Terapia uzależnień wspomagana jest w różny sposób. Oprócz obowiązkowych detoksów i psychoterapii bardzo ważne jest leczenie farmakologiczne.
Znanym i popularnym środkiem wspomagającym odchodzenie od nałogu alkoholowego jest tzw. Esperal. Lek działa zarówno na psychikę, jak i ciało pacjenta.
Aktywność disulfiramu
Esperal jest lekiem, który w swoim składzie zawiera substancję aktywną zwaną disulfiramem. Osoba, która zażyje taki środek, odczuwa bardzo nieprzyjemne dolegliwości po wypiciu alkoholu. Preparat zaburza procesy metaboliczne w organizmie. Hamuje utlenianie się aldehydu octowego, przez co nie wytwarza się mniej szkodliwy kwas octowy. Skutkuje to pojawieniem się wielu objawów zatrucia, w tym np. pulsującego bólu głowy, wymiotów, uczucia braku tchu. Nawet pralinki lub cukierki zawierające likiery mogą wywołać niepożądane reakcje u pacjenta zażywającego esperal. Picie większych ilości alkoholu może skończyć się utratą przytomności i leczeniem szpitalnym.
Esperal w połączeniu z etanolem jest w stanie doprowadzić do tymczasowej impotencji, zaburzeń rytmu serca a nawet zawału. Czasami po upiciu się dochodzi także do zaburzeń neurologicznych, obrzęków mózgu i krwotoków w ośrodkowym układzie nerwowym. U niektórych pacjentów mogą pojawić się także zapalenia nerwu wzrokowego i nerwów obwodowych.
Działanie terapeutyczne Esperalu
Esperal działa na zasadzie blokady psychicznej. Osoby, które go stosują, nie chcą sięgać po alkohol w obawie przed bardzo nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. W ten sposób ich nałóg zostaje powstrzymany i ciało ma czas na zregenerowanie się po długotrwałym piciu. Lek działa natychmiastowo – pacjenci momentalnie rezygnują z alkoholu. Ze względu na jego szybkie działanie i wysoką skuteczność jest wykorzystywany przez terapeutów zajmujących się uzależnieniami.
Trzeba pamiętać, że nałóg alkoholowy jest skomplikowaną chorobą, z którą walczy się przy pomocy różnych sposobów. Pełne wyleczenie jest niemożliwe wówczas, gdy stosuje się tylko farmakoterapię. Równie ważne jest duże wsparcie rodziny oraz psychoterapia. W ośrodkach odwykowych najczęściej uzależnienia leczy się wielotorowo. Lekarze oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji stosując wiele metod detoksykacji. Jeżeli jest to potrzebne, stosują także leki psychotropowe i objawowe. Pacjenci w trakcie terapii muszą zdefiniować swoje życie na nowo i przyzwyczaić się do nowych sposobów funkcjonowania.
Uwaga! W leczeniu alkoholizmu ważna jest również dieta, która uzupełni niedobory odżywcze wywołane nałogiem. Co więcej – jedno z badań na myszach udowodniło, że organizm niedożywiony jest bardziej podatny na nałóg alkoholowym! Więcej » Dietoterapia alkoholizmu »
Esperal. Przeciwwskazania
Nie każdy pacjent może zażywać Esperal. Istnieje szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają zażywanie leku. Należą do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna, zaburzenia psychiczne i nadwrażliwość na disulfiram. Leczenie może odbywać się tylko pod kierunkiem lekarza. Przed rozpoczęciem terapii pacjent musi także wyrazić na nią zgodę.
Bardzo ważne, by tuż przed przyjęciem leku nie spożywać alkoholu. Trzeba go odstawić co najmniej 48 godzin przed planowanym zabiegiem wszczepienia esperalu lub połknięciem tabletki.
Sprawdź proponowane artykuły