Most protetyczny to jeden ze sposobów zaradzenia brakom w uzębieniu. Dzięki protetyce można uzupełnić do maksymalnie trzech brakujących sąsiednich zębów. Jest to uzupełnienie stałe, w przeciwieństwie do na przykład wyjmowalnej protezy zębowej. Dowiedz się, jakie są rodzaje mostów zębowych, jakie warunki muszą być spełnione, by można było zastosować takie rozwiązanie i w jaki sposób dbać o most.

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny to uzupełnienie zęba lub zębów stosowane w stomatologii i zakładane w jamie ustnej pacjenta na stałe [1]. Wykonanie mostu protetycznego jest możliwe, gdy po obu stronach luki do wypełnienia pacjent posiada zęby naturalne lub implanty zębowe. Zakłada się na nie specjalne filary, na których zamocowane są przęsła odtwarzające brakujący ząb lub zęby [2]. To rozwiązanie nie tylko poprawiające estetykę i wygląd uzębienia, ale także skutecznie przyczyniające się do poprawy komfortu gryzienia i przeżuwania pokarmów. Przy prawidłowo założonym moście protetycznym siły żucia są przenoszone na zęby filarowe, co w znacznym stopniu ułatwia codzienne funkcjonowanie. Poprawia też samopoczucie pacjenta, który ma pewność, że braki w uzębieniu są niewidoczne oraz pomaga w prawidłowej artykulacji głosek zębowych. Zmniejsza również ból odczuwany często przez pacjentów z ubytkami zębowymi w okolicy skroni.

Most protetyczny może być założony jedynie pod warunkiem, że zęby, na których zamocowane będą filary, są zdrowe, wyleczone z próchnicy i nie ma zmian zapalnych w okolicy wierzchołka korzenia. Lekarz musi dokładnie ocenić, czy rozwiązanie, jakim jest most protetyczny, jest dla danego pacjenta wskazane.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne różnią się pod względem materiałów, z których są wykonane oraz tego, jak duży ubytek mają uzupełnić.

Przy braku jednego zęba najczęściej stosuje się most adhezyjny. Może on być zakładany na stałe lub tylko na czas wygojenia się implantu, jeśli to on ma docelowo uzupełnić ubytek. Most adhezyjny dokleja się do zdrowych, sąsiadujących z luką zębów, nie naruszając ich tkanek za pomocą skrzydełek z włókna szklanego, do którego przymocowuje się sztuczną koronę. Most adhezyjny można też umieścić, wykorzystując wypełnienia w sąsiadujących z luką zębach.

Jeśli most protetyczny ma być stałym uzupełnieniem brakującego zęba lub zębów, zazwyczaj zakłada się most protetyczny licowany porcelaną, który jest trwały i doskonale imituje prawdziwe uzębienie. Struktura mostu może być wykonana z materiałów takich jak złoto lub tlenek cyrkonu. Alternatywą są mosty metalowe, które są trwałe, ale niezbyt estetyczne. Jeśli most protetyczny zakładany jest czasowo w leczeniu implantologicznym, zazwyczaj stosuje się akryl, który jest mniej trwały, natomiast znacznie tańszy.

Ze względu na lokalizację w łuku zębowym wyróżnia się mosty przednie, boczne, przednio-boczne oraz mosty okrężne, umiejscowione w odcinku przednim oraz obu bocznych.

Standardowy most protetyczny składa się z dwóch filarów i przęsła między nim (most dwubrzeżny), ale możliwe są też mosty umocowane na jednym filarze (most jednobrzeżny).

Wybór rodzaju mostu zależy od indywidualnych uwarunkowań i proponowany jest przez lekarza po dokładnym zbadaniu stanu zębów pacjenta.

Od czego zależy cena mostu protetycznego?

Cena wykonania mostu protetycznego uwarunkowana jest przede wszystkim wielkością luki, czyli ilością brakujących zębów. Koszt zabiegu zależy również od stanu zębów, na których ma być zamocowany most; mogą one wymagać na przykład leczenia kanałowego. Orientacyjna cena mostu protetycznego na włóknie szklanym stanowiącego uzupełnienie jednego zęba w Warsaw Dental Center to 1200 złotych – co ważne, płatność możliwa jest w ratach. Wybór tej kliniki jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ leczenie protetyczne wymaga największej precyzji i perfekcyjnej dbałości o wykonanie uzupełnienia. W Warsaw Dental Center można liczyć na profesjonalny personel – lekarz doradzi, jaki rodzaj mostu sprawdzi się najlepiej w danym przypadku i przeprowadzi pacjenta przez wszystkie etapy leczenia. Obejmują one pobranie wycisków, oszlifowanie koron zębów filarowych i ewentualne ich leczenie, wykonanie mostu tymczasowego z materiału kompozytowego, wzmocnionego włóknem szklanym, wykonanie z wycisków gipsowych konstrukcji właściwego mostu w laboratorium protetycznym i wreszcie dobranie kształtu i koloru sztucznych koron. Czas potrzebny na wszystkie te czynności to około 3–4 tygodnie. Po zacementowaniu mostu konieczne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa.

Bibliografia:

1. S. Majewski, Współczesna protetyka stomatologiczna.

2. Jacek Gralewski , Grzegorz Bogusławski, Wytrzymałość mostów protetycznych, Aktualne Problemy Biomechaniki, nr 1/2007.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.