To zdarza się każdemu. Mały grzech dietetyczny, stres, nieregularne posiłki lub po prostu kobieca fizjonomia – bóle brzucha przytrafiają się w najmniej oczekiwanym momencie.
Zwykły dyskomfort, bóle żołądka lub bóle menstruacyjne – w każdym z tych przypadków dolegliwości nie należą do najprzyjemniejszych.
Badania wykazują, że na bóle brzucha cierpi nawet jedna czwarta naszej populacji. To sporo, ale w wielu przypadkach wystarczą drobne zmiany naszego stylu życia lub niewielka pomoc farmakologiczna, aby pożegnać nieprzyjemne objawy na dłużej.
Pomoc z apteki
W domowej apteczce warto mieć skuteczny lek pomagający zwalczać bóle brzucha różnego rodzaju. Jednym ze skuteczniejszych preparatów tego typu jest Buscopan (dostępny w dwóch wariantach: zwykłym i forte). Buscopan to skuteczny lek, któremu zaufały całe rodziny w ponad 100 krajach świata. W Polsce dostępny jest pod postacią wygodnych do przełknięcia tabletek, wyłącznie w aptekach, ale do jego zakupu nie musimy mieć recepty od lekarza.
W składzie Buscopanu zawarto substancję czynną o nazwie Butylobromek hioscyny, który cechuje się udowodnioną skutecznością w leczeniu dolegliwości związanych ze skurczowymi bólami brzucha. Buscopan nie działa bezpośrednio na bóle brzucha – działa natomiast rozkurczowo na mięśnie brzucha i ma tę przewagę nad innymi rozkurczowymi preparatami, że nie powoduje zwiększonej senności.
Buscopan bez obaw możemy stosować już u dzieci powyżej szóstego roku życia. Ten dobrze tolerowany przez organizm lek działa szybko i precyzyjnie, co potwierdzają liczne badania kliniczne. Doskonale sprawdza się nie tylko w bólach przewodu pokarmowego, ale także w przypadku dolegliwości o podłożu ginekologicznym (bóle menstruacyjne u kobiet), oraz dolegliwościach ze strony układu moczowego, takich jak kolka nerkowa.
Zmień zwyczaje
Oczywiście Buscopan działa doraźnie, czyli w momencie wystąpienia bólu. Nie pomoże nam jednak zlikwidować przyczyn powstawania bólów brzucha. Tutaj musimy pomóc sobie sami. Wystarczy kilka naprawdę prostych zmian, aby odczuć znaczną poprawę w funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego. Oczywiście dotyczy to osób, u których dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego zdarzają się regularnie i nie mają podłoża fizjologicznego.
Przede wszystkim zadbajmy o spożywanie regularnych i zbilansowanych posiłków. Czasami warto poświęcić parę minut w domu na przyrządzenie domowego posiłku do pracy niż zapychać się przesyconymi tłuszczem frytkami z zakładowej stołówki. Ważne jest także w jaki sposób jemy. Jedzenie w pośpiechu i biegu pomiędzy naszymi obowiązkami sprzyja powstawaniu dolegliwości gastrycznych i wrzodów. Warto więc zwolnić na czas posiłków. Nie zapominajmy o tym, że długotrwały stres skutkuje negatywną reakcją ze strony przewodu pokarmowego. Tutaj, poza bólami skurczowymi brzucha, nabawić się możemy także takich kłopotów jak wrzody lub uporczywe migreny. Starajmy się więc unikać sytuacji stresogennych. » Sposoby relaksacji »
Jeśli bóle brzucha trwają przez dłuższy czas lub nie ustępują po zastosowaniu środków farmakologicznych, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Być może, w takim przypadku, ich źródło jest poważniejsze niż zwykłe przejedzenie i nerwy.
Sprawdź proponowane artykuły