Często zapominamy jak ważna jest diagnostyka, czyli rozpoznawanie chorób czy dolegliwości, a także ich przyczyn, na podstawie różnorodnych badań.

histeroskopiaJest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kobiet mających trudności z zajściem w ciążę. Odpowiednio wcześnie wykryte przyczyny takiego stanu pomogą ustalić dalszy sposób leczenia.

Histeroskopia

Kobiety pragnące mieć dziecko, a mające problem z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem, często podejrzewają u siebie niepłodność. Jednak należy pamiętać, iż taką diagnozę może postawić tylko lekarz po uprzednim przeprowadzeniu szeregu badań.

Stąd też kobiety często poddawane są jednemu z najbardziej znanych i podstawowych badań, które polega na oglądaniu wnętrza macicy przy pomocy specjalnego przyrządu, zwanego wziernikiem. To powszechne badanie to histeroskopia. Wziernik, czyli histeroskop, zostaje wprowadzony poprzez szyjkę do jamy macicy. Dzięki temu badaniu, lekarz może pobrać odpowiednie próbki śluzówki do dalszych badań histopatologicznych, a także, przy pomocy odpowiednich przyrządów, przeprowadzać zabiegi lecznicze. To badanie jest bardzo ważne, więc, jeśli lekarz je zaleci, należy mu się bezzwłocznie poddać.

Przed badaniem

Najważniejsze to zrelaksować się przed samym badaniem, a także skorzystać z toalety, aby opróżnić pęcherz. Należy pamiętać, że przed zabiegiem podawane jest znieczulenie, więc dyskomfort mu towarzyszący będzie praktycznie nieodczuwalny. Samo badanie trwa około pół godziny. Po badaniu, jeżeli pacjentka czuje się dobrze, może wrócić do domu.

Wskazane jest jednak unikanie noszenia ciężkich rzeczy oraz przede wszystkim odpoczynek. Jeśli lekarz podczas badania pobrał próbki błony śluzowej, może wtedy zalecić kilkudniową kurację antybiotykiem, aby zapobiec wdaniu się infekcji. Później należy tylko poczekać na wyniki badania oraz diagnozę lekarza.

Jak widać nie należy obawiać się badania, ponieważ w czasie jego trwania działa znieczulenie, a samo badanie jest precyzyjne i dzięki niemu lekarz może wykryć nawet najmniejsze zmiany tkanek. Najważniejsze więc jest to, że badanie pomoże wykryć przyczynę dolegliwości natury ginekologicznej oraz trudności z zajściem w ciążę, a dzięki temu dobrać i zastosować odpowiednie leczenie.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.