Chociaż podwyższona temperatura u dzieci nie zawsze musi być zwiastunem choroby, to w każdym przypadku wymaga od nas dokładnej obserwacji.

gorączka u dzieckaSzczególnie wysoka temperatura u niemowląt, które nie posiadają jeszcze dobrze rozwiniętego układu odpornościowego, powinna stanowić dla nas sygnał alarmowy. Co możemy zrobić?

Kiedy obniżać gorączkę?

Warto pamiętać, że w przypadku niemowląt podwyższona temperatura ciała nie zawsze musi wiązać się z wystąpieniem stanu chorobowego. U tak małych dzieci układ termoregulacji nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, dlatego przyczyną takiej zmiany może być np. ząbkowanie, zbyt ciepłe ubranko czy intensywny płacz.

Jeśli jednak stan taki utrzymuje się dłużej i nie potrafimy znaleźć żadnego sensownego wytłumaczenia, możliwą przyczyną jest infekcja. W przypadku niemowlaków prawidłowa temperatura wynosi do ok. 37,5 stopnia Celsjusza, w przypadku nieco starszego dziecka do ok. 38 stopni Celsjusza. Gorączkę u dzieci możemy obniżać, stosując leki przeciwgorączkowe – w przypadku najmłodszych będą to czopki oraz zawiesiny o przyjemnym smaku.

Po które leki możemy sięgnąć?

Obniżając gorączkę, musimy pamiętać o dostosowaniu leków do wieku oraz wagi dziecka. Nie możemy korzystać z tych samych środków, po które sięgają dorośli – niesie to ze sobą m.in. ryzyko przedawkowania. Rozwiązania nie stanowi popularne przełamywanie tabletki na pół, ponieważ w ten sposób niszczymy ochronną osłonkę i możemy spowodować np. zaburzenie wchłaniania zawartych w niej substancji.

Warto zauważyć, że leki dla maluchów są często dostępne w postaci zawiesin o owocowym smaku. Aby poradzić sobie z gorączką u rocznego dziecka, możemy sięgnąć np. po Nurofen dla dzieci, bazujący na działającym nie tylko przeciwgorączkowo, lecz także przeciwbólowo i przeciwzapalnie ibuprofenie. Poważnym błędem jest również podawanie dzieciom poniżej 12 r.ż. aspiryny, mogącej powodować różnego rodzaju powikłania.

Jak jeszcze pomóc dziecku?

Gorączkujący maluch wymaga naszej szczególnej opieki. Postarajmy się, aby był ubrany dość lekko i przewiewnie, jednak zawsze okryty, nienarażony na przewianie. Pamiętajmy też o zmienianiu spoconych ubranek.

Jeśli nasza pociecha nie ma apetytu, nie zmuszajmy jej na siłę do jedzenia, natomiast koniecznie pilnujmy, aby przyjmowała dużo płynów. W ten sposób unikniemy odwodnienia, co jest szczególnie istotne np. przy grypie żołądkowej u dziecka. Zadbajmy o to, aby powietrze w pokoju było odpowiednio nawilżone, w czym pomoże nam specjalny nawilżacz lub po prostu położony na grzejniku mokry ręcznik.

Opieka nad gorączkującym maluchem wymaga od nas sporo uwagi, jednak dzięki skutecznym lekom i przestrzeganiu podstawowych zasad możemy szybko mu pomóc.

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Na początku na pewno przegrzewałam swoje dziecko bo mu wyszły potówki, jakoś nie potrafiłam go cieniej ubrać. Teraz już nie popełniam tego błędu. Jeśli chodzi o gorączkę to mieliśmy 2 razy raz przy ząbkach raz przy trzydniówce, za każdym razem podawałam ibuprofen w syropku o truskawkowym smaku, co mojemu dziecku bardzo odpowiada. Ważne jest również podawanie dużej ilości płynów, aby dziecko się nie odwodniło.

  2. Ja też preferuje podawanie ibuprofenu, bo działa przeciwzapalnie poza tym jakoś szybciej i na dłużej zbija gorączkę. Poza tym przy gorączce warto obniżyc temperaturę mieszkanie, ubrac bardzo lekka pizamke i najlepiej niczym nie okrywać dziecka, tak by samo też obniżało temperaturę ciała.

  3. Też już się przekonałam, że jednak ibuprofen jest skuteczniejszy w obniżaniu temperatury i od tamtej pory jak mi dzieciaki zaczynają chorować, to daję im ibufen na gorączkę. Im pasuje smak syropu, a mnie to, że nie zawiera cukru i sztucznych barwników

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.