Każdy rodzic wcześniej czy później staje przed koniecznością zaprowadzenia dziecka do dentysty. I choć powodem może być usunięcie zwykłego mleczaka, nie warto zdawać się na przypadek. Ta pierwsza wizyta może zadecydować o tym, czy nasze dziecko będzie chętnie chodzić do stomatologa, czy też leczenie zębów będzie dla niego traumą.

Dzisiaj usługi stomatologiczne są dostępne nawet w małych gminach. Znalezienie dentysty dla dzieci nie stanowi problemu. Podobnie umówienie terminu wizyty. Kiedy i jak wybrać właściwego stomatologa? Czego powinniśmy oczekiwać od specjalisty?

Obowiązek leczenia zębów

Zacznijmy od tego, że dbanie o uzębienie dzieci jest obowiązkiem rodziców. Nie chodzi tu tylko o kwestię estetyki. Nieleczone ubytki mogą stać się źródłem poważnych chorób. Wady oraz wszelkie nieprawidłowości zgryzu niewykryte wcześnie i nieleczone mogą utrudniać dziecku prawidłową wymowę, spożywanie posiłków, a także utrzymanie higieny jamy ustnej. Dlatego warto jak najwcześniej wybrać dziecku stomatologa, który będzie czuwał nad uzębieniem naszej pociechy.

Pierwsza wizyta u dentysty

Już roczne dziecko powinno mieć za sobą wizytę u stomatologa. Niezależnie od tego czy ma już pierwszy ząbek. Specjalista podpowie nam, jak pielęgnować jamę ustną maluszka. Wyjaśni, jak radzić sobie z coraz częstszą próchnicą butelkową. Kontrolne wizyty wyrobią w całej rodzinie nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Dobry dentysta dla dzieci potrafi nawiązać kontakt z małym pacjentem. Stanie się dla naszej pociechy kimś znanym, komu ufamy. W przyszłości pozwoli to uniknąć traumy związanej z usunięciem ząbka lub leczenia ubytku.

Dobry stomatolog dziecięcy

Nie mamy problemu z wyborem dentysty, jeśli nasze starsze dziecko już leczy ząbki. Czym się kierować w sytuacji, kiedy nie mamy własnych doświadczeń? Po pierwsze, znajdźmy stomatologa typowo dziecięcego. Po drugie, spokojnie przygotujmy nasze dziecko do wizyty i pozwólmy mu na dokonanie wyboru. Zaobserwujemy reakcję dziecka na osobę lekarza. Zobaczymy, czy nasz maluch otworzy buzię i pozwoli sobie sprawdzić ząbki, czy będzie płakać i uciekać z fotela. Niektóre dzieci wolą panie dentystki “jak ciocie w przedszkolu”, inne chętniej dadzą się zbadać panu doktorowi, który trochę przypomina tatę lub dziadka.

Czego oczekiwać od lekarza

Stomatolog założy naszemu dziecku kartę pacjenta. Będzie uzupełniał podczas każdej wizyty informacje o stanie zębów i metodach leczenia. Dentysta dla dzieci poinformuje, jak dbać o uzębienie dziecka. Doradzi też w kwestiach odżywiania. W razie konieczności zadecyduje o suplementacji fluoru. Kilkuletniemu dziecku wytłumaczy, jak prawidłowo szczotkować zęby. Doradzi, jaką szczoteczkę i pastę wybrać dla dziecka na danym etapie jego rozwoju. Może zalecić stosowanie dodatkowo nici dentystycznej lub preparatów do płukania jamy ustnej. Gdy stwierdzi u dziecka trudności w prawidłowym i dokładnym szczotkowaniu zębów spowodowane np. ich układem, może zaproponować zakup szczoteczki elektrycznej z odpowiednią nakładką. Stomatolog dziecięcy zaleci konsultacje u ortodonty w przypadku stwierdzenia wad lub nieprawidłowości zgryzu. Będzie ustalał terminy wizyt kontrolnych, umożliwiających profilaktykę, by zaleczyć najmniejsze ubytki.

Szukasz gabinetu dla całej rodziny? Soldent to najlepszy adres w całej Warszawie.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.