Wielu z nas zaczyna korzystać z klimatyzacji, gdy tylko na zewnątrz zrobi się trochę cieplej. Okazuje się jednak, że jest ona tym niebezpieczniejsza dla naszego zdrowia, im cieplej jest na zewnątrz. Ochładzanie powietrza za pomocą klimatyzacji często kończy się problemami zdrowotnymi, z których najpopularniejsze to przeziębienia i ból gardła. Czy można im zapobiec?

Dlaczego klimatyzacja powoduje ból gardła i przeziębienia?

Klimatyzacja może być niebezpieczna dla zdrowia z kilku powodów. Po pierwsze, klimatyzacja wysusza powietrze, przez co cierpią nasze śluzówki, zatoki, gardło, a nawet oczy. Po drugie, niskie temperatury w biurze skontrastowane z wysokimi temperaturami na zewnątrz oznaczają, że nasz organizm przeżywa szok termiczny, kiedy wychodzimy z biura czy z klimatyzowanego samochodu. Po trzecie, w klimatyzacji mogą rozwijać się bakterie i grzyby, które są wydmuchiwane na zewnątrz wraz z chłodnym powietrzem. Dzieje się to, gdy nie dbamy o regularnie oczyszczanie klimatyzatora, a niestety, pamięta o tym naprawdę niewielu.

Klimatyzacja

3 zasady, które ochronią Twoje zdrowie przed szkodliwym wpływem klimatyzacji

Klimatyzacja w wielu biurach i samochodach szkodzi naszemu zdrowiu, nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy jej nigdy używać. To od nas zależy, czy klimatyzacja będzie spełniać swoje zadanie, nie szkodząc naszym gardłom, zatokom i oczom. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, chwytając za pilot od klimatyzatora.

  1. Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: regularnie czyszczenie i dezynfekowanie instalacji to absolutna podstawa. To konieczność, ponieważ zanieczyszczony klimatyzator jest wylęgarnią szkodliwych dla nas bakterii, które wraz z wdychanym powietrzem przedostają się do naszych dróg oddechowych.
  2. Aby nie cierpieć z powodu bólu gardła czy zatok, nie należy ustawiać nadmuchu bezpośrednio na siebie.
  3. Co więcej, lepiej zrezygnować z ustawiania niskich temperatur, tak aby nasz organizm nie przeżywał szoku termicznego po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia.

Kaszel

Co robić, gdy gardło zaczyna boleć?

Jeżeli w wyniku oddziaływania klimatyzacji na Twoje zdrowie zaczynasz odczuwać ból i suchość w gardle, niezbędne będzie wsparcie w postaci farmaceutyków. Należy szukać tabletek i sprayów na gardło, które będą je nawilżać i łagodzić objawy, ale także eliminować wirusy, będące przyczyną infekcji.

Zwróć szczególną uwagę na skład danego produktu – pomocne okażą się takie składniki jak eukaliptus czy tymianek, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwbólowe, ale także wyciąg z porostu islandzkiego czy panthenol, które działają silnie nawilżająco.

Dowiedź się więcej w artykule https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/jak-walczyc-z-bolem-gardla-wywolanym-przez-klimatyzacje-w-pracy.html

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.