Hydroterapia, czyli wodolecznictwo to tani i skuteczny środek profilaktyczno-leczniczy. Ważne, aby po zabiegu nie wycierać ciała, gdyż miejscowe tarcie powoduje uczucie ciepła, co jest niekorzystnym zjawiskiem. Ciało niewytarte rozgrzewa się równomiernie, co jest pożądane.

Leczenie & ProfilaktykaPo zabiegu zaleca się umiarkowany ruch, spacer po pokoju lub lekką prace (15 minut). Do zawijania należy używać tkanin szorstkich, a do owinięcia korpusu najlepszy jest wełniany koc. Istotne, aby ciepło nakryć chorego po zabiegu.

Hydroterapia. Wodolecznictwo. Zabiegi, protokoły i procedury…

I. Obmywanie całego ciała w chłodnej wodzie…

… za pomocą ściereczki: około 1-2 minut rozpoczynamy od pleców, poprzez klatkę piersiową, ramiona, brzuch, nogi, stopy. Wskazane przy ciężkich chorobach, jak tyfus, dyfteryt, szkarlatyna.

II. Zawijanie szyi

Zimna chusta, na to sucha chusta, szal i trzymać aż do zagrzania. Zabieg stosujemy kilka razy dziennie na katar, anginę / zapalenie gardła.

III. Zawijanie łydek

Ręcznikiem zamoczonym w zimnej wodzie owijamy łydki od kostek do kolan, na to kładziemy suche ręczniki i przykrywamy chorego. Czas zabiegu 15-30 minut. Im wyższa gorączka, tym krócej.

IV. Zawijanie całego ciała

Zalecane jest, gdy zaatakowała grypa lub przeziębienie

  • ciało zawijamy chustami zmoczonymi w wodzie o temperaturze mniejszej o 2-3°C od temperatury ciała
  • na to kładziemy suche chusty i koc
  • do picia herbata z lipy lub czarnego bzu
  • po około godzinie występują intensywne poty
  • po 15 minutach pocenia zdejmujemy kompres i wycieramy chorego szmatą zamoczoną w wodzie z octem i ubieramy

Zabiegu nie powtarzamy zbyt często. Pocenie znakomicie odciąża nerki, które muszą wydalać w okresie choroby dużą ilość toksyn.

V. Kąpiel wstępująca

Jest dobra na grypę, katar lub dreszcze. Należy wejść do wody o temperaturze 37°C, po czym dolać wodę tak, aby wzrosła do 40°C. Gdy skóra się zaróżowi zawijamy się w ręcznik i kładziemy do łóżka. Herbata z lipy spowoduje korzystne pocenie.

Ważne, aby spożywać dużo płynów, najlepiej wody. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, który w trakcie choroby wydala więcej wody.

VI. Kompres na brzuch

Pomaga przy dolegliwościach żołądkowych, kaszlu, odrze czy zapaleniu płuc (problemy z wyrostkiem są przeciwwskazaniem). Wilgotny, zimny kompres kładziemy na brzuch, na to suchy ręcznik i owijamy szalem. Dobre też dla dzieci. Na bóle brzucha wskazany jest kompres z wody z octem trzymany około 1 godziny.

VII. Natrysk regenerująco-pobudzający

Należy polewać zimną wodą przez 20 sekund stopy, później 20 sekund dłonie i na końcu twarz.

VIII. Codzienna chłodna kąpiel jest elementarnym środkiem profilaktycznym…

… ponieważ wzmacnia siły fizyczne i psychiczne oraz uodparnia organizm.

IX. Prozdrowotna higiena bez chemii

Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne cechują się szerokim efektem terapeutyczno-kosmetycznym: precyzyjnie myją i sterylizują, dotleniają, odżywiają, wykonują unikalny mikromasaż pobudzający krążenie krwi, zapewniają uczucie długotrwałego ciepła wewnętrznego i stan głębokiej relaksacji. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii. Przełom kosmetyczny »

Pomocne publikacje

Sztuka bycia zdrowym
“Sztuka bycia zdrowym” to kompletny i wystarczający przewodnik w każdym aspekcie po naszym zdrowiu. Skoncentruj się na sposobie myślenia i postępowania w nim zawartym – kieruj się drogą wyznaczoną przez autora, a długo będziesz się czuć doskonale. Zyskasz nie tylko zdrowie, ale i energię, której tak bardzo codziennie potrzebujesz do realizacji swoich życiowych planów. Czytaj dalej »
Choroby cywilizacyjne
Statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności spowodowanej przez choroby cywilizacyjne nie kłamią! W Polsce za wcześnie chorujemy i umieramy z powodu: zawałów mięśnia sercowego, wylewów krwi do mózgu, nowotworów: u mężczyzn rak płuc, u kobiet: rak szyjki macicy! Za dużo palimy i pijemy napojów alkoholowych. Prowadzimy siedzący tryb życia. Nie zwracamy uwagę na sposób odżywiania. Czytaj dalej »
Witaminy, minerały i suplementy
Czy chcesz być podobny /-a/ do ogromnej rzeszy szarych, anonimowych konsumentów, kupujących witaminy, minerały i suplementy według reguł jakie narzucają im twórcy reklam, promocji i producenci zainteresowani wyłącznie zyskiem, czy też NAPRAWDĘ zależy ci dostarczaniu swojemu organizmowi tego co autentycznie najlepsze i co jest mu faktycznie potrzebne? Czytaj dalej »
Jak wyleczyć nieuleczalne choroby
Wiele osób szuka coraz bardziej rozpaczliwie sposobów, dzięki którym będą mogli wyleczyć się z poważnych chorób, często uważanych za nieuleczalne. Niestety bardzo często są zmuszeni trwać w chorobie lecząc się bezskutecznie metodami ogólnie stosowanymi przez medycynę. Czytaj dalej »
Leczyć czy wyleczyć
Publikacja przekazuje sprawdzoną wiedzę o alternatywnych sposobach leczenia. To co jest wyjątkowe w tej książce, to fakt, że autorka wszystkie metody, które w niej opisała, sprawdziła na samej sobie. Czytaj dalej »
Tematy pokrewne
Hartowanie organizmu »
Fitoterapia »
Apiterapia »
Sokoterapia »
Odporność organizmu »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.