Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako zapalenie kostno-stawowe, jest bardzo bolesna i skutkuje zwyrodnieniem tkanek chrząstki, które wspierają stawy na których opiera się cały ciężar naszego ciała.

choroba-zwyrodnieniowa-stawowGdy chrząstka słabnie lub zostaje utracona, ciągłe ocieranie o siebie kości wywołuje ból i sztywność wokół stawu. Zaburzenia wywołane takim stanem rzeczy prowadzą do powstania narośli, która zwiększa zarówno ból jak i sztywność.

Według statystyk choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje około 80% osób po 60 roku życia.

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Należy zauważyć, że pomimo powiązania tej choroby ze starszymi ludźmi, zapalenie kostno-stawowe nie jest wywołane tylko i wyłącznie starzeniem się, ani nie jest wynikiem zużycia stawów, jak wiele osób twierdzi. Stan chorobowy prawie zawsze zaczyna się od osłabienia więzadeł w wyniku kontuzji.

W jaki sposób zwyrodnieniowa choroba stawów powoduje ból?

W momencie kiedy więzadła nie są już w stanie ustabilizować stawów, mięśnie i ścięgna ulegają napięciu, czego wynikiem jest ból. Kiedy te miękkie tkanki nie wykonują już swojej stabilizującej pracy, powierzchnie kostne ocierają się o siebie.

Leczenie

Nadal tradycyjnymi środkami zwalczania bólu są lekarstwa. Poza tym istnieją narzędzia chirurgiczne i różnego rodzaju zabiegi stosowane do wyeliminowania cierpienia pacjenta.

Branża leków przeciwzapalnych stała się wielomilionowym biznesem. Oczywiście leki zapewniają tylko tymczasową pomoc, niestety nie eliminują źródła problemu. W rzeczywistości, w dłuższej perspektywie leki te mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.

Leczenie operacyjne

Gdy wszystko inne zawiedzie, pacjent z chorobą zwyrodnieniową stawów przeważnie poddawany jest operacji. Mimo, że zabieg powinien przynieść chwilową ulgę, to leczenie inwazyjne często tylko pogarsza stan chorego.

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Moja babcia ma takie zwyrodnienia na rękach. Twierdzi, że to jest od mycia w zimnej wodzie.

  2. No tak, babcia choruje na starość.. o chorobie w rzeczywistych ramach możemy mówić u osób młodych, u osób powyżej 60-ki to naturalny proces starzenia.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.