Jednym z podstawowych badań, umożliwiających ocenę pracy serca szczególnie u osób z problemami kardiologicznymi jest echo serca. Badanie echokardiografii serca jest nieinwazyjne i bezbolesne. Zaliczane jest do badań diagnostyki obrazowej. Ultrasonokardiografia (UKG) często nazywana jest ultrasonografią (USG) serca.
Istotą badania jest wykorzystanie fal ultradźwiękowych, które odbijając się od badanych struktur dają obraz odczytywany na monitorze aparatury. Wynik badania można wydrukować lub utrwalić w formie zapisu wideo. W badaniu wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Nie mają one żadnego szkodliwego wpływu na organizm ludzki. Echokardiografia wykorzystuje efekt dopplerowski do oceny budowy i działania zastawek serca, pracy komór serca, pomiaru ich wielkości oraz umożliwia diagnozowanie wad serca. Badanie echokardiograficzne (UKG) i badanie elektrokardiograficzne (EKG) to podstawowe badania w pracy kardiologa i co ważne można je wielokrotnie powtarzać bez szkodliwych skutków ubocznych.
Kiedy kardiolog wykonuje echo serca?
Wskazaniem do badania echokardiograficznego są zaburzenia pracy serca objawiające się szmerami, problemami z rytmem i bólami związanymi z poważnymi chorobami serca, wymagającymi pogłębionej diagnostyki kardiologicznej. Badanie najczęściej jest wykonywane u osób cierpiących na chorobę wieńcową, zawał mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, chorobę zakrzepowo-zatorową, choroby zastawek, przebyty udar, zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze i inne.
Echo serca ułatwia wykrycie przebytego zawału, nowotworu serca, ujawnia obecność skrzepliny i płynu w osierdziu. Ultrasonokardiografia stosowana jest do diagnostyki wad serca wrodzonych i nabytych oraz w ocenie pooperacyjnej wszczepienia zastawek innych zabiegów. Pomimo że jest to badanie bezpieczne jest kilka przeciwwskazań dla standardowego UKG. Badania nie wykonuje się w przypadku urazów skóry lub założonego gipsu w obszarze klatki piersiowej. Szereg ograniczeń występuje podczas echokardiografii obciążeniowej a dotyczą one osób z wysokim nadciśnieniem, astmą oskrzelową i ciężką chorobą wieńcową.
Echo serca – rodzaje i przebieg badania
W praktyce wykonuje się kilka rodzajów badania UKG. Najczęściej wykonywana jest echokardiografia przezklatkowa jeśli obraz nie jest wystarczający można wykonać badanie echokardiografii obciążeniowej, kontrastowej lub przezprzełykowej. Każde z tych badań ma swoją specyfikę i umożliwia obrazowanie serca w różnych projekcjach i technikach.
Najczęściej wykonywana echokardiografia przezklatkowa nie wymaga specjalnych przygotowań pacjenta. W przypadku badania przezprzełykowego należy wcześniej wykonać EKG i RTG klatki piersiowej oraz powstrzymać się na kilka godzin od posiłków. Badanie echokardiograficzne trwa zależnie od rodzaju 15 – 30 minut. W oparciu o obraz na monitorze w trakcie badania i wyniki zapisane w formie wydruku lub zapisu wideo lekarz ustala sposób leczenia. Badanie echa serca można wykonać w centrach kardiologicznych na przykład w placówkach Scanmed.
Sprawdź proponowane artykuły