Bolące piersi to powszechna dolegliwość, dotycząca nawet 70% kobiet. Najczęściej objaw ciąży, miesiączki lub niezłośliwych zmian guzkowo-torbielowatych. Dlatego ból piersi dzieli się na cykliczny i stały.

Porada lekarska to konieczność przy pojawieniu się każdego, nowego guzka. Tylko lekarz, pobierając wycinek, robiąc biopsję, mammografie i/lub USG, może określić charakter guza. Najlepszym momentem na samokontrole jest czas około 7 dnia cyklu – czasami guzki są wyczuwalne tuż przed miesiączką, znikają natychmiast po jej zakończeniu i pojawiają się ponownie za miesiąc.

W przypadku kobiet ciężarnych lub karmiących częstym schorzeniem wymagającym konsultacji lekarskiej jest:

 • zapalenie gruczołu piersiowego, które może wywołać powstanie ropnia: bardzo bolesna i zaczerwieniona pierś, zaczerwienienie rozszerza się od brodawki sutkowej ku jej obwodowi, gorączka
 • ropień piersi to następstwo zapalenie piersi z tymi samymi objawami plus twardy i bolesny guz pod zmienioną zapalnie tkanką

Ból piersi. Przyczyny

 • zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • ciąża lub antykoncepcja hormonalna (zmiana poziomu estrogenu)
 • łagodne guzy torbielowate – torbiele, cysty
 • karmienie piersią, laktacja
 • zapalenie sutka i ropień (kobiety karmiące)
 • zapalenie brodawki sutkowej, której główną przyczyną jest tarcie lub kąsanie brodawki
 • dojrzewanie płciowe (u mężczyzn może objawiać się powiększeniem piersi tzw. ginekomastia)
 • gruźlica
 • ból serca
 • zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego (spondyloza szyjna » ból szyi)
 • zapalenie żył
 • półpasiec, ból po jednej stronie z miejscową wysypką na skórze klatki piersiowej
 • złośliwy nowotwór piersi (bardzo rzadka przyczyna – ból rzadko jest pierwszym objawem raka piersi, do momentu wystąpienia bolesności guz z pewnością zostałby zauważony)

Ból piersi, ból sutków i nadwrażliwość brodawki towarzysząca ciąży lub poprzedzająca menstruacje (cykliczna mastalgia) to normalne następstwo naturalnej pracy hormonów, które przygotowując komórki gruczołów mlecznych do produkcji pokarmu, nadmiernie wypełniają otoczenie gruczołów płynami ustrojowymi. Przepełnione płynem tkanki rozciągają włókna nerwowe, co powoduje bolesność przy dotykaniu.

Natomiast niezłośliwe zmiany guzkowe przybierają postać włókniaków lub torbieli, które mają sprężystą konsystencję i są dobrze odseparowane od otoczenia oraz ruchome w stosunku do podłoża. Guzki mogą być stałym problemem w okresie dojrzewania, aż do menopauzy, mimo iż ból piersi ma tendencję do ustępowania z wiekiem.

Jednakże o charakterze guzka decyduje badanie histologiczne jego komórek, które należy wykonać jak najszybciej po wyczuciu pierwszych zmian w piersiach.

W przypadku bólów okołomiesiączkowych oraz zdiagnozowanej tendencji do powstawania łagodnych zmian guzkowych, sposoby postępowania i zapobiegania są podobne…

Domowe sposoby na ból piersi

Prowadzenie dziennika przez 3 miesiące i notowanie:

 • dni z bólem piersi
 • dni menstruacji
 • każdego innego objawu tj. kaszel czy niestrawność

Takie notatki mogą być bardzo pomocne dla lekarza przy stawianiu diagnozy i określeniu charakteru bólu.

Unikanie aktywności fizycznej mogącej nasilać ból piersi tj. aerobik czy bieganie. W przypadku bólu sutków biegaczom pomaga zaklejenie sutków plastrem przed treningiem.

Biustonosze z usztywnieniami skuteczniej zapobiegają nadmiernemu napinaniu włókien nerwowych, już narażonych na ucisk wskutek gromadzenia się płynu w tkankach. Pomocne może okazać się również zakładanie stanika na noc.

Więcej relaksu i mniej stresu, który aktywizuje nadnercza w sytuacji zagrożenia do produkcji adrenaliny, czyli hormonu utrudniającego metabolizm GLA (wyjaśnienie niżej w zalecanej diecie ↓)

Druga sprawa to silny związek piersi z kobiecymi emocjami. Napięcie emocjonalne, urazy związane z dzieciństwem i wychowaniem własnych dzieci są częstą przyczyną bólu piersi i sutków. Piersi są dla kobiet szczególnym symbolem. Większość z nich pamięta charakterystyczne mrowienie towarzyszące gromadzeniu się w piersiach pokarmu, wiele kobiet nawet długo po menopauzie doznaje tego uczucia, gdy słyszy płacz dziecka.

Dodatkowo, ból piersi może się wzmagać, jeśli kobieta odczuwa obawę i strach przed rakiem piersi, dlatego wskazane jest zdiagnozowanie podłoża bólu piersi, choć jak wcześniej wspomniano, rzadko jest on objawem nowotworu.

Dieta na ból piersi

Dieta niskotłuszczowa obfita we włókna, czyli błonnik (nasiona babki płesznik, chleb pełnoziarnisty, fasola, inne warzywa i owoce) nasila proces przemiany estrogenu, dzięki czemu organizm wydala go więcej. Powoduje to mniejszą stymulację hormonalną sutków i piersi.

