Zmiany skórne towarzyszą ludziom w każdym wieku. Niewątpliwie, jedną z najbardziej nieestetycznych są pryszcze, które bardzo często pojawiają się na całej twarzy. Szczególnie często spotykamy się z nimi w czasie dojrzewania i w innych okresach, gdzie dochodzi do sporych zmian hormonalnych jak ciąża czy menopauza.
Przyczyny występowania pryszczy
Zmiany skórne na ciele człowieka wywoływane są przez szereg różnych czynników. W przypadku krost, grudek i zaskórników, szczególnie przyczyniają się do tego następujące elementy:
- Nieodpowiednia dieta – odżywianie ma kluczowy wpływ na kondycję naszej skóry i pojawiające się wykwity. Organizm w sposób szczególny reaguje na ostre i tłuste potrawy, nadmierną ilość nabiału, mięsa oraz słodyczy.
- Zły dobór kosmetyków do higieny i pielęgnacji – jeśli przy wyborze kosmetyków nie weźmiemy pod uwagę genotypu naszej cery (sucha, tłusta, mieszana), to może dojść do podrażnień. Szczególnie narażone są osoby posiadające wrażliwą cerę.
- Przyjmowane lekarstwa – leki z kortyzolem, związkami bromu czy litu mogą wywoływać defekty skórne, a w szczególności trądzik.
- Zaburzenia hormonalne – nadmierna praca gruczołów łojowych bardzo często jest defektem uwarunkowanym przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Dlatego też, trądzik to defekt skórny towarzyszący podczas miesiączki, ciąży, menopauzy, andropauzy oraz oczywiście – dojrzewania.
Jak zapobiec pryszczom i trądzikowi?
Pryszcze pojawiają się u niemal 90% nastolatków podczas okresu dojrzewania. Czy można im zapobiec? Czy można uniknąć tego nieestetycznego defektu?
W przypadku, gdy spodziewamy się pojawienia zmian skórnych w naszym organizmie, należy zdecydowanie rozpocząć działania profilaktyczne. Nie stanowią one gwarancji całkowitego uniknięcia, ale z całą pewnością obniżą ryzyko i rozmiary zmian skórnych.
Przede wszystkim, należy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze (wolne od tłuszczu, ostrych przypraw i wysokokalorycznych produktów) oraz zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Dermatolodzy zalecają przemywać twarz do dwóch razy na dobę specjalnymi, antybakteryjnymi preparatami. Warto jednak pamiętać, że niektóre środki mogą wysuszać skórę, co w przypadku osób posiadających cerę suchą, może zaszkodzić zamiast pomóc. Dlatego też wybór kosmetyków warto konsultować z kosmetologiem lub dermatologiem.
Więcej informacji na temat profilaktyki znajdziesz na: http://jakpozbycsiepryszczy.pl
Jak pozbyć się pryszczy?
Defekt skórny w postaci pojedynczych krost, grudek czy zaskórników można wyleczyć domowymi sposobami, stosując miód, drożdże czy maści wysuszające/złuszczające naskórek dostępne bez recepty. Ponadto, coraz częściej zastosowanie znajdują suplementy diet na trądzik.
Nie zawsze jednak owe metody okazują się dostatecznie skuteczne. Wówczas należy skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić leczenie:
- miejscowe
- hormonalne
- doustne
Ponadto, lekarz może skierować na fototerapię lub zabiegi medycyny estetycznej: mikrodermabrazję (mechaniczne ścieranie naskórka) lub mezoterapię (uzupełnienie skóry w niezbędne wartości odżywcze i minerały).
Artykuł powstał dzięki serwisowi Nonacne.pl – producentowi tabletek na trądzik.
Sprawdź proponowane artykuły