Moczenie nocne (enuresis nocturna) to dość powszechna dolegliwość występująca najczęściej u dzieci powyżej 5 roku życia, częściej u chłopców niż u dziewczynek, a nawet u dorosłych zwykle po alkoholu.

Dzieci wyrastają z nocnego moczenia, jednak mimo to rodzice powinni znać właściwe metody postępowania, aby ograniczyć problem.

Sposoby na moczenie nocne

Obojętność. Dziecko należy pochwalić za bezproblemową noc, ale niewolno karać za zmoczenie łóżka, gdyż jakiekolwiek komentarze są zbędne i tylko pogarszają sytuację. Wystarczy zmienić pościel.

Zmianą pościeli powinno zająć się dziecko samodzielnie, dzięki czemu poczuje się bardziej dorosłe. Rodzic wystarczy, że przygotuje gumową podkładkę i nową piżamę na zmianę.

Tablica z gwiazdkami i nagroda w formie przyczepionej gwiazdki za noc bez zmoczenia.

Alarm wybudzeniowy. Alarmy reagujące na zmoczenie łóżka okazują się bardzo skuteczne, jednak ich stosowanie wymaga cierpliwości, gdyż zazwyczaj są bardzo głośne i wszystkich budzą. Dźwięk wyrabia odruch warunkowy: dziecko budzi się odruchowo, gdy zmoczy łóżko, co po pewnym czasie skutkuje samoistnym hamowaniem oddawania moczu na zasadzie odruchu warunkowego, a uczucie pełnego pęcherza staje się sygnałem do przebudzenia.

Najczęściej pierwsze efekty widać po 2 miesiącach, a dziecko uznaje się za wyleczone, gdy przez kolejne 3 tygodnie nie zmoczy łóżka. Lekarze zalecają owy sposób zwykle dzieciom powyżej 7 lat.

Wzmacnianie mięśni pęcherza jest pomocne, gdy dziecko stosunkowo często oddaje mocz w ciągu dnia. Ćwiczenie polegające na poprawie wydolności mięśni pęcherza polega na nakłanianiu dziecka do picia dużej ilości płynów (6-7 szklanek dziennie) i zachęcania do powstrzymywania oddawania moczu.

Przed snem nie należy pić płynów moczopędnych tj. napoje gazowane lub zawierające kofeinę, gdyż stymulują one nerki do produkcji moczu.

Istotna rola rodziców, którzy muszą wykazać się cierpliwością, wyrozumiałością i rozsądkiem. Dzieci wyrastają z moczenia nocnego – tylko 2% cierpi na tą dolegliwość po dojściu do wieku dojrzewania.

Moczenie nocne. Porada lekarska

Powyższe metody można stosować wyłącznie po upewnieniu się, że podłożem nocnego moczenia nie jest patologia układu moczowego lub choroba metaboliczna. W tym celu lekarz przeprowadza analizę moczu, usg układu moczowo-płciowego oraz badanie fizykalne.

Tematy pokrewne
Nietrzymanie moczu »
Zapalenie pęcherza »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.