Zachowanie optymalnej masy ciała. Kobiety otyłe, które schudły odczuwają mniejsze dolegliwości w obrębie sutków oraz niższą skłonność do powstawania guzków. Tkanka tłuszczowa u kobiet pełni rolę dodatkowego gruczołu hormonalnego, który wytwarza i gromadzi estrogen, dlatego jej nadmiar oznacza nadmiar estrogenu, tymczasem komórki gruczołów piersiowych są bardzo wrażliwe na wpływ hormonów. » Odchudzanie

Optymalna podaż witaminy C, E, witamin z grupy B (głównie B6) oraz wapnia i magnezu. Regulują one proces produkcji prostaglandyny E, która hamuje wpływ prolaktyny, czyli czynnika aktywizującego komórki sutków.

Sprawdź recenzję z analizą składu suplementów diety typu PREMIUM: Witamina C – 3 źródła naturalne!Witamina B ComplexMagnez + Cynk + Witamina B6 »

Mniej tłuszczów utwardzonych (wodorowanych, np. margaryny), które upośledzają metabolizm kwasu gamma-linolenowego (GLA) odpowiedzialnego za wytwarzanie wspomnianej prostaglandyny E hamującej prolaktynę.

Odstawienie kofeiny powoduje znaczną poprawę u kobiet cierpiących na nienowotworowe zmiany w sutkach i piersiach. Należy zrezygnować z kawy, czekolady, lodów kawowych, herbaty, napojów orzeźwiających i leków przeciwbólowych zawierających kofeinę.

Jak najmniej soli na 7-10 dni przed kolejną miesiączką.

Zakazane są leki moczopędne, mimo tego, że nasilają wydalanie wody z organizmu, co tylko doraźnie i krótkotrwale zmniejsza obrzęk sutków i piersi. Ponadto nadmierne stosowanie diuretyków niekorzystnie wpływa na przebieg naturalnych procesów w organizmie.

Leki a ból piersi

Leki przeciwbólowe typu ibuprofen, paracetamol skutecznie łagodzą ból piersi i sutków. Należy unikać steroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych miejscowo. Oczywiście kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogen (tabletki niskoestrogenowe) mogą pomagać lub szkodzić w zależności od indywidualnego profilu hormonalnego i typu guzka:

 • najczęściej wykazują korzystne działanie w przypadku zmian typu mastopatia włóknisto-torbielowata: obecność licznych drobnych torbielek i włókniaków w tkance sutka oraz piersi
 • szkodliwe działanie w przypadku pojedynczych gruczolakowłókniaków, które mają tendencję do złośliwienia: obecność twardego, najczęściej łatwo przesuwalnego guzka

Przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej jest występowanie w rodzinie złośliwych guzów piersi.

Miejscowe leczenie bólu piersi

Ciepło i zimno. Termoterapia łagodzi ból piersi i sutków, jednak skuteczność tej metody trzeba zbadać indywidualnie – jednym bardziej pomogą zimne okłady, innym ciepłe:

 • przyłożenie do piersi schłodzonych w zimnej wodzie dłoni
 • ogrzewanie poduszką elektryczną lub workiem z gorącą wodą, ciepła kąpiel lub natrysk
 • naprzemienne stosowanie ciepła i zimna

Delikatny i samodzielny masaż piersi przynosi ulgę, gdyż przesuwa nadmiar płynu zgromadzonego w sutkach do naczyń chłonnych – należy namydlić piersi, masować ruchami okrężnymi palców małe obszary skóry i uciskać sutki całymi dłońmi najpierw w głąb, a później do góry.

Olej rycynowy łagodzi pęknięcie lub zapalenie brodawki sutkowej, które zdarza się najczęściej podczas laktacji (nie wolno przerywać karmienia), ale także skutecznie pomaga w okołomiesiączkowych bólach piersi.

Do zabiegu potrzebny jest olej rycynowy tłoczony na zimno, kawałek flaneli, kawałek plastikowej folii i poduszka elektryczna. Flanelę składa się 4 razy, nasącza olejem i nakłada na pierś, następnie przykrywa się okład plastikiem i przykłada poduszkę elektryczną (stopniowo zwiększając jej moc grzania), całość pozostawia się na godzinę. Skutki lecznicze są widoczne po 3-7 dniach stosowania kompresu. Wyciskany na zimno olej rycynowy zawiera substancję wzbogacającą funkcję limfocytów, co przyspiesza zwalczanie każdej infekcji.

Kobieca samokontrola. Jak samodzielnie badać piersi?

Jeśli zbadasz piersi raz na miesiąc, najlepiej zaraz po menstruacji, będziesz znała ich normalny kształt, wielkość i dotyk. Łatwiej będzie Ci dostrzec ewentualne zmiany, jakie nastąpiły między kolejnymi badaniami.

Możesz to robić przed lustrem w dobrze oświetlonym miejscu lub podczas kąpieli: badając lewą pierś podnieś lewe ramię powyżej głowy, prawą ręką szukaj zmian w wielkości i kształcie lewej piersi, dotykaj dłonią całą pierś dookoła, następnie przesuwaj obie dłonie ruchem okrężnym wokół piersi, skontroluj brodawkę i dół pachowy.

Dla ułatwienia warto obejrzeć kilka filmów instruktażowych na YouTube » Jak badać piersi? » Samobadanie piersi » Samodzielne badanie piersi » ang. Breast Self Exam (włączanie polskich napisów na pasku nawigacyjnym pod filmem: kliknąć Napisy, kliknąć UstawieniaNapisyPrzetłumacz automatycznie → wybrać Polski)

Tematy pokrewne
Mdłości w ciąży »
Jak zajść w ciąże? »
Impotencja »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.