Zmiany skórne towarzyszą ludziom w każdym wieku. Niewątpliwie, jedną z najbardziej nieestetycznych są pryszcze, które bardzo często pojawiają się na całej twarzy. Szczególnie często spotykamy się z nimi w czasie dojrzewania i w innych okresach, gdzie dochodzi do sporych zmian hormonalnych jak ciąża czy menopauza.

Trądzik

Przyczyny występowania pryszczy

Zmiany skórne na ciele człowieka wywoływane są przez szereg różnych czynników. W przypadku krost, grudek i zaskórników, szczególnie przyczyniają się do tego następujące elementy:

  • Nieodpowiednia dieta – odżywianie ma kluczowy wpływ na kondycję naszej skóry i pojawiające się wykwity. Organizm w sposób szczególny reaguje na ostre i tłuste potrawy, nadmierną ilość nabiału, mięsa oraz słodyczy.
  • Zły dobór kosmetyków do higieny i pielęgnacji – jeśli przy wyborze kosmetyków nie weźmiemy pod uwagę genotypu naszej cery (sucha, tłusta, mieszana), to może dojść do podrażnień. Szczególnie narażone są osoby posiadające wrażliwą cerę.
  • Przyjmowane lekarstwa – leki z kortyzolem, związkami bromu czy litu mogą wywoływać defekty skórne, a w szczególności trądzik.
  • Zaburzenia hormonalne – nadmierna praca gruczołów łojowych bardzo często jest defektem uwarunkowanym przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Dlatego też, trądzik to defekt skórny towarzyszący podczas miesiączki, ciąży, menopauzy, andropauzy oraz oczywiście – dojrzewania.

Jak zapobiec pryszczom i trądzikowi?

Pryszcze pojawiają się u niemal 90% nastolatków podczas okresu dojrzewania. Czy można im zapobiec? Czy można uniknąć tego nieestetycznego defektu?

W przypadku, gdy spodziewamy się pojawienia zmian skórnych w naszym organizmie, należy zdecydowanie rozpocząć działania profilaktyczne. Nie stanowią one gwarancji całkowitego uniknięcia, ale z całą pewnością obniżą ryzyko i rozmiary zmian skórnych.

Przede wszystkim, należy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze (wolne od tłuszczu, ostrych przypraw i wysokokalorycznych produktów) oraz zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Dermatolodzy zalecają przemywać twarz do dwóch razy na dobę specjalnymi, antybakteryjnymi preparatami. Warto jednak pamiętać, że niektóre środki mogą wysuszać skórę, co w przypadku osób posiadających cerę suchą, może zaszkodzić zamiast pomóc. Dlatego też wybór kosmetyków warto konsultować z kosmetologiem lub dermatologiem.

Więcej informacji na temat profilaktyki znajdziesz na: http://jakpozbycsiepryszczy.pl

Jak pozbyć się pryszczy?

Defekt skórny w postaci pojedynczych krost, grudek czy zaskórników można wyleczyć domowymi sposobami, stosując miód, drożdże czy maści wysuszające/złuszczające naskórek dostępne bez recepty. Ponadto, coraz częściej zastosowanie znajdują suplementy diet na trądzik.

Nie zawsze jednak owe metody okazują się dostatecznie skuteczne. Wówczas należy skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić leczenie:

  • miejscowe
  • hormonalne
  • doustne

Ponadto, lekarz może skierować na fototerapię lub zabiegi medycyny estetycznej: mikrodermabrazję (mechaniczne ścieranie naskórka) lub mezoterapię (uzupełnienie skóry w niezbędne wartości odżywcze i minerały).

Artykuł powstał dzięki serwisowi Nonacne.pl – producentowi tabletek na trądzik.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.