Przepukliną nazywamy stan, w którym dochodzi do patologicznego przemieszczenia się narządów poza miejsce ich fizjologicznego występowania. W przypadku przepuklin jamy brzusznej najczęściej dochodzi do przesunięcia położenia pętli jelit.

Ból brzuchaPrzepuklina może przebiegać bez dolegliwości bólowych i wówczas jedynym jej objawem jest pojawienie się uwypuklenia na ścianie brzucha. Objawu takiego nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona przepuklina może prowadzić do wystąpienia groźnych dla życia powikłań.

Konieczna jest konsultacja, podczas której lekarz określi charakter przepukliny i ryzyko związane z jej występowaniem.

W początkowej fazie przepuklina zwykle jest odwracalna, co oznacza że bez trudności można samodzielnie odprowadzić przemieszczone narządy na ich właściwe miejsce. Taka sytuacja jest dla chorego względnie bezpieczna. Może jednak dojść do uwięźnięcia przepukliny, czyli stanu w którym odprowadzenie narządów nie jest już możliwe. Grozi to ich niedokrwieniem i martwicą, co stwarza stan bezpośredniego zagrożenia życia. Przepuklinę można obecnie skutecznie leczyć, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Przepuklina brzuszna. Czym jest i jak powstaje?

Przepuklina objawia się w postaci elastycznego, dość miękkiego guzka. Najczęstsze są przepukliny występujące w jamie brzusznej. Bez względu na rodzaj przepukliny, składa się ona z następujących elementów:

  • wrota – tworzy je włóknisty pierścień, przez który narządy przemieszczają się ponad ścianę mięśniowo-rozcięgnową jamy brzusznej
  • kanał – jest to kanał biegnący pomiędzy tkankami, który kończy się wiotkim poszerzeniem w tkance podskórnej
  • worek – jest utworzony przez pogrubiałą otrzewną; posiada szyjkę, trzon i dno
  • zawartość – niewielkich rozmiarów przepukliny zwykle są puste, w przypadku większych zawartość stanowić mogą pętle sieci większej, jelita cienkiego lub grubego, a nawet narządów takich jak pęcherz

Przepuklina brzuszna rozwija się zwykle w tych miejscach jamy brzusznej, gdzie występują jej najsłabsze ściany – są to tzw. miejsca zmniejszonego oporu, o obniżonej wytrzymałości mechanicznej. Występują one w miejscach połączeń mięśni brzucha czy w okolicach naturalnych kanałów ludzkiego ciała. Ze względu na najczęściej występującą lokalizację przepuklin jamy brzusznej wyróżnia się jej pięć podstawowych typów:

  • przepuklina pachwinowa – związana z obecnością kanału pachwinowego, częściej występuje u mężczyzn
  • przepuklina udowa – częściej występuje u kobiet
  • przepuklina pępkowa
  • przepuklina kresy białej – występuje na linii łączącej mostek ze spojeniem łonowym; jest to linia w obrębie której łączą się ze sobą mięśnie brzucha
  • przepukliny w bliznach po operacjach wykonywanych w obrębie brzucha

Narządy jamy brzusznej utrzymywane są we właściwym położeniu dzięki istnieniu systemów podtrzymujących w postaci ścięgien i więzadeł. Wszelkie stany prowadzące do upośledzenia wytrzymałości tego aparatu także predysponują do wystąpienia przepuklin. Mogą mieć one związek z zaburzeniem produkcji lub degradacji kolagenu, który jest odpowiedzialny za wytrzymałość tkanek.

Do naturalnego obniżenia wytwarzania kolagenu dochodzi wraz z wiekiem, stąd też częstsze jest występowanie przepuklin wśród osób w podeszłym wieku. U dzieci natomiast przepukliny mogą występować ze względu na niewystarczającą jeszcze wytrzymałość tkanek oraz intensywny płacz zwiększający ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej.

Na szybszą degradację kolagenu ma wpływ palenie papierosów ze względu na działanie zawartej w dymie papierosowym nikotyny. Osłabienie tkanek może wynikać również z niewłaściwej diety.

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby otyłe. Znaczenie ma również charakter pracy i tutaj najbardziej narażeni są pracownicy fizyczni, szczególnie podnoszący i przenoszący ciężary. – mówi specjalista chirurg, dr Paweł Mrozowski.

Przepukliny częściej występują także u kobiet w ciąży i mężczyzn z przerostem prostaty. Grupą zawodowo narażoną na występowanie przepuklin brzusznych są śpiewacy operowi. W powyższych sytuacjach ciśnienie w jamie brzusznej jest przewlekle podwyższone, co w połączeniu z osłabieniem aparatu podporowego skutkować może przerwaniem ciągłości powłok brzusznych i powstaniem przepukliny. Jeśli u kogoś pojawi się przepuklina brzuszna, zdjęcia (więcej informacji na ten temat: https://www.tourmedica.pl/zabiegi/operacja-przepukliny-pepkowej-z-uzyciem-siatki/) czy opisy w internecie nie powinny stanowić podstawy do samodzielnego zdiagnozowania schorzenia – każdorazowo należy udać się do specjalisty chirurga.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.