tym swojemu medykowi. Wszak zdrowie jest najważniejsze, a lekarze po to, byśmy mogli się cieszyć nim jak najdłużej.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.