Zawroty głowy to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Często towarzyszy silnemu stresowi i wahaniom ciśnienia krwi. Może także pojawiać się, kiedy organizm jest osłabiony, np. podczas chorób czy miesiączki. Póki zawroty głowy pojawiają się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak problem powraca, trzeba udać się na konsultację lekarską.

Skąd się biorą zawroty głowy?

Jeśli zawroty głowy pojawiają się często, w dodatku towarzyszą im wymioty, zaburzenia czucia i ruchomości ciała, pogorszeniu ulega wzrok, słuch bądź mowa – konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

Przyczyną dolegliwości mogą być bowiem poważne urazy i schorzenia, m.in. urazy kręgosłupa (uciskanie na nerw), problemy z układem nerwowym czy z niedrożnością żylną. Zawroty głowy mogą być również powodowane przez rozmaite choroby, w tym stany zapalne, zatory lub skrzepy żylne, urazy, a nawet nowotwory.

Od lekarza rodzinnego do neurochirurga

W przypadku przewlekłych lub nawracających zawrotów głowy trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli podczas wizyty nie uda się zdiagnozować przyczyn dolegliwości, lekarz może wystawić skierowanie do neurologa. Lekarz tej specjalizacji dokładnie zbada pacjenta i zleci odpowiednią terapię. Jeśli jednak leczenie zachowawcze nie przyniesie spodziewanych efektów, bądź też w jego trakcie uda się ustalić, że przyczyna zaburzeń leży w dysfunkcji pracy układu nerwowego, pacjent zostanie skierowany do neurochirurga.

Lekarz tej specjalizacji zajmuje się chirurgicznym leczeniem chorób układu nerwowego. Konsultacja z neurochirurgiem zalecana jest wówczas, gdy dolegliwości związane z kręgosłupem i bólami oraz zawrotami głowy, nie ustępują mimo leczenia i rehabilitacji.

Neurochirurg – Warszawa czy mniejsze miasto?

Czy na konsultację wystarczy wybrać się do najbliższego specjalisty, czy wybierać większe miasto? Bardzo prawdopodobne jest, że neurochirurg np. w Warszawie będzie miał lepiej wyposażony gabinet niż ten w małym mieście, a dzięki temu – dokładniejsze metody diagnostyki. Oczywiście nie jest to regułą!

Jeśli więc masz możliwość konsultacji w dużym mieście, zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji. To istotne także w przypadku dalszego leczenia – im lepiej wyposażony gabinet i doświadczony lekarz, tym szybciej i bezpieczniej rozwiążesz swoje kłopoty ze zdrowiem.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.