Zapewne wiele osób nie miało nigdy z nią do czynienia i zadaje sobie w tym miejscu pytanie, czym tak naprawdę jest medycyna niekonwencjonalna oraz czy może ona przynieść zamierzone efekty, a już zwłaszcza – czy może skutecznie zastąpić tradycyjne leczenie lub chociażby tylko wspomóc jego proces.

Medycyna niekonwencjonalnaOdpowiedź na tak postawione pytania nie jest prosta i zawsze będzie mogła zostać zakwestionowana przez sceptyków tego rodzaju naturalnych metod leczniczych, bazujących wyłącznie na wiedzy znajdującej swoje odbicie w badaniach naukowych prowadzonych przez poszczególne ośrodki badawcze na całym świecie.

Medycyna niekonwencjonalna, alternatywna, naturalna. Czyli co?

Pod pojęciem medycyna niekonwencjonalna (nazywanej też czasem medycyną naturalną lub też medycyną alternatywną) zwykło się rozumieć wszystkie te metody leczenia, które nie zostały powszechnie zaakceptowane w nauce medycyny (tzw. medycyna akademicka), zazwyczaj z uwagi na brak naukowego potwierdzenia ich skuteczności oraz wpływu na zdrowie pacjentów.

Wśród nich wyróżnić można takie, które znajdują swoje źródło w wielowiekowej tradycji poszczególnych plemion Ameryki Południowej lub Indii, ale też te, które stanowią dzieło ostatnich lat, wykorzystując specjalnie w tym celu zaprojektowane sprzęty i akcesoria. Do najbardziej znanych metod wykorzystywanych w medycynie alternatywnej zalicza się akupunkturę, akupresurę, aromaterapię, leczenie bańkami, a także homeopatię i ziołolecznictwo. Każda ze wskazanych metod posiada już sporą tradycję, wykorzystywana też była w procesie leczenia wielu pacjentów, jednakże skuteczność żadnej z nich, tak naprawdę nie została udowodniona badaniami wykonanymi zgodnie z procedurą ich przeprowadzania.

Powstaje zatem pytanie, czy aby na pewno metody te działają? Spora część osób, w tym zwłaszcza zajmujący się badaniami medycznymi naukowcy oraz przedstawiciele zawodów medycznych – lekarze, pielęgniarki i położni, wskazują na brak wymiernych efektów poszczególnych metod naturalnych, a także możliwe skutki uboczne, których rozmiary mogą być nie do przewidzenia z uwagi na brak testów klinicznych poszczególnych środków używanych podczas kuracji.

Z drugiej jednak strony – wskazują oni, że niektóre z metod mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia. Zwłaszcza chodzi tutaj o znane od tysięcy lat zabiegi korzystające z wpływu zmian temperatur na stan organizmu (termoterapia), w tym zwłaszcza układu krążenia, a także na znane od setek lat właściwości lecznicze niektórych ziół i substancji naturalnych.

Nie można też zapominać o tym, że tak naprawdę wiele osób potwierdza faktyczne działanie alternatywnych metod leczenia, podając swój własny przykład jako potwierdzenie ich skuteczności. Stąd też wysuwać zdaje się prosty wniosek – o ile metody stosowane w medycynie niekonwencjonalnej same w sobie nie mogą w pełni zastąpić tradycyjnych metod leczniczych, o tyle jednak spełniać mogą one względem nich funkcje uzupełniające, związane z przywracaniem równowagi w organizmie chorego i tym samym, skuteczniejszym zwalczaniem jednostek chorobowych.

Ich stosowanie zawsze powinno jednak być poprzedzone konsultacją z lekarzem oraz ustaleniem, czy dana metoda pozostawać będzie – z uwagi na dolegliwości pacjenta – w stu procentach metodą bezpieczną, gdyż możliwe są przeróżne interakcje z terapią tradycyjną. Należy także pamiętać o indywidualnym charakterze uwarunkowań każdego pacjenta i jego schorzenia. Dlatego w niektórych przypadkach ekspercka analiza historii choroby wydaje się niezbędna.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.