Każda osoba, która boryka się z poważną wadą wzroku na pewno chociaż raz rozważała możliwość laserowej korekcji w poradni okulistycznej. Wizja pozbycia się okularów lub szkieł kontaktowych wydaje się niezwykle kusząca, jednak wiele osób nadal boi się po nią sięgnąć.
Wokół tego zabiegu powstało wiele mitów, dlatego eksperci opowiedzą, na czym jest laserowa korekcja wzroku oraz przedstawią jej plusy i minusy.
Czym jest laserowa korekcja wzroku?
To popularny, szczególnie na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, zabieg chirurgiczny stosowany do korekcji wzroku u osób krótkowidzących, dalekowzrocznych oraz mających astygmatyzm.
Wszystkie zabiegi laserowej korekcji wad wzroku działają poprzez przekształcanie rogówki, przezroczystej przedniej część oka, tak aby światło przedostające się przez nią właściwie koncentrowało się na siatkówce. Istnieje wiele różnych rodzajów chirurgicznych korekcji wad wzroku, jednak przed wyborem jakiejkolwiek z nich należy skonsultować się ze specjalistami w poradni okulistycznej.
Jakie są zalety laserowej korekcji wzroku?
- Umożliwia poprawę widzenia u 96% pacjentów, a u części z nich całkowicie niweluje wadę.
- Jest to zabieg bezbolesny.
- Poprawa widzenia następuje niemal natychmiast, najpóźniej dzień po operacji.
- Brak bandaży czy szwów.
- Korektę można poprawiać raz do roku, jeśli następuje tak szybkie niszczenie rogówki.
Jakie są wady laserowej korekcji wzroku?
Większości pacjentów towarzyszy niebywały stres podczas zabiegu. Główną jego przyczyną jest dyskomfort i strach. Po zabiegu mogą pojawić się także następujące skutki uboczne:
- światłowstręt
- osłabione widzenie nocne
- aureole wokół obiektów
- suchość gałki ocznej
Jak prawidłowo przygotować się do zabiegu?
Naszym pierwszym krokiem powinno być udanie się do sprawdzonej poradni okulistycznej. Tam, dzięki przeprowadzonym badaniom, otrzymamy wszelkie niezbędne informacje na temat naszej wady oraz możliwych sposób jej skorygowania. Następnie przejdziemy testy, które obejmują pomiar grubości rogówki, jej załamania, mapowanie, kontrola ciśnienia powietrza oraz rozszerzenia źrenicy. Po wstępnej ocenie będzie można spotkać się z chirurgiem, który odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania.
W dniu zabiegu należy ściśle przestrzegać wytycznych lekarza i przede wszystkim – myśleć pozytywnie. Laserowa korekcja wzroku nie trwa długo, jest bezbolesna i dla doświadczonego chirurga nie stanowi żadnego wyzwania. Jak podkreślają eksperci – najważniejsze jest to, aby wybrać placówkę i lekarza z nieskazitelną renomą, dzięki czemu podczas zabiegu zminimalizujemy nasz stres do minimum.
Sprawdź proponowane artykuły