Regularne badanie piersi pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych zmian mogących świadczyć o nowotworze. Aktualnie, oprócz samobadania piersi, dostępne są dwie główne metody diagnostyczne – USG oraz mammografia. Każdy z tych typów badań ma swoje plusy i minusy i nie zawsze możemy wykonać je równolegle.
USG jest badaniem rekomendowanym przede wszystkim dla kobiet młodych, co ma związek z faktem innej budowy ich piersi. Wtedy w piersiach dominuje tkanka gruczołowa, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie mleka. Z wiekiem jednak rozrasta się tkanka tłuszczowa, która nie jest już tak efektywna w badaniu USG. Właśnie wtedy rekomenduje się badanie mammograficzne. Jest ono polecane również w sytuacji, gdy tkanka piersi kobiety młodej ma charakter bardziej tłuszczowy niż gruczołowy.
Czym jest mammografia?
Jest to badanie radiologiczne, które polega na sprawdzeniu stanu kobiecych piersi. Wykonuje się podczas niego serię zdjęć gruczołu z użyciem promieni rentgenowskich. Badanie mammograficzne pozwala na wczesną diagnostykę raka piersi oraz patologii sutka. Jest to badanie bezinwazyjne, bezbolesne, chociaż u niektórych pań może powodować dyskomfort.
Dzięki mammografii możliwe jest wykrycie nawet niewielkich zmian mających po milimetr. Także mammografia dobrze obrazuje wielkość i kształt guza, pozwala na uwidocznienie zwapnień mogących pojawiać się w piersiach. Aktualnie stosuje się bardziej zaawansowane modele mammografów niż przed laty. To urządzenia działające cyfrowo, które emitują niskie dawki promieniowania, dlatego badanie jest całkowicie bezpieczne.
Gdzie możemy wykonać badanie mammograficzne?
Aktualnie badania prowadzone są w praktycznie każdym szpitalu posiadającym odpowiedni oddział. W mammografy wyposażone są też niektóre placówki prywatne. Pierwsza mammografia zalecana jest w wielu 35-40 lat, a następnie zalecane jest jej powtarzanie co około 1,5-2 lata. Powyżej 50. roku życia badanie powinno być wykonywane raz na rok.
Sprawdź proponowane artykuły