Masaż kojarzy nam się przede wszystkim z przyjemnością. Zabieg ten poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie i daje uczucie ukojenia po ciężkim dniu. Jest doskonałym sposobem rehabilitacji, ale też zwykłego relaksu, szczególnie dla osób, których kręgosłup jest narażony na obciążenia. Są jednak sytuacje, gdy masaż może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Masaż tylko w odpowiedniej placówce

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej osoby, która będzie wykonywała masaż. W 2017 roku Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyznała prawa do wykonywania zawodu fizjoterapeutom, co oznacza również, że otrzymali oni wyłączność na przeprowadzanie zabiegów. Niestety, wciąż nietrudno jest natknąć się na osobę nieposiadającą uprawnień ani właściwych umiejętności, która mimo tego ogłasza swoje usługi w zakresie masażu.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gabinetu fizjoterapii cieszącym się nienaganną opinią. Jak znaleźć taką placówkę? Jeśli chodzi o gabinet fizjoterapii, Warszawa oraz inne większe miasta z pewnością mają wiele do zaoferowania. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z opiniami zamieszczanymi w Internecie, które na pewno okażą się pomocne w znalezieniu najlepszego specjalisty.

Przeciwwskazania do masażu

W przypadkach, gdy pacjent zmaga się z jakąś chorobą masaż często jest zabiegiem niewskazanym. O wszelkich dolegliwościach należy poinformować fizjoterapeutę, który bazując na swoim doświadczeniu zdecyduje czy masaż przyniesie poprawę, czy może spowoduje uszczerbek na zdrowiu.

Typowymi przeciwwskazaniami do masażu są stany zapalne stawów czy mięśni, a także podwyższona temperatura ciała – masaż poprawia krążenie krwi, przez co może zakłócić działanie mechanizmów obronnych organizmu. Masaż nie powinien być wykonywany u osób, które borykają się z chorobami skóry, takimi jak silny trądzik, lub u których pojawiły się świeże rany i blizny.

Niektóre choroby również stanowią przeciwwskazania do masażu. Należą do nich między innymi: kamica żółciowa, zapalne stany jelit, celiakia, przepukliny, wirusowe zapalenie wątroby czy obecność pasożytów. Zabiegów tego typu powinny unikać osoby chore na nowotwór czy przechodzące ostre zapalenie pęcherza lub moczowodu.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.