Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych chorób przewlekłych, bardzo często występująca w dzisiejszych czasach. Z tego powodu uważana jest za schorzenie cywilizacyjne, będące skutkiem gwałtownego rozwoju przemysłu, wzrostu tempa życia lub utrwalenia złych nawyków żywieniowych.

cukrzyca symbolCukrzyca jest schorzeniem niezwykle podstępnym – w wielu przypadkach początkowe objawy choroby nie budzą podejrzeń, są więc przez chorych ignorowane, co prowadzi do stopniowego ich pogłębiania i w efekcie do rozwoju choroby. Jakie są pierwsze symptomy cukrzycy?

Infekcje skóry

Pierwsze symptomy cukrzycy można zauważyć, obserwując kondycję i wygląd naszej skóry. Rozwojowi cukrzycy towarzyszy wiele objawów, które można zaobserwować gołym okiem – są to między innymi zmiany zapalne w obrębie śluzówek, narządów płciowych lub jamy ustnej. Za większość takich infekcji odpowiedzialne są przede wszystkim drożdżaki – w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów, takich jak zmiana barwy powłok, świąd i pieczenie, należy udać się do lekarza.

Zapach moczu

Niepokojący, nieprzyjemny wręcz zapach moczu jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów cukrzycy, zwracającym uwagę osób chorych. Zapach jest wynikiem zaburzonego metabolizmu, na skutek czego zwiększa się produkcja tak zwanych ciał ketonowych odpowiedzialnych za słodko-kwaśny zapach. Podobny zapach może wydzielać się także z jamy ustnej, jednak objaw ten pojawia się już w późniejszym czasie.

Polidypsja i poliuria

Polidypsja, czyli zwiększone pragnienie, również należy do spektrum pierwszych objawów cukrzycy. Chore osoby znacznie przekraczają dzienną zalecaną dawkę płynów, a mimo to odczuwają suchość w ustach, która niekiedy może uniemożliwiać nawet przełykanie pokarmów. Zwiększone pragnienie występuje wespół z poliurią, czyli ze wzmożonym wydalaniem moczu, nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

Zmęczenie

Zmęczenie i nadmierna senność pojawia się dość wcześnie, jednak objawy te najczęściej utożsamiane są ze wzrostem tempa życia, przez co w dużej mierze ignorowane. Zmęczenie przeradza się w długotrwałą apatię i niechęć do jakiegokolwiek działania, co z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się depresji.

Utrata wagi

Mimo, że w przebiegu cukrzycy często obserwuje się wzmożony apetyt, równocześnie można odnotować utratę masy ciała, której nie można uzasadnić. Cukrzyca to choroba metaboliczna, dotycząca przemian węglowodanów – zaburzenia w tym aspekcie prowadzą do uruchomienia pozostałych rezerw energetycznych, czyli tłuszczów i białek – stąd utrata masy ciała.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.