Odczuwanie bólów w okolicach kręgosłupa stanowi jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości społeczeństw w XXI wieku. Na powstawanie tego typu bólów może mieć wpływ wiele czynników, jednak według badań aż 97 proc. wszystkich dolegliwości ma podłoże mechaniczne, co oznacza, że przyczyny te są możliwe do odwrócenia.

Metoda McKenziegoNajwiększy wpływ na naszą współczesną wiedzę na temat przyczyn powstawania oraz metod radzenia sobie z bólami karku czy krzyża miał nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie.

Przyczyny powstawania bólu

Robin McKenzie, opracowując swoją metodę zapobiegania pojawianiu się bólów w okolicach kręgosłupa, wyszedł z prostego założenia, że aby mogła być ona w pełni skuteczna, należy najpierw dokładnie określić przyczyny powstania bólu.

Poprzez wieloletnią praktykę doszedł do wniosku, że jedynie od 2 do 3% wszystkich dolegliwości bólowych karku czy krzyża powstaje na skutek chorób ogólnoustrojowych, natomiast pozostałe 97% ma przyczyny mechaniczne. Najczęściej są one rezultatem złej postawy ciała.

Złe dostosowanie oparcia krzesła czy takie nawyki, jak garbienie się czy krzywe siedzenie, sprawiają, że kręgosłup traci swoją naturalną postawę na rzecz pozycji przygiętej. Ze względu na to, że wskazane przyczyny są związane głównie z praktykowaniem siedzącego trybu życia, tego typu dolegliwości bardzo często nazywane są epidemią Zachodu.

Inną częstą przyczyną powstawania bólu na skutek urazów mechanicznych jest pochylanie się. Dorosły człowiek o masie 80 kg, pochylając się, bierze na swoje plecy ciężar o masie ponad 320 kg. To również jest ogromny wysiłek dla jego kręgosłupa i nie może nie mieć wpływu na powstawanie bólu.

Sposoby leczenia i zapobiegania

Pacjent zgłaszający się do posiadającego certyfikat Instytutu McKenziego terapeuty zostaje poddany dokładnym badaniom diagnostycznym, na które składają się wywiad oraz badanie przedmiotowe. Terapeuta, po poznaniu dokładnego zachowania objawów, umiejscowienia bólu oraz określeniu jego zmienności w trakcie doby, jest w stanie w 100% stwierdzić, czy odczuwany ból ma podłoże mechaniczne i zakwalifikować go do jednego z wchodzących w skład autorskiego systemu kwalifikacji bólów kręgosłupa zespołu klinicznego.

Następnym etapem jest już indywidualne dobranie metody zwalczania powstającego bólu. W 90% przypadków jest on spowodowany uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Jego wewnętrzne elementy mają po prostu skłonność do przemieszczania się na skutek ruchu lub zmiany pozycji ciała. Terapeuta poprzez badanie diagnostyczne jest w stanie dokładnie określić miejsce oraz kierunek tych przemieszczeń oraz dobrać ćwiczenie, którego samodzielne i regularne wykonywanie sprawi, że uszkodzone tkanki wrócą na swoje miejsce. Drugim elementem leczenia jest edukacja pacjenta w celu przyswojenia nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała w trakcie siedzenia i wykonywania codziennych czynności.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.