Kleszcze atakują! Od kilku lat stale zwiększa się ilość kleszczy, które są nosicielami Boreliozy. Do niedawna najbardziej narażonymi osobami były głównie pracownicy leśnictwa. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że kleszcze bytują również w ogrodach, na działkach, a także w parkach przez co wszyscy jesteśmy narażeni! Warto zatem, przynajmniej raz w roku, wykonać test na boreliozę!
Od 2013 roku w Polsce odnotowano znaczny wzrost przenoszenia przez kleszcze chorób, w szczególności boreliozy. Choroba ta może przez wiele lat być w stadium utajenia. Niezdiagnozowana prowadzi do groźnych, dla życia pacjenta, powikłań. Chorych na boreliozę nie brakuje. To głównie oni przestrzegają nas o niebezpieczeństwie, które czyha na nas przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim.
Spora liczba osób nie wie, że choruje na boreliozę głównie dlatego, że imituje ona schorzenia neurologiczne oraz reumatyczne. Poza tym jej rozpoznanie jest stosunkowo trudnym procesem. Od niedawna w aptekach pojawił się innowacyjny test na boreliozę, który pozwala na wykrycie bardzo wczesnego stadium infekcji.
Ukąsił cię kleszcz, a Ty nawet o tym nie wiesz, dlaczego?
Jest kilka czynników, które sprawiają że trudno jest zauważyć ukąszenie kleszcza:
- Filigranowa wielkość kleszcza często powoduje niezauważenie go przez osobę ukąszoną. Dojrzały pasożyt ma zaledwie kilka milimetrów długości.
- Ukąszenie kleszcza jest często bezbolesne, rzadko jest przez nas odczuwane, gdyż wydzielana przez kleszcza substancja ma działanie znieczulające.
- Kilka godzin pasożytowania kleszcza wystarczy, aby krętki borelii przedostały się do układu krwionośnego.
Borelioza trudna do rozpoznania – na co zwrócić szczególną uwagę?
Rumień wędrujący inaczej zwany bawolim okiem jest najbardziej charakterystycznym objawem wczesnego zakażenia boreliozą. Po kilku dniach, a nawet tygodniach pojawia się na skórze pod postacią czerwonej plamki. Z dnia na dzień robi się większa, pojawiają się jasne okręgi – wyglądem może przypominać tarczę strzelecką. Osiąga rozmiar minimum 5 centymetrów. Zmiana skórna tego typu nie wymaga wykonywania dodatkowych badań, gdyż jest to wyraźne wskazanie na zakażenie boreliozą.
Testy na boreliozę – co oferują nam diagności?
Wczesne stadium boreliozy (przeciwciała IgM) może zostać wykryte już po 2 tygodniach od zakażenia. W wielu przypadkach jednak proces ten wydłuża się do kilku tygodni. Późne stadium wykazuje obecność przeciwciał IgG.
Diagnostyka boreliozy z Lyme w przypadku braku objawów takich jak rumień wędrujący jest dwuetapowa.
- Zastosowania testów przesiewowych
- Wykonania testów potwierdzenia
Czym są testy przesiewowe na boreliozę?
Są to badania które charakteryzują się możliwie wysoką czułością, ale również niską swoistością. Pierwszy etap wykazuje obecność swoistych przeciwciał IgM lub IgG, który uzyskuje się przy pomocy metody immunoenzymatycznej ELISA lub przy użyciu testu immunochromatograficznego.
Drugi etap, czyli test potwierdzenia!
U osób, którym wynik testu przesiewowego wyszedł dodatni lub wątpliwy, wykonuje się oznaczenie metodą diagnostyczną Western Blot. Metoda ta charakteryzuje się wysoką swoistością oraz niską czułością, co jest przeciwieństwem testu przesiewowego. Można powiedzieć, że technika Western Blot tworzy mapę przeciwciał, które wytwarzane są przez organizm chorego.
Tego typu protokół diagnostyczny pozwala na wykrycie większej ilości przypadków choroby i zapobiega jej rozwojowi.
Możesz również nabyć test na boreliozę w aptece
Zdziwiony? Od jakiegoś czasu na rynku aptecznym pojawiły się czułe testy immunochromatograficzne do szybkiej diagnostyki boreliozy w komfortowym domowym zaciszu. Test TIK’ALERT wykrywa świeżą infekcję (przeciwciała IgM), której proces wyleczenia jest dużo łatwiejszy niż w przypadku przewlekłej infekcji.
Test powinno się wykonać już po dwóch tygodniach od ukąszenia, jednak nie później niż 6 miesięcy!
Test na boreliozę TIK’ALERT jest bardzo dokładny i czuły, potwierdzają to lata stosowania go przez specjalistów w laboratoriach oraz szpitalach. Raporty pokazują, że przeciwciała IgM przeciwko bakterii Borrelia burgdorferi wykrywane są w europejskich próbkach w około 93% przypadków.
Na dzień dzisiejszy domowe testy diagnostyczne stają się wygodną alternatywą względem badań laboratoryjnych. Krótki czas oczekiwania na wynik, możliwość wykonania testu w domu, komfort, dyskrecja, jak również porównywalna wiarygodność badania w stosunku do metod laboratoryjnych sprawi, że test cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem!
Ze względu na duży odsetek występowania kleszczy, które są nosicielami Boreliozy warto wykonać test na boreliozę, przynajmniej raz w roku oraz obowiązkowo w przypadku kiedy ukąsił się kleszcz! Należy jednak pamiętać, aby decyzję o jej leczeniu pozostawić lekarzowi.
Sprawdź proponowane artykuły