Soczewki kontaktowe, to wyrób medyczny, przechodzi więc bardzo dokładne i restrykcyjne badania. Noszenie soczewek kontaktowych jest całkowicie bezpieczne, jeżeli zakupimy je w renomowanym salonie optycznym lub aptece oraz będziemy prawidłowo pielęgnować.

soczewki kontaktoweSoczewka kontaktowa jest obecnie wyrobem najnowszej technologii, wykonana z materiałów żelowych i hydrożelowych, która przepuszcza tlen, nie wysuszając oka, dbając o jego odpowiednie nawilżenie. Ponadto współczesna soczewka zakrywa jedynie źrenicę i tęczówkę, nie zakrywając białka. Stosowanie najnowocześniejszych soczewek kontaktowych jest w zupełności bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że my przestrzegamy zasad bezpieczeństwa.

Soczewka a bezpieczeństwo

Soczewki kontaktowe zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży muszą przejść rygorystyczne testy kliniczne (tak samo jak leki) oraz uzyskać akceptację agencji rządowych, które odpowiadają za dopuszczenie do obrotu produktów medycznych i wypuszczenie ich na rynek. Soczewki kontaktowe są bezpieczniejsze niż okulary. Jeżeli zdarzają się jakiekolwiek komplikacje związane z ich użytkowaniem, wynika to ze złego doboru soczewek lub nieprawidłowego ich użytkowania.

Jak prawidłowo użytkować soczewki?

Soczewki kontaktowe, jako wyroby medyczne, mogą mieć bezpośredni kontakt z naszymi oczami. Jednak przez to wymagają odpowiedniego traktowania i użytkowania, aby zachować bezpieczeństwo:

 • soczewki powinny być profesjonalnie dobrane przez specjalistę
 • soczewki powinny być zakupione tylko i wyłącznie w renomowanym salonie optycznym lub aptece, bo tylko wtedy mamy gwarancję oryginalności i terminu ważności
 • pielęgnacja soczewek powinna być zgodna z zaleceniami specjalisty i producenta
 • wymiana soczewek powinna nastąpić dokładnie następnego dnia, gdy kończy się ważność poprzednich

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Niestety ludzie często lekceważą sobie zarówno odpowiednią pielęgnację soczewek, jak i wymienianie ich na czas. Przez to na izbach przyjęć można spotkać wielu pacjentów, z infekcjami, itp., które są winą właśnie złego pielęgnowania soczewek i niedotrzymywania ich terminu ważności.

 • Soczewka musi być czyszczona dwa razy dziennie w odpowiednim płynie, który dezynfekuje, odbiałcza i pielęgnuje. Wybór płynu zależy czasami od soczewek, które nosimy, dlatego warto poradzić się specjalisty przy jego wyborze, aby nie zniszczyć soczewek.
 • Zarówno soczewki, jak i pojemniczek na soczewki wymaga codziennego dezynfekowania.
 • Soczewki powinny przebywać w nowym płynie za każdym razem, gdy są wkładane do pojemniczka.
 • Po każdej kąpieli w soczewkach, należy je natychmiast zdjąć i wyczyścić.
 • Nie powinniśmy w nich spać.
 • Trzeba również bardzo poważnie podchodzić do terminu ważności i nie używać soczewek kontaktowych po jego upływie, nawet przez jeden dzień. Możemy sobie zaszkodzić i narazić oczy na podrażnienia. Jeżeli zapomnieliśmy zakupić soczewek, włóżmy tego dnia okulary korekcyjne.

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
 1. nie mam doświadczenia w używaniu soczewek, ale na poprawę wzroku można użyć suplement luteiny

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.