W Polsce działa wiele fundacji niosących pomoc osobom chorym na nowotwór. Ich działania różnią się między sobą. Niektóre oferują refundację leków czy rehabilitacji, inne pozwalają na zorganizowanie czasu wolnego i oderwanie uwagi od choroby, jeszcze inne pomagają w znalezieniu dawcy szpiku dla osoby czekającej na przeszczep. Jaką pomoc może otrzymać od fundacji osoba chora na nowotwór?

Fundacji niosących pomoc osobom chorym na raka jest w Polsce wiele. Często podejmują one różnorodne działania mające jeden, wspólny cel – pomoc osobom chorym na nowotwór.

Jaką pomoc oferują fundacje dla chorych na nowotwór?

Fundacja Rak’n’Roll, oprócz licznych akcji, kampanii i projektów, uruchomiła wiele programów takich jak np. „Daj włos” czy „Photos for life”. W ramach akcji „Daj włos” każdy, kto obetnie włosy może przeznaczyć je na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. W program zaangażowane są salony fryzjerskie, które ścinają włosy w odpowiedni sposób, a następnie przekazują włosy fundacji.

Program „Photos for Life” jest pierwszym na świecie charytatywnym bankiem zdjęć, w którym zarówno osoby chore na raka, jak i te, które pokonały chorobę mogą podzielić się ze światem swoją pozytywną energią.

Z kolei w ramach programu „Biblioteczki” wolontariusze fundacji wyposażają oddziały onkologiczne w półki z książkami. Odpowiednio dobrane pozycje książkowe pozwalają pacjentom na zmotywowanie się do walki z chorobą, a także zrelaksować się i oderwać od bieżących problemów dzięki prozie, biografiom i albumom.

Innego typu działania prowadzi m.in. fundacja onkologiczna Alivia, która pomaga osobom chorym na raka pozyskać środki na leczenie, stara się zwiększać świadomość chorób nowotworowych w społeczeństwie i zwiększać reprezentację pacjentów onkologicznych w debacie publicznej. Umożliwia także chorym  kontakt ze specjalistami – m.in. dietetykiem i psychoonkologiem.

Fundacja uruchomiła ponadto portal onkomapa.pl, na którym chorzy mogą zapoznać się z opiniami innych chorych i znaleźć odpowiedniego dla siebie lekarza i najbardziej przyjazny ośrodek onkologiczny. Z kolei tzw. czerwona skrzynka pozwala na udzielenie setek indywidualnych porad rocznie, które pomagają chorym podjąć decyzje dotyczące ich procesu leczenia. Portal kolejkoskop.pl pozwala z kolei znaleźć placówkę, w której kolejka do badania jest najkrótsza.

Inny rodzaj pomocy oferuje Fundacja DKMS. Fundacja jako Ośrodek Dawców Szpiku rejestruje potencjalnych Dawców szpiku, a także edukuje w zakresie idei dawstwa.

Działania fundacji skierowane są także na koordynacje, badanie i opiekę nad dawcami szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Chcesz wiedzieć więcej o fundacjach nowotworowych? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/pacjenci-rodziny

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.